Şef'ler hangi kurumda, 350 lira fazla maaş alır?

666 sayılı KHK ile kurumsal ek ödemelerde eşitlik sağlanmasına rağmen, özel hizmet tazminatlarında farklılık bulunmaktadır.

Şef'ler hangi kurumda, 350 lira fazla maaş alır?

666 sayılı KHK ile kurumsal ek ödemelerde eşitlik sağlanmasına rağmen, özel hizmet tazminatlarında farklılık bulunmaktadır.

05 Ağustos 2014 Salı 07:55
Şef'ler hangi kurumda, 350 lira fazla maaş alır?
SORU: 666 sayılı KHK ile farklı kurumlarda çalışan aynı unvandaki şeflerin maaşları eşitlenmişken Adalet Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığındaki şeflerin maaşları, diğer şef ünvanlı çalışanlardan yaklaşık 400 TL fazla olduğu söyleniyor. Bu doğru mu?
 
CEVAP: 02/11/2011 tarihli ve 28103 Mükerrer sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 666 sayılı Kamu Görevlilerinin Mali Haklarının Düzenlenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair KHK ekli I Sayılı Cetvelde yapılan düzenleme ile çalışılan bakanlık veya kurum ayrımı yapılmadan aynı unvan için aynı ek ödeme oranını belirlemiştir.


Örneğin Genel İdare Hizmetleri Sınıfında yer alan şef unvanı için;
 
l) Şef, amir ve yardımcıları, zabıta başkomiseri ve komiseri, itfaiye başçavuşu, itfaiye çavuşu ve onbaşısı kadrolarında bulunanlardan;
 
1) 1-2 dereceden aylık alanlar
115
 
2) 3-4 dereceden aylık alanlar
105
 
3) Diğer derecelerden aylık alanlar
95
 
Düzenlemesi yapılmıştır.
 
Bu düzenleme kapsamında 375 sayılı KHK ya eklenen Ek Madde 9 ile Aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa göre almakta olan personele, 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli (II) sayılı Cetvele dahil pozisyonlarda istihdam edilen sözleşmeli personele, subay, sözleşmeli subay, astsubay, sözleşmeli astsubay, sözleşmeli subay ve astsubay adayları ile uzman jandarma ve uzman erbaşlara, mali haklar kapsamında yapılan her türlü ödemeler dahil almakta oldukları toplam ödeme tutarı dikkate alınmak suretiyle aynı veya benzer kadro ve görevlerde bulunan personel arasındaki ücret dengesini sağlamak amacıyla, en yüksek Devlet memuru aylığına (ek gösterge dahil), ekli (I) sayılı Cetvelde yer alan kadro ve görev unvanlarına karşılık gelen oranların uygulanması suretiyle hesaplanan tutarda ek ödeme yapılır. hükmü ile maaşlar arasında denge sağlamaya çalışmışlardır.
 
Ancak, 666 KHK ile maaş kalemlerinden biri olan ek tazminat oranında denge sağlanmış, 17/04/2006 tarihli ve 2006/10344 sayılı Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Bakanlar Kurulu Kararında bir değişikliğe gidilmediğinden yan ödeme puanları ile özel hizmet tazminat oranlarında bir değişlik yapılmadığından;
 
Şef kadrosu için yan ödeme puanları iş güçlüğü zammı: 500, temininde güçlük zammı 200: toplam 700 iken, Adalet Bakanlığında çalışan Şef için kurumsal olarak iş güçlüğü zammı: 700, temininde güçlük zammı 450: toplam 1150 puan,
 
Özel hizmet tazminat oranı 1-4 dereceler için 60 iken, Adalet Bakanlığında adalet hizmetleri tazminat alan şef için 1-4 derece için oran 110 olarak belirlendiğinden şef unvanında bakanlıklar arasında aşağıdaki tutar kadar maaş farklılığı olmaktadır.
 
1-Yan Ödeme Aylığı
450
10,99
 
2- Özel Hizmet Tazminat Tutarı
0,50
365,74
 
Gelir Toplamı
376,73
 
3- Aylık Gelir Vergisi
1,65
 
4- Damga Vergisi
2,86
 
Kesintiler Toplamı
4,51
 
Aylık Net Ödeme
372,22
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Duymaz 2014-08-05 13:02:52

Bunu diyanetin yöneticileri duymaz mı

Avatar
muezzin 2014-08-05 19:16:32

Sayin Dini Haberler.. hep adalet diyoruz ama imam muezzin bunlar memur degilmi? Haftada bir gun fazla calisma, Resmi bayramlar da calisma diger gunlar sabah namazinda baslayip yatsi namazina kadar devam eden fazla mesai saati . Neden bu haklarimiz icin bir calisma olusturulmuyor neden sizlerde bu sikintilarimiz hakkinda haber yapmiyor arastirmaya girmiyorsunuz? Bu adaletsizlik ortadan kalkmali artık. Sizden de desteklerinizi bejliyoruz

Avatar
Şef-1 2014-08-11 14:08:11

DİB Taşra teşkilatında şef olarak görev yapmaktayım. Kurumuma aidiyetim tam, sorumlu olduğu birimin iş ve işlemlerine hakimim, idari tecrübeye sahibim, İktisat Fakültesi mezunuyum. V.H.K.İ olarak görev yaparken, girdiğim şeflik sınavını dereceyle kazandım. Görev yaptığım ilde münhal şef kadrosu olmadığından, tercihim olan başka bir il müftülüğüne atamam yapıldı. Şube Müdürlüğü kadrosu için şeflik şartı arandığından, bu sıkıntılara katlanmak zorunda kaldım. Yoksa özlük hakları cihetinde şeflerle, V.H.K.İ arasında fark yoktu. Başkanlığımızca şeflerin özlük haklarının düzeltilmesini beklerken, Başkanlığımızda anlaşılmayan bir şekilde şeflere karşı bir tavır oluştu. Bu tavır bizleri çok üzdü. Duyumlarımıza göre bazı il müftülerimizin "İl Müftüleri Semineri"nde görev yaptıkları yerlerde bazı şef arkadaşlarla ilgili serzenişleri olduğundan bu tavır alınmış. Bu nedenle de, şeflerin şube müdürlüğü kadrosu için önleri kesilmiş, DHS alanında çok daha faydalı olabilecek -

Avatar
Şef-2 2014-08-11 14:29:55

Kardeşlerimize ağır bir yük yüklenerek hiç bir idari ve teknik tecrübeleri olmayan bir alan olan GİH sınıfına şube müdürü olarak atamaları yapıldı. Ataması yapılan bu kardeşlerimiz hem kendileri sıkıntı çekmekte, hem de kurum içinde çalışma barışının bozulmasına sebep olmaktadırlar. Bu itibarla, kurum Büyüklerimizin, kurumun yükünü çeken şeflerin özlük haklarının düzeltilmesi ve görevde yükselmede hakları olan şube müdürlüğü kadrolarına atanmaları hususunda gerekli düzenlemeleri yapması, kurum açısından önem arz etmektedir.