657 devrimi

TAKVİM'in dün gündeme getirdiği 657 devriminin detayları belli olmaya başladı. '4a, 4b, 4c bitiyor. Performansa göre maaş belirlenirken, garantili iş dönemi de sona eriyor...

657 devrimi

TAKVİM'in dün gündeme getirdiği 657 devriminin detayları belli olmaya başladı. '4a, 4b, 4c bitiyor. Performansa göre maaş belirlenirken, garantili iş dönemi de sona eriyor...

12 Kasım 2015 Perşembe 13:20
657 devrimi
Hükümet, 'eşit işe eşit ücret ve intibak' yasalarının ardından çalışma yaşamında bir dizi radikal adıma daha imza atıyor. TAKVİM'in dün gündeme getirdiği çalışmanın detayları belli olmaya başladı. Mevcut 5 ayrı devlet personel rejimi tek yasa altında toplanarak, ödeme çeşitleri yeniden tanımlanacak. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda yapılacak değişikle; kamu kurumlarının tamamında 'sicil değil performans' kriteri uygulanacak, part-time, evden çalışma gibi uygulamalar başlayacak, 'garantili iş' dönemi kapanacak. Çalışma eski Bakanı Faruk Çelik, 2019'a kadar çalışanların tüm sorunlarını çözeceklerini belirtirken, memur yasasının da çağa uygun hale getirileceğini söyledi. Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı, Maliye Bakanlığı ve diğer kamu kurumu temsilcilerinden oluşturulan komisyonun üzerinde çalıştığı, kamuda çağ atlatacak düzenlemeler şöyle: 
 
- Çalışanlar arasında '4a, 4b, 4c' şeklindeki harf karmaşası bitecek. Aynı işi yaptığı halde farklı maddi, sosyal haklara sebep olan bu uygulama kalkacak. 
 
- Personel rejimi, sosyal güvenlikte olduğu gibi tek çatı altında toplanacak. 
 
ÜCRETE AYAR?
 
Kamuda yaklaşık 50 çeşit ödeme yapılıyor. Bu sayının 10'a düşürülmesi öngörülüyor. Bu da temel ücret, hizmet farkı, performans, ek ödenek, ders ücreti ve vekalet ücreti şeklinde belli başlıklar halinde olacak. 
 
- Özel sektörde olduğu gibi işini yapmayanın meslek hayatı bitecek. İş garantisi olmayacak.
- Kamuda memur-işçi ayırımı bitecek. 
- Kamuda uzman kadrosunda çalışan personelin özlük hakları iyileştirilecek. 
- Kıdemli personelin az gelişmiş bölgelerde görev yapması teşvik edilecek. 
- Performans, özlük haklarının belirlenmesi ve terfi de daha etkili olacak. Daha çok çalışan, daha fazla katkı sağlayan memura yüksek ücret verilecek. 
 
- Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan sözleşmeli memur, işçi statüsündeki çalışanların hepsi 'kamu çalışanı' olacak. 
 
- Özlük ve sosyal haklarda değişikliğe gidilmeyecek. Doğum izni, hastalık, teşvik sistemi konusundaki haklar korunacak. 
 
ÇALIŞMAK ŞART
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçim öncesinde, 657'nin yeniden ele alınması gerektiğini söylemişti. Davutoğlu, bir memurun hukuki teminatlar altında olabileceğini ancak durumun performansları etkilememesi gerektiğini ifade etmişti.
 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
aras 2015-11-12 13:36:10

yani amirler istedikleri zaman bizi kapının önüne koyabilecek öyle mi?
bunun neresi devrim bu düpedüz kölelik ve keyfiyyet sistemine geçiş,bir de reform diye yutturuyorlar

Avatar
ahmet hoca 2015-11-12 13:43:35

acaba aralıkda engelli alımları olacakmı geçen alımlardan dolayı sözlü mülakat kalkacakmı gelecekmi...

Avatar
rümeysa nur 2015-11-12 13:46:59

benim kardeşim epilepsi resmi olarak raporda süreğen geçiyor amam bayılma ve nöbetleri yok ömrünü verdi imamamlık olmak için. acaba alımlarda hastalık katogorisine göremi alımlar varmı geçen alımlar gibi hakeden olsadahi diyanet komisyonu lütfen hüsrana uğratmasın bu yönde bilgi verir seniz iyi olur dini haber olarak..

Avatar
laz-imam 2015-11-12 13:49:23

ben bir şey diyecem yahu dini hber o kadar ALLAH aşkına diyorsun herkeze eşitiz ama engelli alımlarında hiç engellilerle ilgili olarak haber yapmıyorsunuz engelli biri olarak gerçekden çok üzdünüz...

Avatar
Molla Vahid 2015-11-12 13:52:51

Keşke o kadar her yere sayfa açmışsınız haber bırakmışsınız reklam bile bırakmışsınız ama reklam kadar değer yok bu ülkede engellilere dini haber olarak bu yaptığınız doğru değil etik değil keşke engellilere karşı bir köşe ayırsanız.

Avatar
ÇERKEZ İMAM 2015-11-12 13:54:59

SELAM ACABA ARALIKDA ENGELLİ ALIMI OLACAKMI DİYANETDEN?

Avatar
selo 2015-11-12 13:55:40

Bu memurun felaketi ne devrimi kafamı buluyorsunuz.

Avatar
SESLENİŞ... 2015-11-12 14:02:59

YA RABBİM BEN AÇTIM ELLERİMİ DUY SESİMİ DÖRT BÜYÜK KİTABIN HATRINA,
EFENDİMİZ (S.A.V.) 'İN HATRINA,
PEYGAMBERLERİN HATRINA,
EFENDİMİZDEN BU YANA BUNDANDA KIYAMETE KADAR OLAN ÜMMETİ MUHAMMEDİN HATRINA,
YÜCE İSLMIN HATRINA,
YA RAHMAN SEN BU ENGELLİLERE YAPILAN HAKSIZLIĞI GÖRÜYORSUN HANGİ KURUM RESMİ KURULUŞ ALTDAN ÜST KADEMEYE SORUMLU ŞAHSA KADAR KİMİN EĞER HAKSIZCA ALIM YAPMIŞSA SANA BIRAKIYORUM İLAHİ... İLAHİ... İLAHİ..