Yıllarca hiç göreve gelmediği halde maaş alan memur var mı?

Yıllarca hiç göreve gelmediği halde maaş alan memur var mı?

15 Şubat 2016 Pazartesi 08:56
Yıllarca hiç göreve gelmediği halde maaş alan memur var mı?
banner283
Gazete'de yer alan habere göre; İspanya'da bir kamu personelinin işe hiç gitmediği altı yıl boyunca fark edilmemiş. Altı yıl boyunca hiç işe gitmeyen Joaquin Garcia isimli çalışana 27 bin euro (yaklaşık 90 bin TL) ceza verilmiş. Mahkemede hakkındaki iddiaları kabul etmeyen ve mobinge uğradığını söyleyen Garcia haksız bulunmuş ve ceza ödemeye mahkûm edilmiş. Bu haberi okuyunca bu ne ki siz bir de bizim ülkemizdeki durumu bilseniz!

Türk Kamu Personel yönetiminde işe gelmeden maaş alanlar var mı?

Gazetede yer alan haberi okuyunca ülkemiz adına vah vah demekten kendimizi alamayız. Üzülerek belirtelim ki işe gitmeden maaş alan kamu personel sayısı hiç de azımsanmayacak sayıdadır. Hatta giriş çıkışları elektronik kartlarla yapılan kamu kurumlarında dahi bu durum devam etmektedir. Bu durum öyle gizli saklı olan bir konu da değildir. Yıllarca idarecilerin bilgisi dahilinde kurumuna hiç uğraman başka işler yapan ve her ayda tıkır tıkır maaş alan binlerce personel bulunmaktadır.

Maalesef kamu kesiminde ciddi rakamlara ulaşan bankamatik memuru bulunmaktadır. Bunların birçoğu iş yapmak istediği halde iş yaptırılmıyor, bazılarına ise hiçbir iş yaptırılamıyor. Mevcut bankamatik memurlarının üzerine en son çıkarılan KHK'larla çok sayıda personel hiç çalışmadan bankamatik memuru haline getirilmiştir. Bunları ne yapacaksınız? Meclis'te dahi 1500 kadronun norm fazlası olduğu dikkate alındığında ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılacaktır.

Bu kanayan yaraya çözüm bulunmalıdır

Hiçbir vicdanın kabul etmeyeceği durum, asgari ücretle geçimini sağlayan milyonlarca insanın yanında, iş yapmadan ücret alan binlerce personelin bulunmasıdır. Ancak, bu durumu kamu kesiminde sıklıkla görüyoruz. Hem de yüksek ücret alan personel grubunda işe gitmeden maaş alma sıklıkla görülmektedir.

Haksızlık yapmayalım. Bir grup personel iş yapmak istediği halde yaptırılmamakta, bir gruba ise hiçbir şekilde iş yaptırılamamaktadır. Bu soruna çözüm bulunmadan yeni bir personel sistemi kurmak oldukça zordur. Ne hikmetse İspanya'da altı yıl işe gitmediği tespit olan personel haber yapılırken, ülkemizde kimsenin umurunda dahi olmamaktadır.

Memurlara yeni iş imkanları ortaya çıkmaktadır
Tabiat boşluk kabul etmez kuralı gereğince iş yapmayan ya da yaptırılmayan kamu personeli ister istemez yeni iş imkanları aramakta ve bulmaktadır. Kamunun çalıştıramadığı personel mevzuattaki boşluğu da kullanarak özel şirketlerin kamu kesimine verdiği eğitimlerde yüksek ücretlerle eğitici olarak rol almaktadır.

Özellikle nitelikli kamu personeli eğitim şirketlerinin eğitim ordusuna nefer olmaktadır. Bir de eğitici personelin unvanı cezbediciyse eğitim şirketleri bu personelin peşinde kuyruk olabilmektedir. Halbuki bu nitelikteki personelin işten başını dahi kaşıyamaması gerekir. Ancak, daire başkanı ve üstü unvanlı personel ile kritik nitelikteki personelin ihale alınacak kurumlar için anahtar rol oynaması bu işin sihirli değneği olmaya başlamıştır.

Kamuya eğitim veren şirketlerin eğitici kadroları incelendiğinde birçok güzide kamu kurumunun unvanlı personelinin eğitici olarak görev yaptığı görülecektir. Bu durumun etik olup olmadığına hiç girmiyoruz. Ancak, bu konunun büyük bir sorun olmaya başladığını ifade etmek isteriz. Eğer kamu personeli bu tür ilişkilere girerse, bunun nereye gideceğini kimse tahmin dahi edemez.

Beni alır beni satarsınız
Kamu görevlisinin eğitici veya danışman olması gibi masum faaliyetlerinin bir adım sonrasında kurumların bilgilerinin satışa çıkmasına sebep olduğuna şahit oluyoruz. Nasıl olduğunu izah etmeye çalışalım.

Uyanık müteşebbisler kamu kurumlarında çalışanlardan gözüne kestirdiklerini gayri resmi danışman olarak kullanmaktadırlar. Kimseyi zan altında bırakmak istemeyiz ama uygulamanın da bu yönde olduğunu sağır sultan dahi bilmektedir. Vergi konusunda uzman olan kamu görevlilerinin vergi alanında, enerji konusunda uzman olan kamu görevlilerinin enerji alanında, sosyal güvenlik alanında uzman olanların sosyal güvenlik alanında, iş hukukunda uzman olanların da iş hukukunda danışmalık yapmakta olduğu bilinmektedir.

Şimdi de memur sendikalarının kamu görevlilerini danışman olarak kullandığına şahit oluyoruz. Düşünün ki alanında uzman olan bir kamu görevlisi memur sendikasına danışman oluyor ve kurumunun sahip olduğu bilgileri ilgili sendikaya temin ederek kurumunu zor durumda bırakıyor. Bu durumun kabul edilmesi mümkün değildir. Kamu görevinden ayrıldıktan sonra danışman olarak çalışma kabul edilebilir ancak, kamu görevi devam ederken sendikalara danışmanlığı kabul etmek mümkün değildir.
Bizden farklı düşünenler bunda ne var diyebilirler. Bilgisinden para kazanmanın meşru olduğunu iddia edenler de çıkabilir. Ancak, rahmetli Menderes'in oğluna söylediği “Oğlum ticaret yapmanda mahzur yok ama, ticaretinde beni alır beni satarsınız” veciz sözünün de unutulmaması gerekiyor.

Ahmet Ünlü / Yeni Şafak
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
erkan 2016-03-01 09:20:41

tamam böylerler elbette vardır ve var; ama memurun güvencesinin tamamen kaldırılarak milyonlarca memurun ( ve dolayısı ile ailelerinin belki de süt emen bebeklerin dahil) tüm hayatının amirlerin insafına,iki dudağının arasına bırakılmasının konuşulduğu bu günlerde böyle bir haber yapmanın mantığı nedir Allah aşkına? ve soruyorum size çok mu adaletli amirler?! soruyorum size! ayrıca eşşek gibi çalışan memurlar da var.biraz da lütfedin de memurun hakkını savunun be! Allah bilir ya çok büyük ihtimalle siz de memursunuz! memurun iş güvencesi tamamen kaldırıldığında kendinize de ne olacağının farkında mısınız? kesinlikle değilsiniz!

ak parti iktidarının kıyamete kadar süreceğini mi zannediyorsunuz? ne olacak ak parti iktidarı kaybedince? aklınızı başınıza alın yahu! tamam destek verelim verelim de neye destek verdiğimize de dikkat edelim!

Avatar
Mazlum vurur 2016-02-15 14:07:11

Ben bir sürü camide bu tip memurlar biliyorum.hem de imam övünerek anlatır benim camide cemaat yoh diye.

Avatar
Az bilmiş 2016-02-16 06:36:02

Ben de hafta bir cuma kaldırıp ya da hiç sabah namazına gitmeden, yada günde iki vakit giden, ya da ramazanda bile cematim tik diye görev yerini terk eden. Başka işler yapta devletten de maaş alanlar tanıtım.