Öne Çıkanlar Trabzon Müftülüğü diyanet DİBBYS Diyanet İşleri Başkanı Narlıdere Yalvaç Camii Müezzini

Diyanet İhtisas Ders Notları Kitabı (KAMPANYA)

YOĞUN TALEP ÜZERİNE 3. BASKIYI YAPTIK

İhtisas Sınavına Hazırlananlara, Müftülerimize, Müftü Adaylarına, Vaiz ve Vaizelere, Vaiz ve Vaize adaylarına, Görevde Yükselme Sınavlarına Hazırlananlara ve İlahiyat Öğrencilerine Yardımcı olacağını düşündüğümüz Kaynak bir eser…

Bu kitap, ihtisas eğitim merkezinde işlenilen dersler esas alınarak hazırlanmıştır.

Bu kitapta ihtisas eğitim merkezinde işlenilen derslerin özetleri detaya girilmeden ancak konuları kapsayıcı şekilde ele alınmıştır.

Saygı değer müftülerimiz, baş vaizlerimiz ve vaizlerimizin ellerinde bulunmasını tavsiye edeceğimiz bu çalışmanın, ihtisas eğitim merkezinin derslerini tekrar etme ve Diyanet İşleri Başkanlığında yapılan sınavlarda zaman kazandırma adına büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Ayrıca ihtisas eğitim merkezine giriş sınavına hazırlanan meslektaşlarımızın ihtisas eğitimine başlamadan önce bir ön hazırlık olması adına bir ön adım olması ve ihtisasta hangi derslerin işlenildiği konusundaki meraklarını giderici bir çalışma olması açısından değer ifade etmektedir.

Bunun ötesinde Diyanet çatısı altında hizmet etmek ve Diyanet Camiası içerisinde ileriye dönük hedefleri olan ilahiyat öğrencilerinin kaçırmaması gereken bir çalışma olduğunu ve ilahiyat derslerinde de faydası olacağını belirtmek isteriz. Diyanet çatısı altında görev yapan fakat ihtisas eğitimi alma durumu olmayan fakat içlerinde okuma aşkı bulunan ve ihtisas eğitimi alamamanın verdiği üzüntüyü hafifletecek olan bu çalışmayı bütün meslektaşlarımıza tavsiye ederiz.

Bu kitapta Medhal, Fıkıh Usulü, Hadis Usulü, Tefsir Usulü, Ahval’i Şahsiye, Kavaid’i Külliye ve Belağat dersleri yanında Faizle ilgili can alıcı noktalar işlenmiştir. Ayrıca Fıkha ait önemli tanımlar ezberlenmesi kolay olsun düşüncesiyle bir araya toplanarak kitabın en son kısmında verilmiştir. Bu kitabın en önemli özelliği yedi farklı dersin aynı kitap içerisinde işlenilmesidir. Bu yedi farklı dersin bir arada bulunduğu bu çalışmayı, farklı kitaplarla uğraşmak istemeyen ve elimde özet bir kitap olsun diyen her arkadaşa tavsiye ederiz.

İHTİSAS MERKEZİ DERS NOTLARI KİTABININ DERSLERE GÖRE İÇERDİĞİ KONULAR

MEDHAL


Mal nedir? Mütekavvim mal, gayri mütekavvim mal, misli mal, kıyemi mal, Tam ve nakıs mülkiyet, irtifak hakları, Ayn mülkiyeti, menfaat mülkiyeti, Mübah mallara el koyma şekilleri, Mülkiyeti nakledici mülkiyet, şüf’a, Akit nazariyesi, icap ve kabul, Akdin mahalli ehliyet ve arızaları, vücüp ve eda ehliyeti, Velayet ve vekalet konuları, fuzuli, ğalat, gabn ve tağrir, ikrah ve çeşitleri, Akit çeşitleri, muhayyerlik ve çeşitleri, vb Konular.

FIKIH USULÜ

Usulün tanımı, usulün tarihçesi, mütekellimin fukaha ve memzuç metot ve bu alanlarda yazılmış eserler, Şer’î deliller, Kur’an, Sünnet, İcma, Kıyas, istihsan, Seddi zerai, örf ve adetler,

istishab, şer’u men kablena, mesalihi mürsele, hükmün kısımları, farz, vacip, sünnet, müstehap, mübah ve bunları tespit etme yolları, haram ve çeşitleri ve tespit yolları, ruhsat azimet, (Kısaca teklifi hükümler), Vad’î hükümler, Lafız çeşitleri, Amm ve tahsis konusu, vb konular.

HADİS USULÜ

Hadis öğrenim metodları, hadis çeşitleri, senedin müntehası açısından hadis çeşitleri (Merfu, mevkuf, maktu, kudsi hadis) Ravi sayısı açısından hadis çeşitleri ( Mütevatir, Ahad, meşhur, aziz, garib hadis) Kabul ve red açısından hadis çeşitleri ( Mürsel, munkatı, mudal, muallak, müdelles, mürseli hafi, muan’an müennen Hadis) metainü aşera, mevdu hadis, münker hadis, mübhem, bid’at hadis, müdrec, muzdarip, Ali isnad, nazil isnad, müsned ve muttasıl hadis, buhari ve Müslim hakkında bilgi, meşhur hadis kitapları isimleri, yazılan şerh kitapları isimleri, farklı nitelendirilmelere göre hadis eserleri, vb konular.

KAVAİDÜ KÜLLİYE

Kavaidü küliye konusunda genel bilgi, oluşum safhası, bu alanda yazılmış mezheplere göre eserler, ve sırasıyla kavaidü külliye maddeleri (100 madde) Ve bu maddelerle ilgili geniş örnekler, bu kaidelerin istisnaları vb konular.

AHVALİ ŞAHSİYYE

Evliilik, nikah akdi nasıl meydana gelir, evliliğin şartları, evlilikte velinin durumu, evlilik çeşitleri, sahih ve nafiz evlilik, fasit nikah akdi, batıl nikah akdi, evliliğin sonuçları evlenilmesi haram olan kadınlar, ebedi evlilik engelleri, geçici evlilik engelleri, evlilikte vekalet, evlilikte vekalet, mihir, ehli kitapla evlilik, eşlerin birbirinde olan hakları, talak ve çeşitleri, rici talak, bain talak, beynuneti suğra ve Kübra, Sünni ve bidi talak, tevfizü talak, hakimin eşleri ayırdığı durumlar, hulu bahsi, iddet bahsi, zıhar, i’la, lian, hidane vb konular.

FAİZ MADDESİ

Faizde illet tesbit yolları ve mezheplerin faiz illeti nasıl tespit ettikleri ve faizle ilgili önemli çıkarımlar

BELAĞAT VE MEANİ

Kelime kelamın fesahatı, üslup çeşitleri, beyan ilmi, teşbih, teşbihi temsil, teşbihi ğayri temsil, teşbihi zımni, teşbihi maklup, teşbihin gayeleri, Mecaz lügavi, istiare, istiare-i temsiliyye, mecazı akli, kinaye ve kısımları, meani ilmi, haber cümlesi, inşa cümlesi, kasr, vasıl, fasıl, i’caz, itnab, müsavat, Bedi ilmi, cinas, iktibas, Akd, Tazmin, Seci, tevriye, Tıbak, Mukabele, hüSnü Talil, üslUbu hakim, Müşakele, Tehekküm, vb konular.

TEFSİR USULÜ

Vahiy ve çeşitleri, Kur’anın tspiti, yazıya geçirilmesi, çoğaltılması, Kur’an ilimleri, Esbabün nuzül, Nesih, Müteşabih, Hurufu Mukatta, Kur’anın i’cazı, Garibul Kur’an, Mübhepler, Kur’anın müşkilleri, Mücmel ve Mübeyyen, müfesser, vücuh ve nezair, Kıssalar, israiliyyat, hakikat ve mecaz, Emsalül Kur’an, Siyak ve Sibak, Kur’andaki Yeminler, Tefsir çeşitleri ve bu konu ile ilgili eserler vb konular.

ESER MÜELLİF:

Her ders ile ilgili örneğin kelam, Hanefi, Şafi, Hanbeli ve Maliki mezheplerine ait fıkıh ve fıkıh usulü eserleri, hadis ve hadis usulü eserleri, tefsir çeşitleri ve tefsir usulüne ait eserler, kavaidi külliye eserleri ve öne çıkan Alimlerin eserleri….

FERAİZ:

Terike nedir, Mirasta bulunan haklar nelerdir, Mirasın rükünleri nelerdir, mirasın sebepleri nelerdir, mirasın şartları nelerdir, miras engelleri nelerdir, varisler kimlerdir, ashabı feraiz kimdir, asabe kimdir, kırk hal nedir ve kırk hale 100 yakın örnek ile gösterilmiş örnek miras taksimatları vb.

FIKHİ TANIMLAR

Nifas, necaseti hafife ve muğallaza, salat zekat, savm, Saime, i’tikaf, hac, Kıran, ihsar, sahih akit, fasit akit, iltizam, teati, ikale, hıyaruş-Şart, hıyaru ruye, hıyaru ayb, müzabene, muhakal, selem, istisna, şüf’a, rehin, selem, kısmet, hacr, ikrah, dava, ikrar, beyine, şehadet, vekalet, havale, kefalet, sulh, muharece, deynu sahih, vakıf, lukata, lekıt, hibe, kafizuttahn, vedia, ariye, gasp, telcie, umra, şürb, müzabene, müzaraa, müsakat, had, sirkat, cinayet, kasame, vasiyet, asabe, tevliye, murabaha, vedia, riba, icare, me’zun, yemin, yeminul fevr, nezr, zina, kazf, tenfil, emare, zan, hüküm, rici talak, bain talak, ahsen talak, hasen talak, bid’î talak, hulu, iddet, icma, sarih icma, kıyas vb tanımlar. ( Bu tanımlar Arapça olarak verilmiş olup ezberlenmeye müsait haldedir.)

SON OLARAK: İhtisas sınavlarında çıkmış soruların konulara göre dağılımını gösteren istatistiksel tablo mevcuttur.

ÖNEMLİ NOT: Bazı kardeşlerimiz kitabımızın baskısı bittikten sonra fotokopi yoluyla çoğaltmak için bizi aramış bulunmaktadır. Buna kesinlikle izin verilmemektedir. Bu sebeple kitabı almak isteyen ilgili kardeşlerimizin sınırlı sayıda bastırılmış olan çalışmamızdan, mağdur olmamaları için tedarik etmeleri önerilir. Saygılarımla….

Kargo Dâhil: 25 TL

Sipariş ve irtibat telefonu: TEL:0 536 288 13 52

 

İSLAMİ İLİMLER SORU BANKASI KİTABI HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İSLAMİ İLİMLER SORU BANKASI KİTABI VE DİYANET İHTİSAS MERKEZİ DERS NOTLARI KİTABIMIZ : 40 TL
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kitabci 3 yıl önce

Daha once okudum cok guzel bir eser Aladdin hocam ellerine sağlık.

Avatar
sırrı küçük 2 yıl önce

ben bu kitabı almak istiyorum.. ama numaraya ulaşamıyorum. yardımcı olabilecek biri var mı acaba.

Avatar
YAVUZ GEZER 2 yıl önce

ÇOK FAİDELİ BULMADIM MALESEFF

Avatar
FAİDE 2 yıl önce

FAİDELİ OLMASI İÇİN ÇALIŞMAYI BİLMEK GEREK

Avatar
muallim... 2 yıl önce

kitap güzel . ama ihtisasa hazırlananlar için biraz ağır. yani ihtisasa hazırlanmak için bu kadar bilgiyi bilmek gerekmez. sonra çok şey öğrenelim derken hepsi birbirine karışır. yanlış anlaşılmak istemem ihtisası kazanalara faideli. ama ihtisasa hazırlananlara az faide sağlar.

Avatar
üstad 2 yıl önce

bence özellikle ders notları alınıp kütüphaneye konulmaya değer. güzel şeyler var. birçok kitapta bulamayacağımız orjinal bilgiler mevcut. soru bankasından ise ilmihal ve kavramlarla ilgili bölümlerin çözülmesi MBSTS SINAVINDA KATKI SAĞLAYACAĞI KANAATİNDEYİM. VESSELAM....

Avatar
fatih18 2 yıl önce

Ben sahsen aldim ama ozellikle soru bankasi kitabinda. Birbiriyle bagdasmayan soru ve cevaplar var gonul rahatligiyla tavsiye edecegim bir eser degil. Sahsi fikrim begenmedim

Avatar
KARAR 2 yıl önce

BEN FAYDALANDIĞIMI DÜŞÜNÜYORUM. EN AZINDAN BİRİLERİNİN BAŞKALARINDAN ALIP KOPYALAMAK SURETİ İLE YAPTIĞI BİR ÇALIŞMA DEĞİL. SORULARIN ORİJİNAL OLMASI GÜZEL. TABİ BİRAZ DA ZORLUYOR İNSANI.

banner205