Memur eşlerine müjde
5 Meslek grubunda bulunanların memur olan eşlerine yargıdan iyi haber geldi. Tayini çıkan öğretmen, polis, asker, hakim-savcı, vali-kaymakamların memur olan eşlerinin yer değişimi talepleri reddedilemeyecek, boş kadro olup olmadığına bakılmaksızın gerçekleşmesi gerekecek.

Ankara’da görevli bir astsubayın tayini Tekirdağ’a çıkınca, Kredi Yurtlar Kurumu’nda müdür yardımcılığı yapan eşi de tayin istedi. Ancak boş kadro olmadığı gerekçesiyle bu talep reddedildi. Aile mahkemeye başvurdu. Tekirdağ İdare Mahkemesi; öğretmen, vali, polis, subay ile hakimsavcıların eşlerinin tayin taleplerinin’nakil istenen yerde boş kadro yok’ gerekçesiyle reddedilemeyeceğini belirterek, idarenin kararını iptal etti. Mahkeme kararında, 2000′de alınan Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe konulan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atamalarına İlişkin Yönetmelik yükümlerini gerekçe gösterdi.
 
ÖĞRETMEN RAHATLADI
 
Mahkeme, evlilik birliğinin bozulacağı, onarılamayacak yara alacağını belirterek, norm kadro fazlalığı ile ilgili idarenin planlamasını ayrıca yapması gerektiğini kaydetti. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı’nda kadrolu 600 bin öğretmenin yarısından çoğunun, bu 5 meslek grubu içinden evli olması her yıl eş durumu ataması krizine neden oluyor. (takvim)
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
TAYİN BEKLEYEN ... 3 yıl önce

BİZİM DİYANETTEKİ TAYİNLER NE DURUMDA SAYIN YETKİLİ 600 K.K HOCASININ TAYİNİ YAPILDI 1 AY SONRA ATANAN 500 KİŞİYE 6 AY ÇALIŞIN DENİLDİ BU SÜRE GEÇTİ AMMMA HALA DİYANETTE TIK YOK BAŞKA BAHARAMI KALDI YOKSA????

Avatar
tayin hakkımız 2 yıl önce

Neden diyanet personeli hariç? diyanet personeli memur değil mi k.k.o ogretmen değil mi bu ayrimcilik bu haksizlik niye bizde tayinlerde boyle kolayliklar istiyoruz.birilerinin cikarina olan değişiklikler degil herkesi kapsayan adil değişiklikler istiyoruz.