Öne Çıkanlar diyanet dinihaberler Hafız Kuran Kursu Formasyonu sıcak olacak CHP'nin
banner222

Müftü Şakrak'ın “Ayrıntıları ile Namazların Birleştirilmesi" kitabı çıktı
banner221

 DR. ABDULVAHAP ŞAKRAK’IN KALEME ALDIĞI “AYRINTILARI İLE NAMAZLARIN BİRLEŞTİRİLMESİ MESELESİ” İSİMLİ ESERİ BİRÇOK SORUYA CEVAP NİTELİĞİNDE


Kitap, özellikle günde üç vakit namazın olduğu görüşünün doğru olmadığını delilleri ile ortaya koyması açısından dikkat çekicidir. Eser’de; “Rahmet sahibi Allah’ın sağlamış olduğu kolaylıkların; başka bir deyişle dini referanslarda yer alan müsamaha ile ilgili nassların veya pasajların doğru anlaşılması büyük önem arz etmektedir. Nitekim konu ile ilgili delillerin doğru yorumlanmaması önü alınamaz ihmallerin meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Yahudi ve Hıristiyan teologlarının özellikle günlük ibadetler ile ilgili yorumları bunun tipik örneğidir.” denilerek bugün bu bağlamda yapılan yanlışlıkları ortaya koymaya çalışmıştır. Namazların Birleştirilmesi bağlamında konu bütün detayları ile incelenmiştir. Ayrıca Yahudilik ve Hıristiyanlıktaki günlük ibadetler ile sağlanan kolaylıklarda Dini otoritelerin ihmalleri sonucu ortaya çıkan sonuca da yer verilmiştir. İslam’da namazların birleştirilmesi ile ilgili tüm konular bu eserde incelenmiş, deliller ele alınmış, günümüzdeki problemlere çözüm aranmaya çalışılmıştır.

Ayrıntıları ile Namazların Birleştirilmesi

Kur’an-ı Kerim’de farz namazların birleştirilmesi ile ilgili ayetler var mıdır?
Namazların birleştirilmesi ile ilgili hadislerin kaynaklık değeri nedir?
Hz. Peygamber (s.a.v.) namazları birleştirerek kılmış mıdır? Ne zaman? Neden?
Şia, namazları neden birleştirerek kılar?
Yolculuk, hastalık, meşguliyet gibi nedenlerden dolayı namazlar birleştirilerek kılınabilir mi?
Dünyada vakitlerin oluşmadığı bölgelerde namazlar birleştirilebilir mi? Bu eser, bütün bu soruların ve benzer konuların cevaplarını bulmak amacıyla kaleme alınmıştır.


 Dr. Abdulvahap Şakrak kimdir?
Dr. Abdulvahap Şakrak kimdir?

20.05.1973 tarihinde Van’da doğdu. İlk ve Orta tahsilini Van’da yaptı. Aynı ilde lise öğrenimini derece ile bitirdi. İlin değişik medrese hocalarından Arapça, Fıkıh ve Tefsir derslerini aldı. 1993 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde başladığı yükseköğrenimini 1997 yılında okul birincisi olarak bitirdi. Aynı fakültede “Abdest Namaz ve Oruç konusunda Hanefi ve Şafii Mezhebinin Farklı Görüşleri ve Delilleri” konulu tezi ile İslam Hukuku’nda Yüksek Lisansını tamamladı. Aynı alanda “Namazların Birleştirilmesi (Yahudi ve Hıristiyanlıkta Günlük İbadetlerin Birleştirilmesi Katkılı)” konusunda doktora çalışmasını bitirdi. 1992 Yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’nda İmam Hatip olarak göreve başladı. 1998 yılında 25 yaşında iken Bingöl/Adaklı ilçesine İlçe Müftüsü olarak atandı. Şanlıurfa/Suruç ve Bitlis/Tatvan İlçesinde İlçe Müftülüğü yaptı. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Danimarka’ya Din Görevlisi olarak gönderildi. Burada 8 ay İngilizce kursuna katıldı. 5 Yıl Din Görevlisi olarak görev yaptıktan sonra 2012 yılında Ağrı/Patnos İlçesine İlçe Müftüsü olarak atandı. 02. 09. 2014 tarihinde Van Büyükşehir İl Müftü yardımcılığına atandı. Halen Van İl Müftülüğünde görevine devam eden Şakrak evli ve dört çocuk babasıdır.

Kaynak: Dinihaberler.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hamza T. 2 ay önce

Bu toprakların bağrında yetişmiş mümtaz bir şahsiyet olan, vazife-i asliyesinde marifet ve meziyetleriyle temâyüz eden, hizmet ettiği bölge insanının takdirini kazanan, hem Diyanetimizde hem de üniversitemizdeki hizmetlerinde şeffaflığı ve üstün gayretleriyle bilinen, yönetici değil yönlendirici olan, seven ve sevilen hocamıza nâdide eserlerinden dolayı müteşekkiriz.
İslâm dünyasının müşkillerinden biri olan mühim bir mevzuda katkıda bulunması çözüm odaklı bir insan olduğunun remzidir.
Üniversitede ders verdiği zaman diliminde tecrübelerini samimiyetle paylaştığı için muhterem hocamı duâlarıma katıyorum.
Ömür ve emek verilmiş verilmiş eserin OKUNMASI dileklerimle...
(Şuhûr-u Şark'ı ve bilhassa "Güzel Van"ımızı Valileriyle, Müftüleriyle, İlim ve Bilim insanlarıyla, manevi ve kültürel değerleriyle, muhtelif faaliyetleriyle haber yaparak "iyi algı" oluşturduğu ve her fırsatta hüsn-ü niyetini izhâr ettiği için DİNİ HABERLER âilesine ve bilhassa kıymetli editör ve redaktörüne yürek dolusu muhabbet ve teşekkürlerimizi sunuyoruz.)

banner220