İzmir Belediyesi 5 bin 801 memur ve işçi alabilecek

Yeni düzenleme sonucunda, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne alınacak personelle birlikte toplam kadro 9 bin 882′ye çıkacak

İzmir Belediyesi 5 bin 801 memur ve işçi alabilecek

Yeni düzenleme sonucunda, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne alınacak personelle birlikte toplam kadro 9 bin 882′ye çıkacak

23 Nisan 2014 Çarşamba 22:29
İzmir Belediyesi 5 bin 801 memur ve işçi alabilecek
Yıllardır memur ve işçi kadrosu almak için Ankara’dan onay bekleyen İzmirli belediyelere müjdeli haber geldi. İzmir’de başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilçe belediyelere önemli miktarda yeni kadro verildi. Buna göre, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden de fazla kadro artışı sağlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 5 bin 801 yeni memur ve işçi alabilecek. Bu durumda, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde yeni düzenleme gereği 6 bin 588 memur, 3 bin 294 de işçi çalışacak. BÖylece toplam kadro 9 bin 882′ye çıkacak. Ankara’ya ise, 4 bin 107 yeni memur ve işçi kadrosu verildi.
 
Kriter nüfus sayısı
 
Belediye ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Norm Kadro İlke ve Standartlarına Dair Yönetmeliği yeniden düzenlendi. Buna göre, her ilçe nüfusu oranında kademelere ayrılırken Büyükşehir belediyelerinde kriter hizmet ettiği nüfus sayısı oldu. Yönetmelikten en çok etkilenen İstanbul oldu. Buna göre, İstanbul’daki 9 bin 882 olan memur kadrosu 19 bin 128′e çıkarıldı. 5 bin 882 olan sürekli işçi kadrosu toplamı da 9 bin 564′e yükseltildi. Böylelikle İstanbul’a toplam 13 bin 6 yeni memur ve işçi alınacak. En fazla alım, itfaiye erliği ile zabıta memurluğunda olacak.
Ankara’da halen 4 bin 539 memur ve 2 bin 723 sürekli işçi kadrosu bulunuyordu. Yeni yönetmeliğe göre Ankara Büyükşehir Belediyesi’ndeki memur kadrosu 7 bin 579′a, sürekli işçi kadrosu da 3 bin 790′a çıkacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne alınacak 5 bin 801 memur ve sürekli işçi ile belediyenin kadrosu 9 bin 882′ye çıkacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde yeni düzenleme gereği 6 bin 588 memur, 3 bin 294 de işçi çalışacak. Öte yandan ilçe belediyelerin kadroları da arttı. Başta başkan yardımcısı ve birim müdürleri olmak üzere şef, amir ve kadrolu işçi sayısında düzenlemeye gidildi.
 
Mevcut yönetmelikte, “Memurlar ve diğer kamu görevlileri eliyle yürütülmesi zorunlu olmayan hizmetlerin hizmet satın alma yoluyla karşılanması esastır” hükmü bulunuyordu. Belediyeler özellikle temizlik veya benzeri hizmetlerini taşeronlar eliyle yürütüyordu. Yönetmelikteki bu hüküm kalkınca, “hizmetlerin hizmet satın alma yoluyla karşılanması esası” kalktı. Yani Belediyeler hizmetlerini öncelikle kendi personeliyle yerine getirecek.
 
Hangi kadroda kaç kişi çalışacak?
 
Daire başkanı: 21′den 37′ye yükseltildi
Şube müdürü: 120′den 180 kişiye yükseltildi.
Kadrolu genel sekreter yardımcısı: 5 koltuk ayrıldı.
Hukuk müşaviri: 1′den 6′ya çıkarıldı.
Avukat: 60
Uzman: 21
Şef: 360
Müfettiş: 21
Müfettiş Yardımcısı: 7
Mali hizmetler uzmanı: 12
Mali Hizmetler Uzman Yardımcısı: 6
İdari Personel: 1.500
Teknik personel: 1.500
Sağlık personeli: 190
Yardımcı hizmet personeli: 180′e
İtfaiye şube müdürü: 9′a
İtfaiye çavuşu: 135′e
İtfaiye eri: 1.350
Zabıta şube müdürü: 10
Zabıta amirliği: 50
Zabıta komiserliği: 150
Zabıta memurluğu: 750
 
Sığınma evleri konukevi oldu
 
Belediyelere bağlı “kadın sığınma evleri”nin adı aynı yönetmelik değişikliğiyle değiştirildi. Bundan böyle kadın sığınma evleri, “kadın konukevi”, “çocuk sığınma evleri” de “çocuk konukevi” olacak. Belediye müfettişliğine atanacaklarda aranan “olumlu sicil alma” ve “sözleşmeli personeli Maliye Bakanlığı’na bildirilme” şartı da kalktı. Nüfusu 1 milyon ile 2 milyon arasında olan belediyelere geçici işçiler için var olan yüzde 10′luk kota yüzde 20′ye çıkarıldı.
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.