Öne Çıkanlar diyanet diyanet münhal kadro ilanı 14 kişinin Din İşleri Yüksek Kurulunun Çalışma ve Usul Esasları Hakkında Yönetmelik Oğuzlar İlçe Müftüsü
banner222

Tevhid Daveti ve MUS’AB BİN UMEYR
banner221
MUS’AB BİN UMEYR (r.a)
 
 
1983, 1985, 1986’dan sonra 5.nci baskısı 2013 de yapıldı. (13,5 x 19,5 ebatında, normal kitap kâğıdı, 176 sayfa. 1 adet fiyatı, 5 TL.(KDV dahil).
 
Kitabın müellifi Abdulaziz Cumhur, MUS’AB BİN UMEYR’in arka kapağına şu notu düşmüş: “Ailesi tarafından hapsedilmiş, aç-susuz bırakılmış ve zincire vurulmuş olarak günlerce ızdırap, sıkıntı ve meşakkat içerisinde yaşadığı oldu…
 
Annesinin zenginliği ve babasının şerefi ona bütün imkânları hazırlamıştı. Her türlü zevkten nasibini aldığı halde yine de bir boşluk vardı içinde…
 
Doymak bilmeyen ruhu bir şeyler arıyordu… Neredesin ey hakikat diye haykırıyor ve bir ışık, bir hakikat, bir aydınlık, bir ilâhi çağrı bekliyordu…
 
İşte bu kitapta İSLÂM’a ilk girenlerden ve Allah Resûlü’nün bağrı yanık sevdalılarından, maddi bakımdan İslâm’ın İkbal devresini göremeyen fakat hayatı ile O’na istikbal hazırlayan genç bir Sahabe’nin, MUS’AB BİN UMEYR’in hayatını okuyacaksınız.”
 
Mus’ab, Medine’ye Peygamberimizin gönderdiği İLK KUR’AN ÖĞRETMENİ idi.
 
Mus’ab, İslam’ın İLK ŞEHİD SANCAKTARI idi.
 
Mus’ab, YAŞADIĞI ÇAĞA İSLÂM DAMGASINI VURANLARDAN idi.
 
Mus’ab, Habeşistan’a Hicret eden İLK SAHABELERDEN idi.
 
Mus’ab, Medine’yi Resûlüllah’a Hicrete hazırlayan GENÇ SAHABE idi.
 
Mus’ab, Medine’ye İLK HİCRET EDEN MUHACİR idi.
 
Mus’ab, dünyanın zevk-ü sefasından vazgeçerek Allah Resûlü’nün yoluna giren İLK GENÇ SAHABE idi.
 
Velhasıl, Mus’ab pek çok sahada hep İLKLERDEN OLMA bahtiyarlığına ulaşan ender sahabelerden biriydi…

 
O, UHUD’da ŞEHİD düşmeden önce son bir hamleyle İslâm Sancağını göğsüne bastırdı ve sancağı yere düşürmeden dalgalandırdı da Mus’ab’ın suretine giren bir melek İslâm Sancağını aldı… Mus’ab devamlı olarak Al-i İmran 144..ncü ayetini okuyordu: “Muhammed sadece bir elçi / peygamberdir. O’ndan önce de Peygamberler gelip geçmiştir. O ölse veya öldürülse, gerisin geriye eski inançlarınıza mı döneceksiniz?!. Kim eski inançlarına döner veya savaştan kaçarsa bilsin ki, Allah’a asla zarar veremez. Allah, Cihadın zorluklarına sabrederek İslâm nimetine şükredenleri mükâfatlandıracaktır.”
 
Mus’ab şehid düşünce, Kelime-i Tevhid yazılı İslâm Sancağını O’ndan alan melek Peygamberimize göründüğünde Allah’ın Resûlü:
 
–         Gel ey Mus’ab!
 
diye O’na seslendiği zaman, Melek Resûl-i Ekrem’e dönüp:
 
–         Ey Allah’ın Resûlü, ben Mus’ab değilim demişti.
 
Varlığın hilkat sebebi olan Peygamberimiz Hz. Muhammed(s.a.v), O’nun bir melek olduğunu, Mus’ab suretinde kendisine yardıma geldiğini ve Mus’ab’ın da Şehid düştüğünü anlamıştı.
 
UHUD’da savaş sona erdiğinde sevgili Peygamberimiz Uhud eteklerini gezdiler; şehidlerin başucunda durup dua ettiler. Şehidler arasında kısa bir hırka (-kaftan-) içerisinde yere serilmiş halde Mus’ab’a rastladılar. Başı hizasında durup dua ettiler ve Ahzab suresinden 23.ncü ayeti okudular:
 
“Sözünün eri öyle müminler vardır ki, onlar Allah’a verdikleri sözden asla dönmemişlerdir. Bunlardan bazıları bu yolda canlarını vermişler, bazıları da canlarını vermek, şehid olmak için fırsat beklemektedirler. Onlar verdikleri sözden / ahidlerinden asla dönmemişlerdir.”
 
Sonra tane tane konuştular Mus’ab’ın ve diğer şehidlerin başucunda:
 
“- Ben sizin Allah katında diriler olduğunuza şahidim!.”
 
Ardından sahabelerine dönüp buyurdular:
 
“- Bunları ziyaret ediniz ve selâmlayınız! Varlığım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, bunlar kıyamet gününe kadar, kendilerini selâmlayanlara mukabele ederler.”
 
Bugün, Hac ve Umre için mukaddes beldelere giden müminler, Uhud’a vardıklarında Hz. Hamza(r.a)’nın yanı başında Hz. Mus’ab bin Umeyr(r.a)’ı da ziyaret etmekte, selâm verip aziz ruhları için fatihalar okumaktadırlar.
 
Rehber kardeşlerimizin ve grup hocalarının , özellikle okçular tepesinde hacı kardeşlerimizi bilgilendirirken Uhud’dan dersler ve ibretler alacak şekilde bilgilendirme yapmaları ve Uhud şehidlerini, başta Hz. Hamza ve  Hz. Mus’ab olmak üzere fatihalarla yâd etmeleri; onların yolunda olduğumuzun bilincini aşılamaları şühedanın bizim üzerimizdeki bir hakkı, bizim de görevimiz olsa gerektir.
 
Selâm sana ya Mus’ab…
 
Selâm size ey şüheda topluluğu…
 
1983, 1985, 1986’dan sonra 5.nci baskısı 2013 de yapıldı. (13,5 x 19,5 ebatında, normal kitap kâğıdı, 176 sayfa. 1 adet fiyatı, 5 TL.(KDV dahil).


DAHA FAZLA AYRINTI VE BİLGİ İÇİN  

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Garip 2 yıl önce

Böyle kitapların reklamını yapmanızı yürekten destekliyorum.

Avatar
ÇOĞUL 2 yıl önce

MUS'AB ruhlu insanlar bu gün aynı misyonla Dünyanın 160 yerinde aynı heyecanla çalışırken onları anlamayanlar terör-haşhaşi-ajan-mason vb (siz denenleri iyi bilirsiniz sizde dediniz) diyiyor çünkü dava aynı olduğundan söylemlerde aynı.

banner220