Kamuda puanla yükselme dönemi!

Gülen Örgütü'nün kamuda haksız atamalarıyla gündeme gelen terfi sistemi yenileniyor. Memur ve bürokratlar alacakları puana göre yükselecek ve tayin hakkı kazanacak. Başarısız olan idareci, koltuğunda kalamayacak.

Kamuda puanla yükselme dönemi!

Gülen Örgütü'nün kamuda haksız atamalarıyla gündeme gelen terfi sistemi yenileniyor. Memur ve bürokratlar alacakları puana göre yükselecek ve tayin hakkı kazanacak. Başarısız olan idareci, koltuğunda kalamayacak.

09 Mayıs 2016 Pazartesi 11:37
Kamuda puanla yükselme dönemi!
banner283
47 yıllık 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun (DMK) yeniden yazım süreci devam ederken, kamu çalışanları için yeni bir çalışma daha başlatıldı. Devlet Personel Başkanlığı tarafından hazırlanan taslak çalışma ile memurlara yeni bir sicil sistemi modeli getiriliyor.

Yeni modele göre performans değerleri 90 derece, 180 derece ve 360 derece olarak belirlenecek. 90 derece dikey hiyerarşi olarak adlandırılırken, 180 derece üstün asta, astın üste puan vermesi olarak değerlendiriliyor. 360 derece ise hizmet alımına yönelik.

TERFİ SORUNU ÇIKABİLİR

Söz konusu yeni modelde üst asta, ast üste, dışarıdan verilen hizmetlerde ayrıca değerlendirilecek. Yılbaşından yıl sonuna kadar verilecek puanlamanın ardından elde edilen sonuç yurtdışı görev, görevde yükselme, yurtdışı eğitim, tayin ve ödül olarak çalışanlara geri dönecek.

Ücretlere ise herhangi bir yansıması olmayacak. Örneğin düşük puan alan bir uzman istediği görevde yükselemeyeceği gibi, çalışanların memnun olmadığı ve düşük performans gösteren bir daire başkanı da hem koltuğunu koruma hem de yükselmede sorun yaşayacak. Edinilen bilgilere göre sendika temsilcileri çalışmanın performans olarak değerlendirilmesinin yanlış olacağını aktarıyor. 

Performans değerlendirmesine yönelik bir çalışma yapıldığını ifade eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kaynakları ise yeni modelin henüz taslak aşamasında olduğunu ve sonuçlanmadığını söyledi.

MODERN SİCİL SİSTEMİ

Devlet Personel Başkanlığı’nın memurlarda sicil sistemi uygulamasını geçmişte kaldırdığına dikkat çeken Bakanlık kaynakları “Bazı boşluklar oluştu. Bunun yerini dolduracak daha modern bir sicil sistemi getirmek istiyorlar. Eski sicilin bir anlamı yoktu” değerlendirmesi yaptı.

MEMUR KANUNU YENİDEN YAZILIYOR

Memurlara puanlama sisteminin yanı sıra 3,1 milyon kamu çalışanını ilgilendiren yasal düzenleme çalışması da sürüyor. 1965’te yazılan 1969 yılında yürürlüğe giren 657 sayılı Devlet memurları Kanunu (DMK) yeniden yazılacak.

Çalışmada önemli unsur ise disiplin hukukuna yönelik madde ile ilgili. Bu kapsamda memura tanınan yargı güvencesi zırhına bazı sınırlamalar üzerinde duruluyor. Örneğin herhangi bir suç işleyen kamu çalışanının memurluktan çıkarılması daha kolay hale gelecek.

Maliye’de üstatlık geri mi geliyor?

Maliye Bakanlığı’nda 2011 yılında kaldırılan 132 yıllık üstatlığın yeniden getirileceği iddia ediliyor. Hesap uzmanı, maliye müfettişi, gelirler kontrolörü ile vergi denetmenlerinin ‘Vergi Müfettişi’ adı altında birleştirilmesine rağmen aradan geçen beş yıllık sürede sorunun çözüme kavuşmadığı belirtiliyor. Vergi Müfettişleri Derneği gazetelere ilan vererek konuyu geçtiğimiz günlerde gündeme getirdi.

Derneğin açıklamasında A, B, C ve Ç Grup Başkanlıkları altında toplanan vergi müfettişleri arasında kurumsal huzur, kardeşlik ve kaynaşma ortamının oluşturulamadığına dikkat çekiliyor. A grubunda bulunanların görev dağılımı konusunda ‘bürokratik oligarşi’ ile karşı karşıya kaldıkları belirtilirken, vergi müfettişleri üstatlık yapısının değişmediğini iddia ediyor.

Tüm sözleşmelilere kadro talebi

Kamu çalışanlarının toplu sözleşme masasındaki taleplerinin takipçisi Memur-Sen oldu. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve başkan yardımcıları toplu sözleşme masasında karara bağlanan konularla ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile geçen hafta bir araya geldi. Görüşmenin ana gündem maddesi kamudaki sözleşmelilerin kadroya alınması oldu.

Genel Başkan Yalçın özellikle 4/C’lilerin kadroya geçirilmesi konusunda değerlendirmelerde bulundu. Memur-Sen çok sayıda konuda adım atılmasını isterken, Bakan Soylu’nun Maliye Bakanlığı ile konuyu görüşeceğini ifade ettiği öğrenildi.

Yapılan görüşmelerde, 3. Dönem Toplu Sözleşmelerinde üzerinde çalışma kararı alınan konularının karara bağlanmasına Devlet Personel Başkanlığı’nda yürütülen çalışmalar konusunda değerlendirmeler yapıldığı belirtiliyor.

Star
 
Son Güncelleme: 10.05.2016 20:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
adalet 2016-05-09 20:33:37

piyasada yağdan geçilemeyecek. iki yüzlü insanlar... kul ve kölelik had safaya çıkacak... adalet istiyorsanız insanın etki unsurunu en alt seviyeye çekeceksiniz...

Avatar
Din Görevlisi 2016-05-09 20:56:51

memur sen diyanet çalışanları hariç diğerleri için canhıraşhane çalışıyor..
eşit işe eşit ücret istiyor diyanet çalışanları.