Memurlara 60 puan kriteri

Türkiye’de memurların bağlı olduğu 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda köklü değişikliğe gidiliyor.

Memurlara 60 puan kriteri

Türkiye’de memurların bağlı olduğu 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda köklü değişikliğe gidiliyor.

10 Temmuz 2016 Pazar 20:58
Memurlara 60 puan kriteri
banner283
Türkiye'de 3 milyondan fazla memurun bağlı olduğu 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu değişiyor.

"Kamu Personelinin Başarılarının Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelik Taslağı" adı verilen çalışma ile memurların performansı ölçülecek. Memurların değerlendirmesini ise en yakın çalışma arkadaşı, amiri ve hizmetlerden yararlanan vatandaş yapacak. Başbakanlığa sunulan taslağa göre; artık vatandaş da memurlara not verecek. Böylece "bankamatik memurluğu" bitecek.

VATANDAŞ DA SÜRECE DAHİL OLUYOR

Vatandaşların sürece dahil olması için "kendisine sunulan hizmetlere elektronik ortamda not vermesi" şekli geliyor. Vatandaşa sorulacak bazı sorular şöyle: "Aldığınız hizmet, beklentilerinizi ne ölçüde karşıladı? Hizmetin kalitesinden memnun kaldınız mı? Hizmeti beklediğiniz miktarda alabildiniz mi? Kamu görevlilerinin ilgi, yardımseverlik ve nezaketi yeterli mi?.."

Vatandaş cevap verirken de, "Hiç memnum değilim", "Memnun değilim", "Memnunum" ve "Çok memnunum" şeklindeki seçeneklerden birini kullanacak. Yöneticiler de dahil bütün memurlar performans değerlendirmesine girecek.

İTİRAZ YOLU AÇIK

Bu arada memurlar da aldıkları başarı puanlarına karşı üst amire itiraz edebilecek. Amirin itirazı reddetmesi durumunda, başarı puanı kesinleşecek. Üst amir itirazı kabul ederse, notu veren amirden yeniden değerlendirme yapmasını isteyecek. Bu durumda amirin vereceği karar nihai karar olacak.

DÜŞÜK NOT ALAN İŞTEN ÇIKARILACAK

Memurlar; iş bilgisi ve kalitesi, iletişim ve iş birliği, görev bilinci ve iş alışkanlıkları, disiplin ve kurallara uyma, gelişime açıklık gibi sorularla değerlendirilecek. Sistemde 4 aşamalı başarı düzeyi kullanılacak.

Bunlar; A düzeyi (90-100 puan),

B düzeyi (76-89 puan),

C düzeyi (60-75 puan) ve

D düzeyi (0-59 puan)...

YÜKSELME DE VAR KOVULMA DA

Üç dönem başarı puanı A ve B düzeyinde yer alan personel; görevde yükselebilecek. Yer değiştirmede ve yurt dışı görevlendirmelerde de dikkate alınacak. Sözleşmeli personelden puanı A, B ve C düzeyinde olanlara; 'başarı ücreti' ödenecek.

Eğer memurun başarı puanı birbirini takip eden 3 dönemin en az ikisinde en alt seviye olan D düzeyindeyse, görevi ya da görev yeri değiştirilecek. Eğer memur sözleşmeliyse, 'temel ücretle' başka bir amirin yanında 6 ay ek süre verilerek çalıştırılacak. Bu süre için yeni sözleşme yapılacak.

Eğer 6 ay sonunda başarısı D düzeyindeyse, sözleşmeleri fesh edilecek. Yani işten çıkarılacak.

Memur haberleri   657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
leyla 2016-07-10 23:13:34

bktan bir sistem memuru alçaltma harekatı....ben memurum başımda bana iş buyuran 15 kişi var...

Avatar
adem 2016-07-10 23:49:56

bu memurluk artık iyice zıvanadan çıkıyor....memuru ortalığa atıyorlar....artık gelen vursun giden....

Avatar
selda 2016-07-11 01:30:09

Bu uygulama hayata geçirilmeden iptal edilmeni zaten birçok sıkıntı çekiliyor amirler ve halkla memurlardan prangali köle değiller ya ...olana kadar bir dert sonrası bir dert bu insanlar neden böyle..asgari de güzelleştirme yapılıp yeni iş sahaları açılacağı yerde buralarda kotulestirme niye..

Avatar
adam 2016-07-11 15:38:59

Haftalık izinde imam görevde değil diye imamı şikayet edenler acaba imama kaç puan verirler

Avatar
hayati 2016-07-10 23:11:02

suriyeliye vatandaşlık hizmerkar memura cefa ak parti memuru yemek istiyor anlaşılan afiyet olsun mubahtır.....bu halka semrr vurmak haktır

Avatar
İmam 2016-07-11 00:15:53

Bu sistem yanlış zaten ğörevini yapmayani vatandaş şikayet ediyor.biriyle yere ďüştünmü yandım.

Avatar
MEMUR 2016-07-11 11:07:13

gerçekleşirse ben bırakırım

Avatar
Imam 1 2016-07-11 17:24:28

KıskaçlaR a fırsat doğuyor
Namaz Nedir bilmeyen firavun lara mi kalacak imam lar .
Ćok agliyacaksiniz