Seçim vaatlerinde memurlar için neler olmalıydı?

Yeni Şafak gazetesi yazarı Ahmet Ünlü, partilerin seçim vaatlerinde memurlar için olabilecek maddeleri kaleme aldı. İşte o yazı:

Seçim vaatlerinde memurlar için neler olmalıydı?

Yeni Şafak gazetesi yazarı Ahmet Ünlü, partilerin seçim vaatlerinde memurlar için olabilecek maddeleri kaleme aldı. İşte o yazı:

18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
Seçim vaatlerinde memurlar için neler olmalıydı?
 
Dünkü yazımızda “Seçim vaatlerinde memurlar için neler olmalıydı?(1)” başlığı altında 6 madde halinde acaba biz bir seçim bildirgesi açıklamış olsaydık bütçeye yük getirmeden nelere yer verirdik diyerek seçim vaatlerinde olması gerekenlerden bahsederek konuya kaldığımız yerden devam edeceğimizi ifade etmiştik. İşte kaldığımız yerden devam ediyoruz.
 
1- Makam odaları, temsil harcaması ve makam araçlarına çeki düzen verilecektir
 
Daha önce bu köşeden bürokratların makam araçları, temsil harcaması ve makam odalarıyla çok kötü imtihana tabi tutulduğunu ifade etmiş ve çoğunlukla sınıfta kaldıklarını belirtmiştik. İşte imtihan neticesinde sınavı geçenler ve geçmeyenler ile sınıfta kalma sebepleri açıklanacaktır. Bundan sonraki dönemde ise sınıfta kalanlara ikmal hakkı verilmeyecektir.
 
Yine 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun temsil giderleri ve yönetmeliği başlıklı 179'uncu maddesi gereğince Devlet Personel Başkanlığı ile Maliye Bakanlığı'nın yaklaşık 49 yıldır çıkarması gereken yönetmeliği bir an önce çıkararak konunun vicdanlara bırakılmasının sakıncası önlenecektir. Bu konudaki imtihanın ne kadar çetin olduğu dikkate alınarak sınıfta kalanlar hesap edilerek bu konuda bir daha imtihan yapılmayacaktır. İşte bu konulara ciddi bir şekilde çeki düzen verilmelidir.
 
2- Kamuya ait sosyal tesislerdeki ayrımcılık sona erdirilecektir
 
Kamu Sosyal Tesislerine İlişkin Tebliğ'deki (Sayı: 2015-2) kurum personeli ile kurum dışı personel ve sade vatandaş ayrımını meşrulaştıran hükümler kaldırılacaktır.
 
Hatırlanacağı üzere, bu tebliğde; “Bir kurum veya kuruluşun eğitim ve dinlenme tesisleri, misafirhane, kreş ve çocuk bakımevlerinden yararlanan diğer kurum ve kuruluşların personeli ve emeklileri ile bunların eşleri, üstsoy ve altsoylarına, kurum personeli için belirlenen tarifenin % 25 fazlası uygulanır” hükmü yer almaktaydı.
Konunun daha da vahimi ise eğitim ve dinlenme tesisleri ile misafirhanelerden kamu personeli dışında yararlandırılanlara yani vatandaşlara kurum personeli için belirlenen tarifenin % 50 fazlasının uygulanacağını, ayrıca, tesislerden yararlanmada önceliğin o kurum personeli ve emeklisi ile bunların eşleri, üstsoy ve altsoylarına verileceği ifadesine yer verildiğini görüyoruz. Bir kamu kurumunun uhdesinde bulunan sosyal tesis, o kurumun çalışanlarının değildir. Ancak, sosyal tesisin ilgili kurumun personelinin malı gibi bir algı oluşturularak mevzuat düzenlenmesi yapılarak başka kurum personeline ikinci sınıf memur muamelesi, sade vatandaşlara ise üçüncü sınıf muamelesi yapılması doğru değildir ve bu durum mevzuatla meşrulaştırılamaz. Bir an önce bu sorun kökten çözülmelidir.
 
3- İşportacı yönetici dönemi sona erdirilecektir
 
Her işi yaparım mantığına sahip yönetici dönemine son verilmelidir. Malum olduğu üzere, bunlar, işlerinde son derece mahirdirler ve astlarını sürekli sıkıştırırlar, ama amirlerine karşı da sürekli el pençe divan dururlar, hatta her daim kemerbeste-i ubudiyetle hareket ederler. 
 
Malum olduğu üzere, bunlar işten anlamadıkları için emrinde çalışan memurlardan her konuda sürekli bilgi notu isterler. Yine amirlerine karşı yağcılıktan zaman bulup da kendilerini yetiştirme zahmetinde bulunmadıkları için yaptıkları işlerden de anlamazlar. Yazı yazma kabiliyetleri de olmadığı için memurlardan basit veya zor olan her konuyla ilgili sürekli bilgi notu isterler. Bu durum artık memurları illallah dedirtir ve memurlar işten ziyade bilgi notu hazırlamakla akşam ederler. Birde bunlar sürekli iş takibi yaparlar. Dolayısıyla sürekli iş takibi ve temsille zaman geçiren yönetici tiplemesi sona erdirilmelidir. 
 
4- Yedek subaylardan yapılan OYAK kesintileri iade edilecektir
 
205 sayılı Ordu Yardımlaşma Kurumu Kanunu ile kurulan Ordu Yardımlaşma Kurumu'nun başlıca gelirleri üyelerinden yapmış olduğu kesintilerdir. Bu çerçevede kurumun iki tür üyesi bulunmaktadır. Bunlar; 1- Daimi üyeler 2- Geçici üyelerdir. Muvazzaflık hizmetini yapmakta olan yedek subaylar kurumun geçici üyeleridir. Daimi üyelerden bazılarına isteğe bağlı üyelik mümkünken geçici üyelere getirilen zorunluluğu anlamak mümkün değildir. 
 
Yani daimi üyeliğin, uzman erbaşlar ile Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Kumandanlığı teşkilatında, Ordu Yardımlaşma Kurumu ve bu kurumun sermayesinin % 50'sinden fazlasına sahip olacağı veya iştirak edeceği şirketlerde çalışan bilumum maaşlı ve ücretli memur ve müstahdemler için isteğe bağlı olmasına rağmen geçici üye olan yedek subaylar için üyelik zorunludur. Bunu izah etmek mümkün değildir.
 
205 sayılı Kanun'un 18'inci maddesine göre; Aylık (ek gösterge dâhil), taban aylığı ve kıdem aylığı toplam tutarına, 657 sayılı Kanun'a tâbi En Yüksek Devlet Memuru Aylığı (ek gösterge dâhil) brüt tutarının % 40'ının toplamının % 5'i tutarında yedek subaylardan OYAK kesintisi yapılmaktadır.
 
Bu kesintilerin karşılığında ise yedek subaylara veya ölümleri halinde mirasçılarına yapılacak yardımlar şunlardır: Yedek subaylara: (Aidat kesildiği müddetçe) 1-Maluliyet yardımı, 2- Ölüm yardımı yapılmaktadır. Yedek subayın kuruma aidat ödediği müddet içinde ölmesi halinde, almakta olduğu son aylık tutarının 12 misli ölüm yardımı olarak ödenmektedir.
 
Yedek subayların ölümü veya maluliyet hali gerçekleşmezse geçici üyeliğin sona ermesi halinde hiçbir aidat iadesi yapılmamaktadır ve yapılan kesintiler OYAK'a kalmaktadır. Yani yedek subayların hiçbir hak talebinde bulunmaları mümkün değildir. Bu durumun adil olduğunu hiçbir kişi iddia edemez. Ya üyelik isteğe bağlı hale getirilmeli ya da yedek subaylık süresince kullanılan aidatlar iade edilmelidir. Binlerce yedek subayın ödemiş olduğu aidatlarla ilgili haksızlık bir an önce sona erdirilmelidir. 
 
5- Farklı kurumlarda çalışanlara becayiş imkânı getirilmelidir
 
Mevcut uygulamada becayiş aynı kurumda çalışan personel için geçerli bir uygulamadır. Yani aynı kurumun başka başka yerlerde bulunan aynı sınıftaki memurları, karşılıklı olarak yer değiştirme suretiyle atanmalarını isteyebilmekte ve bu isteğin yerine getirilmesi atamaya yetkili amirlerince uygun bulunmasına bağlıdır. Aynı uygulamanın farklı kurumlarda çalışan personeller arasında yapılarak önemli bir sorun çözüme kavuşturulacaktır.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ALİ BAŞ 2015-05-18 22:44:19

........ROTASYON KAKLMALII....

Avatar
imam 2015-05-18 23:55:16

admin ne oldu bizim bu beş bin müezzin kadroları köydeki arkadaşları kışdan beri ümitlendirdin admin bu senin dogru haberciligin birde bizim haber dogru takip edin diyordun hani nerde

Avatar
ih 2015-05-19 00:04:32

Ne yani memurların tek sıkıntısı bunlar mi

Avatar
balıkesir 2015-05-19 10:32:57

ali baş rotosyon niçin kalkmalı geçen yıl neredeydin biz rotosyona ugradık devam kalkmamalı devam memurlara yüzde üç zam çok dengeler bozulur bu zam bize çok çok verilmemeli enflasyon sıfırlanmış enflasyon yok durmadan zam istiyola ayıp yahu bir eliniz yagda bir eliniz balda durmadan sıkıntıdan bahsediyonuz ayıp allah size bunu sorar büyüklerimizi sıntıya sokceniz geçinip giderken birde zam istiyonuz ayıp ayıp

Avatar
huseyin 2015-05-19 11:05:49

Kardeşim oturarak iş yapan memurlar rahatlıktan sıkılıyorlardır ellerini dahi düzgün çalıştırmıyorlar topu topu 7 yada 8 saat çalışıyorlar ondanda sıkılıyorlar hep dünyalık maneviyat varmı acaba birde tüm memurların ve emeklilerin imam doktor vs gibilerde dahil tabii baştakilerde dahil düşüncemi söylerim aldıkları maaş acaba helalmi ben bilmim ama düşüncemi sordum sizlere nereden kimlerden vergi alınıyor biliyorsunuzdur 1 kuruş dahi haram girerse insanın boğazından işte huzur kalmaz hiçkimse işinden memnunda olmaz

Avatar
balıkesir 2015-05-19 23:23:49

mustafa özdemir sen kaç yıllık görevlisin bir insan bir yerde 25 yıl kalıyo sorunsuz sen kaç yıl kaldı bana söyleeeeeeeeee

Avatar
adil 2015-05-20 08:05:57

rotasyon uzatılmalı 8yıl çok az. en az 12veya 15 yıl olmalı.