İlçe Müftüleri Kongresi Sonuç Bildirgesi 2012 -İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü-

Diyanet işleri Başkanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü "İlçe Müftüleri Kongresi Sonuç Bildirgesi 2012"

İlçe Müftüleri Kongresi Sonuç Bildirgesi 2012 -İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü-

Diyanet işleri Başkanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü "İlçe Müftüleri Kongresi Sonuç Bildirgesi 2012"

21 Mayıs 2014 Çarşamba 14:40
İlçe Müftüleri Kongresi Sonuç Bildirgesi 2012 -İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü-
İlçe müftüleri seminerinde İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü ile ilgili 14 husus dile getirilmiştir. 4 hususla ilgili çalışmalar yapılmış ve çözüme kavuşturulmuştur. 5 husus ile ilgili konular mevzuat çerçevesinde yürütülmektedir. 5 hususla ilgili çalışmalar devam etmektedir.
 

İLÇE MÜFTÜLERİ SEMİNERİ SONUÇ BİLDİRGESİ 2012 İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
 
1. Sorun: Rotasyona tabi personelin sağlıklı tercih yapmasına yardımcı olması için münhal kadroların mümkünse her yıl ocak ayında ilan edilmesi ya da tercih esnasında tercih edilebilecek yerlerin listesine programda yer verilmesi, 
 
Sonuç: Mevzuatımız gereği rotasyon işlemleri Haziran ayında değerlendirilmektedir.
 
2. Sorun: V.H.K.İ, şoför ve hizmetli gibi münhal bulunan kadroların sınavları İl Müftülüğü sınav komisyonu tarafından mı yoksa mahallinde mi yapılacağı hususunun netleştirilmesi, 
 
Sonuç: Bu hususta yönetmelik değişikliği gerekmektedir. 
 
3. Sorun: Birçok ilçenin il merkezine uzak olması ve mahalli şartlar dikkate alınarak aylık münhal kadro sınavlarının yeniden İlçe Müftülüklerinde yapılması için gerekli iznin verilmesi.
 
Sonuç: Bu hususta yönetmelik değişikliği gerekmektedir. 
 
4. Sorun: Müftülüklerin iş yükü her geçen gün arttığından; ihtiyaç tespiti yapılarak müdür, şef, memur, hizmetli, şoför, bekçi gibi ilave personel kadrosu verilmesi ve münhal kadroların doldurulması,
 
Sonuç: Halkımızın ihtiyaç duyduğu din hizmetlerinin zamanında ve istenilen düzeyde yerine getirilebilmesi için il müftülüklerimize 120 tekniker olmak üzere çeşitli unvanlardan 8.640 adet kadronun ihdası hususunda çalışmalar devam etmektedir.
 
5. Sorun: Halkımıza daha verimli din hizmeti verebilmek için her müftülüğe en az bir vaiz-vaize atanması,
 
Sonuç: 214 yılı içerisinde 1.720 vaizin atamaları cihetine gidilmiştir.
 
6. Sorun: Personelin düzenli bir şekilde denetiminin yapılabilmesi ve soruşturmaların usulüne uygun olması için ilçe müftülüklerine murakıp atanması, 
 
Sonuç: 2014 yılı içerisinde toplam 217 murakıbın il ve ilçe müftülüklerine atamaları yapılmıştır. 
 
7. Sorun: Yeni atanan aday personelin (K.K. Öğreticisi, İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım) değişik sebeplerle kısa sürede başka yere naklen tayini yapılıyor. Bu durum, hizmetin aksamasına sebep olduğundan, asgari görev süresi tamamlandıktan sonra naklen atama yapılması,
 
Sonuç: Bu konularla alakalı yeni yönetmelik çalışmaları devam etmektedir.
 
8. Sorun: Müftülüklerde her türlü iş ve işlemlerin zamanında ve usulüne uygun olarak yapılabilmesi için personel sayısı 100 ve üzeri olan müftülüklere şube müdürü atanması,
 
Sonuç: Yapılan görevde yükselme sınavı sonucunda başarılı olan 280 personelin münhal bulunan şube müdürlüğü kadrolarına atamaları gerçekleştirilmiştir.
 
İl ve ilçe müftülüklerine verilmek üzere şef, il müftülüklerine sekreter kadrolarının ihdası çalışmaları devam etmektedir.
 
9. Sorun: Cami görevlileri atanırken ikamet ettiği yere atamasının yapılmaması,
 
Sonuç: Açıktan atamalarda İmam Hatip, Müezzin Kayyım ve Kur’an Kursu Öğreticilerinin tercih usulüne göre yapılmaktadır.
 
10. Sorun: Cami görevlilerinin azami görev süresi belirlenerek en azından il içinde rotasyona tabi tutulması,
 
Sonuç: Mevzuatımız gereği rotasyona tabii görevlilerin yer değişikliği ile ilgili işlemleri Haziran ayında gerçekleştirilmektedir.
 
11. Sorun: İdari zaruret hallerinde aynı sınıf camilere nakilde MBSTS aranmadan nakil yapılabilmesi,
 
Sonuç: Atama Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 19. Maddesine göre gerçekleştirilmektedir.
 
12. Sorun: Sağlık raporuna istinaden yapılan tayin durumlarının değerlendirilmesi,
 
Sonuç: Atama Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 20/1-a-1 Maddesine göre İl İçi sağlık durumları Valiliklerce İl Dışı nakil talepleri Başkanlığımızca Atama Yer Değiştirme Kurulunda görüşülmesi neticesinde karara bağlanmaktadır.
 
13. Sorun: Yayla camilerinde hizmet yapacak görevli bulunamamaktadır. Bu konuya çözüm bulunması,
 
Sonuç: Cemaati az veya yılın belli aylarında ibadete açık olan camilerdeki kadro ve görevliler kadrosuz camilere veya kadro ve görevliye ihtiyaç duyulan camilere atanmaktadır. Ülkemiz genelinde kadrosuz cami kalmadığı taktirde mevsimsel camilerde sözleşmeli personel istihdamı cihetine gidilecektir.
 
14. Sorun: Yeterlik sınavlarının çıtası yükseltilmeli, mülakat aşamasına senede iki defa girebilme hakkı tanınması,
 
Sonuç: Başkanlığımız ve ÖSYM arasında imzalanan protokol gereği KPSS bünyesine din hizmetleri oturumu eklenmiş ve ilk olarak 18 Ekim 2014 yapılacaktır. 15 Ekim 2014 tarih itibariyle yeterlik şartı kaldırılmıştır. 
 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.