Diyanet'ten ‘Kıraat Çalıştay’ı

Diyanet İşleri Başkanlığı, Bolu’da ‘Kıraat Çalıştay’ı gerçekleştirdi.

Diyanet'ten ‘Kıraat Çalıştay’ı

Diyanet İşleri Başkanlığı, Bolu’da ‘Kıraat Çalıştay’ı gerçekleştirdi.

09 Aralık 2015 Çarşamba 14:48
Diyanet'ten ‘Kıraat Çalıştay’ı

Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanlığı tarafından düzenlenen ve ülkemizde ve İslam aleminde Kur’an Kıraatinde meydana gelen farklılıkları değerlendirmek ve Aşere Takrib programlarını müzakere ve mütalaada bulunmak üzere düzenlenen çalıştay iki gün sürdü.

Programın açılışında konuşan Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, yeni bir aşere takrip programı üzerinde çalıştıklarını dile getirdi.

Programın temel amacının lafızdan ziyade hocaları manadan haberdar etmeyi amaçladıklarını dile getiren Şahin, bu programa başlamadan önce Kıraat ilmini okutan hocaların da müzakerelerini almak, bir revizyon gerekiyor ise uygulamaya geçtikten sonra yapılan istişareler neticesinde bu program üzerinde yeniden oturup düşünmek ve gerekirse bir revizyon yapmak olduğunu söyledi.

Çalıştay’ın bir başka önemli konu başlığının da Osmanlıdan günümüze Darülkurra’lar ve Reis’ül Kurra’lık müessesesi meselesi olduğunu söyleyen Şahin şöyle konuştu;

“Bildiğiniz gibi Reis’ül Kurra’lık makamı geçmişte devlete bağlı resmi bir unvanı olan makamdı. Cumhuriyet döneminde sivil bir makam olarak, gönüllerde makamı olan ama görünürde mekanı olmayan bir makam halinde idi. İstanbul’da yeni açılmış olan Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi’nde bir Reis’ül Kurra’lık makamı ve sekretaryası oluşturmayı planlıyoruz. Bu vesile ile cemiyetlerin buradan organize edilmesini sağlamayı hedefliyoruz. Sekreterya’nın marifetiyle bu cemiyetlerin daha düzenli bir şekilde başkanlığımızca ve müftülüklerimizce de daha oranize bir şekilde düzenlenmesini sağlamak amacıyla böyle bir makamın ihdası yönünde fikir birliğimiz oluştu. İnşallah bu konu ile ilgili de burada Reis’ül Kurra’lığın işlevselliği ile ilgili de müzakereler yapılmalı ve Reis’ül Kurra’lık makamının itibarının da pekiştirilmesi ve cemiyetlerdeki  bir takım aksaklıkların giderilmesi için de vesile olmasını arzuluyorum.” dedi.

Ülkemizde icazetname geleneği ve icazet merasimlerindeki uygulamalardaki aksaklıkları da dile getiren Şahin, icazet merasimlerinde zaman zaman geleneğe bağlı kalınamadığını ve eski adetlerin terk edilir durumda olduğunu söyleyerek çalıştayda bu konunun da müzakere edilmesi gerektiğini , Diyanet İşleri Başkanlığı’nın İcazet Merasimleri ve Hafızlık Merasimleri’nde uygulanacak esaslara ilişkin bir yönerge hazırlamasının da gerekliliğine vurgu yaptı.

Çalıştaya, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş, ilahiyat fakültelerinden, Başkanlık eğitim merkezlerinden, bulundukları illerde Aşere-Takrib kurslarında ders veren hocalar ile Kıraat ilmi alanında uzman kişiler katıldı.

 
Son Güncelleme: 06.05.2016 15:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.