İlçe Müftüleri Kongresi Sonuç Bildirgesi 2012 -Strateji Geliştirme Başkanlığı-

Diyanet işleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı "İlçe Müftüleri Kongresi Sonuç Bildirgesi 2012"

İlçe Müftüleri Kongresi Sonuç Bildirgesi 2012 -Strateji Geliştirme Başkanlığı-

Diyanet işleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı "İlçe Müftüleri Kongresi Sonuç Bildirgesi 2012"

21 Mayıs 2014 Çarşamba 19:28
İlçe Müftüleri Kongresi Sonuç Bildirgesi 2012 -Strateji Geliştirme Başkanlığı-
İlçe müftüleri seminerinde Strateji Geliştirme Başkanlığı ile ilgili 3 husus dile getirilmiştir. 1 hususla ilgili çalışmalar yapılmış ve çözüme kavuşturulmuştur. 2 konu ile ilgili ise mevzuat değişikliğine ihtiyaç vardır.

İLÇE MÜFTÜLERİ SEMİNERİ SONUÇ BİLDİRGESİ 2012 STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI
 
1. Sorun: Başkanlığımız bütçesinin ilgili harcama tertibine camilerin ve kur’an kurslarının temizliğinin sağlanabilmesi,
 
Sonuç: Bahse konu ile ilgili Maliye Bakanlığınca her hangi bir ödenek konulmamıştır. 
 
2. Sorun: Cami giderlerinin bütçeden karşılanması,
 
Sonuç:30/03/2013 tarihli ve 28603 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu Geçici 6 ncı maddesinde “Güvenlik amacıyla yapılan sınır aydınlatmalarına ait tüketim ve yatırım giderleri, İçişleri Bakanlığı bütçesine konulacak ödenekten, toplumun ibadetine açılmış ve ücretsiz girilen ibadethanelere ilişkin aydınlatma giderleri ise Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesine konulacak ödenekten karşılanır.” hükmü bulunmaktadır. 
Bu itibarla, İbadethanelerin (cami, mescit, kilise, havra ve sinagog) sadece elektrik (aydınlatma) giderleri ilgili mevzuatı gereği bütçe ödeneğinden karşılanmaktadır. Isıtma ve soğutma giderlerinin karşılanabilmesi için yasal bir düzenleme yapılması gerekmektedir.
 
3. Sorun: Kur’an kurslarının iaşe ve ibatelerinin bütçeden karşılanması,
 
Sonuç: Kur’an kurslarının iaşe ve ibate giderleri için ilk defa 2014 Yılında Başkanlığımız bütçesinin ilgili harcama tertibine ödenek konulmuştur.
 
Bütçe ödenekleri, Maliye Bakanlığınca belirlenecek esaslar çerçevesinde, nakit planlaması da dikkate alınarak vize edilen ayrıntılı harcama programları ve serbest bırakma oranlarına göre kullanılır. Ayrıntılı harcama programı Maliye Bakanlığınca vize edilen ayrıntılı harcama programları ve serbest bırakma oranları olan (Ocak-Şubat-Mart), (Nisan-Mayıs-Haziran), (Temmuz-Ağustos-Eylül) ve (Ekim-Kasım-Aralık) ayları olmak üzere 4 (dört) dönem halinde serbest bırakılmakta, serbest bırakılan ödenekler ise ilgili dönemlerde il ve ilçe müftülüklerine gönderilmektedir. Ancak gönderilen bu ödeneklerden harcanamayacağı anlaşılanlar tenkis edilerek ihtiyaç duyulan il ve ilçe müftülüklerine gönderilmektedir.
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.