Trabzon’un Of İlçesi’nde bir bayan vaizimiz kürsüye çıkıyor. Konuşma yaparken Of Belediyesi başkan vekili şahıs “Kadınlar erkelere konuşamaz, sen kimsin ki bize vaaz veriyorsun”  diye tepki veriyor, neticede vaizeyi konuşturmuyor.  Kürsüden indiriyor.  Haliyle Vaize Ayşe Yılmaz’ın onuru kırılıyor. İşin en acı tarafı sanki imamlıkları elinden alınacakmış gibi başkan vekili denen şahsa imamların “Başkanım ayıp oluyor, bu şekilde davranamazsınız” dememesi idi,  tepki vermemesiydi.

Bu kepazeliğe ne Of Müftüsünden ne Trabzon müftüsünden hiçbir tepki yok. Belki olay küçük bir ilçeden yaşandığı için önemsiz görülüyor ama esasında çok vahim durum var ortada. Bu olayda hem dine hem de kadın onuruna yapılmış ciddi terbiyesizlik var.

Diğer taraftan  Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talimatları ile o seminerleri yapan meslektaşımızın engellenmesi hakarete uğraması suretiyle başkanlığımıza yapılan bir terbiyesizlik de söz konusu. Yani üç boyutlu bir hakaret var ortada. Ama titri büyük heybetlü, metanetlü , celâdetlü ne bir üst düzey yöneticiden ne koca koca illerde kırım kırışan heybetlü, azametlü, ve de devletlü bir müftüden, kürsüleri patlatan nasihat abidesi vaizlerden, ne salondaki imamlar başta olmak üzere diğer imamlarımızdan tık yok. Herkes mutlu, aman canım incinirse insinsin, bizim koltuğa bir halel gelmesin de… Koltuğu batasıca…Aslında çok da şaşırmadım. Kur'an-ı Kerim ile alay edildiğinde, Hz Peygamberimiz’e terbiyesizlik yapıldığında gıkı çıkmayanlardan bir gariban vaizemize sahip çıkmalarını beklemem enayilik olurdu.

Bunların kafalarındaki şu: Hadiseden rahatsız oldukları kesin o kadar da omurgasız zaten olunamaz, peki tepki neden göstermiyorlar. Çünkü cahil belediye başkan vekili iktidar partisinden.  İstanbul’un Ankara’nın, İzmir’in  vs illerin o muhteşem yerlerindeki  koltukçuklarımıza büyüklerden acaba bir zarar gelir mi, saltanatımız elimizden giderse ne yaparız, varsın bir bayanın onuru kırılsın, varsın İslamın mehabetine halel gelsin, yeter ki koltuklarımıza bir zarar gelmesin. Mantık bu beyler bayanlar….

Ama bakın ki bu tip bir kepazeliğe Cumhurbaşkanımızın kızı Sümeyye Erdoğan da bir kadın onurunu kimse böyle çiğneyemez diye tepki verdi. Kesin bu haberi okuduklarında bizim koltuk zebunu celadetlüüü müftülerimiz titri böyüüüük haşmet-meâblarımız tepki verir artık. Ne de olsa idare de bu olaydan rahatsız oldu, korkacak bir şey yok….

Dikkat edilirse o başkan vekili gibi kendini bilmezlerin adını bile buraya yazmadım. Çünkü adını bile yazımın içine koymayı zül addediyorum kendime. Aslında o tip gafletin ve cehaletin çocuklarına çok kızmamak lazım, onun gibileri bu kadar şımartıp, her terbiyesizliği yapar hale getirenler, bu tiplere güç verenler yukarıda bahsi geçen titri büyük yüreği küçük meslektaşlarımız. Onlara bir çift sözüm var:Eyyyy dinlerini onurlarını dünyanın emrine vermiş olanlar bir yerde haksızlık gördüğünüzde ona kimden gelirse gelsin tepki verin, aynı şeyi başka oluşumlar  yaptığında Çiçero gibi hatip olup, dünyevi hesaplarla gücü temsil ettiğini düşündüğünüz şahısların uzantılarından bir saygısızlık geldiğinde süt dökmüş kedi gibi davranmayın. Bu tip terbiyesizlere tepki verdiğiniz de iktidara tepki vermiş gibi hadiseyi düşünmeyin. Allah’ın dinini  azıcık bir menfaat karşılığı satmayın. Allah o perestiş ettiğiniz koltuklar sebebiyle hakkı söylememeniz sebebiyle sizleri “Kubkibu” (tepetaklak) ediverir de hüsrana erenlerden olursunuz. Müslüman adam yürekli adamdır, asîldir, vakurdur, cengâverdir, hakkı söyleyendir.

Bunları yapmayıp yarında kutlu doğumlarda, şu faaliyeti yaptık, bu konseri düzenledik, filanca konferansçıyı getirdik, falanca plastik gülleri dağıttık diyerek yalandan ekranlarda ya da gazetelerde gösteri yapmayın. Evvela hakkı söylememek suretiyle İslam’ın mehabetine verdiğiniz zararı kaldırın, hakkı söylemeyerek itibarsızlaştırdığınız kurumun itibarını ve güvenini yükseklere çekin. İslamiyetin ve kurumumuzun itibarını  2 tane tasavvuf müziği konserinyle, 3 tane şiir dinletisiyle, tvlerde hikaye anlatıp milleti uyutan adamları kutlu doğumlarda konferansçı  olarak getirmek suretiyle, 3-5 müftülük sitesi açmakla, özel gün  ve gecelerde kandil ve bayram mesajları yayınlayarak, ya da 5 yıldızlı otellerde bitmez tükenmez seminerler yaparak, açık büfe çalıştaylar düzenleyerek kurtaramayız.

Hasıl-ı kelam hiç olmazsa Sümeyye Erdoğan’ın gösterdiği yiğitliğin onda birini gösterin. Ne kadar ödlekmişsiniz  be… Sesimi duyuyor musunuz pek muhterem Yılbaşı Hatipleri, “Hindi Yemeyin” diyerek İslam’ın izzetini* kurtaran MEŞİHAT MAKAMININ ŞAHİKALARI? Haydi sahip çıksanıza şu vaizeye, sahip çıksanıza kürsüden indirilen İslam’a, sahip çıksanıza onuru ayaklar altına alınan başkanlığımıza…

Bir daha 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hasebiyle sakın “İslamın Kadına Verdiği Değer” diye göstermelik programlar düzenlemeyin. Riyaya gerek yok, yapmış olmak için yapmayın. Azıcık bu dava için sancılı olun…..Ne koltukmuş be….Her değeri  feda ettiriyor….Yazık yazık…Şu başkan vekili mi nedir kendini Napolyon Bonapart! sanan herife  bir şiir gönderiyorum. Kabul buyursun.

Ormanda büyüyen adam azgını
Çarşıda pazarda insan beğenmez
Medrese kaçkını softa bozgunu
Selam vermeye dervişan beğenmez.

Alemi ta’n eder yanına varsan
Seni yanıltır bir mesele sorsan
Bir cim çıkmaz eğer karnını yarsan
Camiye gelir de erkan beğenmez.

Dağlarda bayırda gezen bir yörük
Kim tımar sipahi kimi ser bölük
Bir elife dili dönmeyen hödük
Şehristana gelir ezan beğenmez.


Bir çubuğu vardır gayet küçücek
Zum-ı fasidince keyif sürecek
Kırık çanağı yok ayran içecek
Kahvede fağfuri fincan beğenmez.

Aslında neslinde giymemiş hare
İş gelmez elinden gitmez bir kare
Sandığı gömleksiz duran mekkare
Bedestene gelir kaftan beğenmez.


Hakkı Her Zaman Söyleyen Müftü Adnan Zeki Bıyık

Not 1:Vaize kardeşimize geçmiş olsun diliyorum. Tepki vermeyen Of Müftüsü  bir kez daha kınıyorum ve Allah’a havale ediyorum. İslamın, Kadın onurunun ve Diyanet İşleri Başkanlığının izzetini koruyamadıkları için…

Not 2: Bazı kendini bilmezler yazımdan dolayı paralel maralel haltı yemeye kalkmasın, çünkü zamanede bir yanlışı söyleyene muhtelif iftira yaftaları yapıştırılıyor. Bu büyük bir günahtır. Adnan Zeki yeryüzünde hiçbir oluşuma çok şükür intisap etmemiştir. Ben Peygamberimiz’e saygısızlık yapan Zaman Gazetesi yazarını perişan etmiş bir Peygamber sevdalısıyım. O dönemde birçok sahte kutlu doğum kutlayıcıları yine tepki vermemişti. Çünkü Peygamberimiz kutlu doğumlarda şiirlerle naatlarla, protokolün övücü sözleriyle kutlanır ama O büyük insana hakaret edildiğinde tepki verilmez , işte biz böyle iki yüzlü vitrinsel bir peygamber aşığıyız. Söz buraya gelmişken O hakaret olduğunda ben ağır bir yazı yazmıştım. Peygamberimizi savunmuştum ama ne hikmetse bir cemaatin hepsine birden tepki verdin diye o yazımdan dolayı bana uyarma cezası verilmişti. Ne enteresan ülkede yaşıyoruz değil mi?  

*Not 3: İslamın izzeti ve itibarı zaten var, yazıdaki o bölümden maksud, kamuoyunda uyandırılan algıdır. “İşte bu dinciler ya da dindarlar böyle korkak, koltuk hesabı yapan ama millete dünyaya meyletmeyin diye vaaz veren insanlar” tarzındaki algıya münhasıran vaz edilen beyandır

Kadınların erkeklere ders anlatması, muallimlik yapmasının tecvizi konusunda açıklama yapmadım. Sosyal medyada konuyla ilgili oldukça fazla açıklamalar yapıldı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet 10 ay önce

becede iyi olmuş bu kadın haddini aşmış...erkeklere kadın hoca niye vaaz versinki...maksat vaaz olsa yüzlerce erkek vazi var

Misafir Avatar
OFLİ 10 ay önce @ahmet

a cahi̇l ahmet bu vaaz deği̇l, salonda semi̇nr sunumu...cami̇de kadin vai̇z tabi̇ ki̇ erkeklere vaaz vermesi̇ uygun olmaz. bu öyle deği̇l, yazilari nereni̇zle okuyorsunuz

Beğenmedim! (16)
Avatar
imam46 10 ay önce

ben bir imamım kendimi farklı rumuzla gizlemiyorum dini biliyorsanız bir bayan vaize olabilir de bayanlara vaaz verebilir erkeklere vaaz veremez bayanın sesi erkeklere ne kadar helal olabilir karşısındaki nefsi olan bir çok erkek efendim bacı kardeşmiş nikahı düşüyorsa bunlar ilelebet bacı kardeş olamaz kime yutturmaya çalışıyorsunuz.

Avatar
trabzonlu imam 10 ay önce

sevgili dini haberler sizin okuyucu kitlenizin sanırım kültür seviyesi oldukça düşük. bu bir kere vaaz değil konferans, kadın erkeğe konuşabilir miymiş. ulan sahteciler sabah akşam kadın doktorlara oranızı buranızı neden gösteriyorsunuz. hayatınız münafıklık üstüne kurulmuş, hz aişeye ashap gelirdi bize efendimizi anlat derlerdi. hiç mi okumadınız. sizin hemşire rufeyde kadından da haberiniz yoktur. çünkü okumuyorsunuz heiniz o başkan vekili gibi cahilsiniz...şiir de size pek uymuş. elinzden öpreim müftü bey.

Avatar
doğruyolu bulalım 10 ay önce

bayan meslektaşımıza yapılan çoook büyük bir edepsizliktir.
fakat bir kadının okadar erkek içinde vaaz etmesi okadarda doğru değildir bu işi yumuşatmaya gerek yok arkadaşlar.

mü'min kadınlara da söyle; gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. zînet yerlerini açmasınlar, bunlardan kendiliğinden görünen kısmı müstesnadır. başörtülerini yakalarının üstüne koysunlar, zînet yerlerini, kendi kocalarından, kocalarının babalarından, oğullarından, kocalarının oğullarından, kendi erkek kardeşlerinden, kendi kardeşlerinin oğullarından, kız kardeşlerinin oğullarından, kendi kadınlarından, kölelerinden, erkeklik duygusu kalmayan hizmetçilerden veya henüz kadınların gizli yerlerine muttalî olmayan çocuklardan başkasına göstermesinler. gizlemekte oldukları zînetleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. ey mü'minler! hepiniz Allah'a tevbe edin. böylece korktuğunuzdan emin, umduğunuza nail olursunuz.” (en-nûr , 31)

Avatar
OFLU 10 ay önce

islam a göre bir kadın deyil kı erkek tomlumuna konferas vermek yabancı erkeklerlen konuşması [mazeret haric] caiz deyildir. hocama soruyorum peygamberi̇mi̇ze hi̇ç bi̇r kadin konferans vermiş mi̇di̇r merak edi̇yorum

Avatar
Ayse veli 10 ay önce

Ben bir k.k.ögreticisiyim ve su yorumu görünce dayanamadim kisacasi su haddini bilmeyen birisi varsa hadsizlik yapandir iskam dan bihaber yasamaniz sizi hadsiz kilmis fikihla ilgili konulari sahabe Hz.Aise validemizden ögrenirken haddini bil kapa ceneni dini senden mi ögrenecek degiliz demedi aksine bir rivayet elde etmek icin siraya giriyorlardi.ve sunuda söyleyeyim sonuna kadar da ayse hocamizi destekliyorum ve su imamlarida peygamberimizin hadisiyle uyarmak istiyorum haksizlik karsisinda susan dilsiz seytandan farksizdir dini temsilen durduklari o yer peygamberimizi temsil eder ama bu kisiler ondanda bihaber yazik para dinden daha kiymetliymis onu anlamis olduk veikincisi Allah sizi iyi etsin biran önce insAllah düzlme yönünde bir egilim gösterirsiniz insAllah ve hatirlarsaniz almanyada bir türk kizi tacizci bir topluluga müdahale etmis ve bir yabanci kadini tacizden kurtarmsk isterken ölmüstü bu imamlarin o kizimiz kadar yürekleri yokmus tek millet tek yürek mesele degilmis onu anladik mesele insan olmak ve vicdanli olabilmek iman sarik cübbeyle olmuyormus arkadas iman yürek isi hutbeye gecipte insan haklarindan nasil bahsedeceksiniz aslinda hic merak etmiyorum cünkü aynasi istir kisinin lafa bakilmaz iyi bir dönüsle dönmeniz duasiyla ve ayse kardesimizinde imtihani buymus Rabbim yar ve yardimcisi olsun insAllah

Avatar
C.can 10 ay önce

Bence büyük terbiyesizlik kadın sesinde vaiz dinlemek haramdır hiç bir kadın erkek topluluğuna vaiz kuran vb ıslami seslenemez.bu mesleği elimizde alırlar çok büyük ayıp ve terbiyesizlik.lütfen herkes yerini bilsin ak parti kadınların oyları uğruna bunuda denemesinler ve izin verilmesin katı birsuretle kınıyoruz

Misafir Avatar
Ayşe 10 ay önce @C.can

hazreti̇ aişe yüzlerce erkek sahabeye ders verdi. en büyük hadis alimlerinin hocasıdır. sayın oflu ve diğerleri seminerde konuşmadan bahsediliyor çokmu zorunuza gitti kadından birşeyler dinlemek yada nefsinize hakim olamıyormusunuz bu kadar zayıfmısınız yazık be gitmeyin öyle yerlere .kadinin kiritarak sesi̇ni̇ deği̇şti̇rerek konuşmasi doğru deği̇l hemen haramdir di̇ye yapiştiriyorsunuz fetvayi.i̇nsanlar si̇zi̇n gi̇bi̇ler yüzünden di̇nden soğuyor.lütfen nefsi̇ni̇ze haki̇m olmayi öğreni̇n artik.kadin hocalardan öğreneceği̇ni̇z çok şey var daha.

Beğenmedim! (13)
Avatar
Acizane 10 ay önce

şurada din adına ahkam kesenlere bak ! kadının sesi harammış, yok vaaz veremezmiş. rivayet kültürüyle yetşen, okumayan, araştırmayan, arap örfünü kendine din belleyip kurandan haberdar olmayan cahillerden de bu beklenir zaten. kadını en onurlu yere koyan i̇slam dinidir. malesef i̇slam toplumlarında kadın sürekli ezilen, hor görülen ve sadece bir bohçaya koyulup eve hapsedilmesi gereken bir cüzzamlı muamelesi görmektedir. bunları bir erkek olarak yazıyorum. ve yine malesef bu konuda erkeklerin eline malzeme veren de, onlara bu saltanatı sağlayan da yine bazı bayan kardeşlerimizdir. bunların hesabı sorulur efendiler. Allahın helal ve haramları belli iken kadının sesi haramdır diyerek burada zulme çanak tutan güya hocaefendiler ! kendinizi ilah yerine koymayın ! Allah o müminler her söze klak verip en güzeline uyarlar diyor. kadını aşağılayan kafa hastalıklı kafadır. sene 2016 hala kütük gibi yaşayanlar var. hadi şimdi basın eksileri kütük kafalılar !

Avatar
gülmernarsin 10 ay önce @Acizane

okuma kültürü ile yetişenleri de görüyoruz hadisi kabül etmiyorlar. kendilerini en büyük alim sanıyorlar ona ne demeli. madem kadının sesi haram değil de müslüman kadının ne farkı var kafirden yazık...

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
umut 10 ay önce @Acizane

ayşe hocam ağzına sağlık

Beğenmedim! (4)

banner205