Sözleşmeli ve sözlü sınavla 20 bin öğretmen

FETÖ'cü darbe girişiminin ardından eğitim alanında Paralel Yapı'ya yönelik temizlik sürerken; açığa alınan ve lisansı iptal edilen öğretmenlerin yerine bu yıl sözleşmeli ve sözlü sınavla 20 binin üzerinde öğretmen alınacak. Nokta tayinle görevlendirme yapılırken, KPSS sıralamasının yanı sıra sözlü sınav yapılacak. Öğretmen eşe göre tayin olacak. Örneğin; yüzbaşı olan eş öğretmen eşinin yanına gidecek. Kalkınmada öncelikli yörelerde 4 yıl sözleşmeli çalışan öğretmen memur kadrosuna alınacak. Kanun Hükmünde Kararname ile sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin çerçeve belirlendi. Bu öğretmenler ağırlıklı olarak kalkınmada birinci derecede öncelikli Doğu ve Güneydoğu illerinde görev yapacak.

KADRO İMKANI

KPSS sınavı puan sırasına konularak her bir pozisyonun 3 katına kadar aday arasından, bakanlık tarafından yapılacak sözlü sınav başarısına göre atama yapılacak. Sözleşmeli öğretmenler 4 yıl başka yere atanamayacak. Çalışma süresini tamamlayanlar talep etmeleri durumunda bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanacak. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az 2 yıl daha görev yapacak.

TERCİHE GÖRE YERLEŞECEK

Bakanlık, 40 bin norm fazlası öğretmenin, kapatılarak devlet okuluna dönüştürülecek ve açık bulunan diğer okullarda görevlendirilmesi için de çalışma yapıyor. Norm fazlası öğretmenler bulundukları illerde, ihtiyaç oluşacak okullara tercihlerine göre yerleştirilecek.


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol