657 sayılı devlet memurları kanunu 6 ay içinde değişecek!

Binali Yıldırım liderliğindeki yeni kadronun açıkladığı programda kamu personeli açısından göze çarpan önemli ayrıntıları Yeni Şafak gazetesinden Ahmet Ünlü paylaştı.

657 sayılı devlet memurları kanunu 6 ay içinde değişecek!

Binali Yıldırım liderliğindeki yeni kadronun açıkladığı programda kamu personeli açısından göze çarpan önemli ayrıntıları Yeni Şafak gazetesinden Ahmet Ünlü paylaştı.

30 Mayıs 2016 Pazartesi 17:35
657 sayılı devlet memurları kanunu 6 ay içinde değişecek!
banner283
657 SAYILI KANUN EN GEÇ 6 AY İÇİNDE DEĞİŞECEK

Bir önceki eylem planında kamu personel rejimi reformunun 21.12.2016 tarihine kadar yapılacağı ifade edilmişti. Yeni eylem planında da kamu personel rejimi reformunu 21.12.2016 tarihine kadar yapacağı söylenebilir.

Kamu personel rejimi reformuyla ilgili olarak Eylem Planı'nda şu ifadelere yer verilmişti; Temel olarak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile düzenlenen bu alanda zaman içinde dağınık bir yapı oluşmuş ve sistem çok karmaşık bir hale gelmiştir. Kamu yönetiminin daha dinamik ve etkin bir hale getirilmesi, verimliliğin, hesap verebilirliğin, şeffaflığın ve etkililiğin artırılması amacıyla uluslararası örnekler de dikkate alınarak yeni bir personel rejimi oluşturulacaktır. Yeni oluşturulacak rejim, kamu personelinin performansının ölçülebilmesine ve değerlendirilebilmesine de imkân verebilir.

Ancak, şu ana kadar kamuoyuna, yapılan çalışmalarla ilgili herhangi bir paylaşımda bulunulmamıştır. Bu çalışmanın 3 milyon 400 bin civarındaki kamu personelini ilgilendirdiği düşünüldüğünde ne denli önemli bir düzenleme olduğu görülecektir. Bu hızla 6 ay içerisinde, bu çalışmanın yapılmasının oldukça zor görünüyor.

ZAMAN YÖNETİMİNİ ESAS ALAN ETKİN BİR PERSONEL SİSTEMİ OLUŞTURULACAK

Programda, kamuda zaman yönetimini esas alan etkin bir personel sistemi oluşturulacağı ifadesini görüyoruz. Bu sayede, daha hızlı çalışan ve daha hızlı karar veren bir idari yapının yapılacağı ifade ediliyor. Bir önceki eylem planında zaman yönetiminin esas alınacağından bahsedilmemişti. Bu yönden önemli bir yenilik olarak görülebilir.

GÜVENLİK HİZMETLERİNİN PROFESYONELLEŞMESİ SAĞLANACAK

Programda güvenlik hizmetleri alanındaki personelin nitelik ve nicelik bakımından geliştirilmesi ve profesyonelleşmesini sağlayacak her türlü tedbirin alınmasında kararlı olunacağı ifade ediliyor.

KAMUDA İNSAN GÜCÜ PLANLAMASI YAPILACAK

Devlet personel rejimini etkinleştirecek, kamuda insan gücü planlaması yapılacağından bahsedilerek, nispeten geri kalmış yörelerimizde yeterli ve nitelikli personel istihdamına yönelik tedbirler geliştireceğinden bahsedilmektedir.

ÖĞRETMEN ADAYLARI İÇİN ALAN SINAVI GENİŞLETİLECEK

Programda Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda bütün alanlardaki öğretmen adayları için alan sınavı yapacağından bahsediliyor. Benzer konuda, önceki eylem planında; “Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda, uygun görülen diğer alanlardaki öğretmen adayları için de alan sınavı uygulamasına geçilecek. Öğretmen adaylarının sadece genel kültür ve eğitim bilimleri (formasyon) alanındaki bilgilerini ölçen sistemden, kendi alanlarındaki bilgilerini de ölçen Alan Bilgisi Sınavı uygulaması 2013 yılında 15 alanla başlamıştır.

Daha nitelikli öğretmen adaylarının mesleğe girmesini sağlayan bu sistem, uygun görülen diğer alanlar için de uygulamaya konulacaktır.” Ancak, aynı ifadeler bir önceki eylem planında da yer almıştı.

YETERLİ SAYIDA ASDEP PERSONELİ İSTİHDAM EDİLECEK

Programda, “sosyal yardım veya sosyal hizmete ihtiyacı olan bütün dezavantajlı vatandaşlarımıza ulaşacak olan Aile Sosyal Destek Programı'nın (ASDEP) alt yapısını tamamlayacak ve yeterli sayıda nitelikli personel istihdam ederek ASDEP'i aşamalı olarak hayata geçireceğiz” ifadelerini görüyoruz.

İLK KEZ İŞ BULAN GENÇLERİN BİR YIL BOYUNCA MAAŞI DEVLET TARAFINDAN KARŞILANACAK

Programda, “İlk kez iş bulan her gencimizin maaşının bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanmasını sağlayacağız. Bu dönemde gençlerimizin iş başında eğitimini de temin ederek beceri kazanmalarını sağlayacak, işverenin de personel maliyetini düşüreceğiz” ifadelerini görüyoruz. Ancak, aynı ifadeler bir önceki eylem planında da yer almıştı.

MAHALLİ İDARELERDEKİ TEKNİK PERSONELİN HER SEÇİM DÖNEMİNDE DEĞİŞMESİ ÖNLENECEK

Yerel yönetimlerin asgari hizmet standartlarını belirlenerek, yerel yönetim hizmetlerinin etkinliğini ve sürekliliğini sağlamak üzere personelinin özellikle teknik kadronun her seçim döneminde değişmesini engelleyecek mevzuat çalışması yapılacak. Özellikle belediye seçimlerinde seçimleri kazanan belediye başkanları hem yönetim personelini değiştirmeye çalışıyor hem de sözleşmeli olarak çalışan teknik personelin sözleşmesini feshederek kendisine yakın personel istihdamına yöneliyor. Bu eylemi oldukça önemli görüyoruz.

ULUSLARARASI ÖRGÜTLERDEKİ TÜRK UZMAN PERSONEL ARTTIRILACAK

Programda, “Uluslararası örgütlerdeki Türk uzman personel sayısını artıracağız.” ifadesini görüyoruz. Ülkenin uluslararası arenada etkinliğinin artması açısından Bu durumun son derece önemli olduğunu belirtmek isteriz.

TAŞRA TEŞKİLATININ MALİ VE PERSONEL KAYNAĞI GÜÇLENDİRİLECEK

Merkezî idarenin politika belirleme, standart geliştirme ve denetim birimleri güçlendirilecek ve stratejik düzeyde etkinliğini artıracaktır. Taşra teşkilatlarının ve mahallî idarelerin de insan kaynaklarının geliştirilmesine paralel olarak, operasyonel düzeyde esneklikleri ve mali kaynakları genişletilmeye devam edilecek. Sonuç olarak, bir önceki eylem planında küçük rütuşlar yapılarak yola devam edileceğini söyleyebiliriz.
Son Güncelleme: 01.06.2016 12:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tpmpmpwtmttpj 2016-05-31 11:32:36

Bi de doğru düzgün haber yapın kardeşim iyice saçmalamaya başladınız bu nedir