Kamuda terfi sistemine yeni düzenleme

Kamuda memurun terfi ve yer değiştirmesi artık amirinin, yakın çalışma arkadaşının ve hizmet alan vatandaşın verdiği puan ile yapılacak.

Kamuda terfi sistemine yeni düzenleme

Kamuda memurun terfi ve yer değiştirmesi artık amirinin, yakın çalışma arkadaşının ve hizmet alan vatandaşın verdiği puan ile yapılacak.

03 Ekim 2016 Pazartesi 08:55
Kamuda terfi sistemine yeni düzenleme

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi 10 binlerce memur ihraç edilirken, memurların terfi ve yer değiştirmelerinde abi kriteri yerine A, B, C ve D notlarından oluşan yeni sistem uygulamaya sokuluyor. Star’ın elde ettiği ‘Kamu Personelinin Başarılarının Değerlendirilmesine İlişkin Genel Yönetmelik Taslağı’nda uygulamaya geçirilmesi düşünülen sisteme  göre, kamuda çalışan 3.1 milyon kadrolu ve sözleşmeli memur, ‘yönetici’ ve ‘diğer personel’ olarak ikiye ayrılacak.

DÖRT NOTLU SİSTEM

 Altı aylık ile bir yıllık yapılacak değerlendirmelerde, her bir personele ilişkin ‘Başarı Değerlendirme Formu’ doldurulacak. Kamu kurum ve kuruluşlarında başarı düzeyi A düzeyi (90-100 puan), B düzeyi (76-89 puan), C düzeyi (60-75 puan), D düzeyi ise (0-59) olarak kabul edilecek. ‘D’ notu alan başarısız  kabul edilecek.

Suçsuz olan memur görevinin başına dönecek

‘A’ VE ‘B’ YÜKSELTECEK

Birbirini takip eden üç başarı değerlendirmesinde A ve B üzerinde puan alınması, memurların görevde yükselmeleri, görevleriyle ilgili kişisel gelişimlerinin desteklenmesi, yer değiştirme, yurt dışı görevlendirmeleri ve insan kaynakları planlamalarında etkili olacak.

Sözleşmeli personelden başarı puanı A, B ve C düzeyinde olanlara da, başarı ücreti ödenecek. C ve D düzeyinde başarı puanı alan memurun eksikliklerinin tespit edildiği alanlarda amir ile personel arasında görüşme yapılarak gelişim planlarının hazırlanması ve uygulanması da zorunlu olacak. Üç başarı değerlendirme döneminin ikisinde başarı puanı D düzeyinde olursa, görev veya görev yeri değişikliği gibi tedbirler alacak.

KÖTÜ NİYETLİ NOTA CEZA

Memurların başarı hesabında kullanılacak puanların yüzdelik ağırlıklarının belirlenmesinde hedef, görev, yetkinlik ve vatandaş memnuniyeti esas alınacak.Vatandaşın puanı yüzde 5 etkili olacak. Meslekte yetkinliğin oranı yönetici ve diğer personelde değişmek üzere yüzde 90’a kadar çıkabilecek. Garez ya da gerçeğe aykırı değerlendirme yaptıkları anlaşılan değerlendiriciler de cezai yaptırımla karşı karşıya kalacak.

Vatandaş memnuniyeti personeli değil kurumun başarısı olacak ve yöneticinin başarısını belirleyecek. Değerlendirme döneminde birden fazla amirle çalışan memur için de son çalıştığı amirinin değerlendirmesi dikkate alınacak. Devlet Personel Başkanlığı kurum ve kuruluşların sonuçlarını takip edecek.


 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Serbest 2016-10-03 10:46:38

Sicil notu uygulaması kaldırılmıştı. Yerine bir uygulama getirilmeyip boşluk oluşmuştu. Bu boşluk memur amir ve görevde yükselmelerde atamalarda kıstası bozmuştu. Sicil notunun kaldırılması ile birlikte amirin memur hakkında değerlendirme yapacağı bir kıstas kalmamıştı. Memurda bunu bilerek süreci iyi kullanmaktaydı. Sicil notu uygulaması günün şartlarında kaldırılmalı mıydı evet. Yerine yeni bir uygulama hemen konulmalı idi. Ama bu çok geçikti. Mevcut bir uygulama kaldırılır iken veya yeni bir uygulama getirilir iken ne getirip ne götüreceği iyi ber şekilde düşünülmeli araştırılmalı. Değerlendirme kiterileri objektif olmalı. İş arkadaşı kıriteri tekrar düşünülmeli.
Son olarak Sicil notu uygulaması tekrar döndü diyebiliriz.

Avatar
TERFİ 2016-10-03 13:15:44

amirlere artık daha iyi dalkavukluk yapılacak eskiden beter olacak, askeriye gibi sistem kur belirli şartları yerine getiren otomatik olarak terfi eder aynen askeriye de nasıl ağustosta terfi ederler öyle olmalı ama bizde anlatmaya gerek yok dalkavukluk yapılacak, adamı olacak vesselam

Avatar
Ah ah 2016-10-03 22:35:47

Amirin yalakalari sevinin emeğiniz boşa gitmeyecek..

Avatar
NİĞDELİ 2016-10-03 16:48:03

NERESİNDEN BAKARSANIZ BAKIN SAÇMA BİR PLAN.ÇÜNKÜ DİYANETTE AMİRLER HER ZAMAN HAKLI OLURKEN,HALK İSE HİÇBİR ZAMAN MEMNUN OLMAMIŞTIR.YENİ DALKAVUKLUK SİSTEMİ ŞİMDİDEN ÖLÜ DOĞMUŞTUR BENCE.EY İMAM VE MÜEZZİN ARKADAŞLAR ŞİMDİDEN GAZÂNIZ MÜBAREK OLSUN.YANİ GEÇMİŞ OLSUN....

Avatar
mehmat tanrıkulu 2016-10-04 08:54:09

amirin ebeside not verecekmi....siyasilerin aklanma oyunu ve gündem değiştirme çabası ....varsada memur yoksa da memur... memür açmı tokmu 3 milyon memur 80 milyon insanın kahrını nasıl çekiyor bilen yok.....olmazda zaten siyasetçi okumamış cahil kesimden yıpranmamış ve yoksulluk görmemiş cinsinden kendisi keyf çatıyor zannediyoki memurda öyle. yazık çok yazık devlet sormasada Allah soracak inşAllah mamurun hakkını.....

Avatar
Suat 2016-10-06 23:56:50

Hic birseyin düzeltildigi yok her kurumda bu kadar adam kayirmaca torpil vs varken boyle bi sistemi getirmenin anlami istedikleri adamlarin terfi etmesidir