İlçe Müftüleri Kongresi Sonuç Bildirgesi 2012 -Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü-

Diyanet işleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü "İlçe Müftüleri Kongresi Sonuç Bildirgesi 2012"

İlçe Müftüleri Kongresi Sonuç Bildirgesi 2012 -Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü-

Diyanet işleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü "İlçe Müftüleri Kongresi Sonuç Bildirgesi 2012"

21 Mayıs 2014 Çarşamba 14:45
İlçe Müftüleri Kongresi Sonuç Bildirgesi 2012 -Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü-
İlçe müftüleri seminerinde Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile ilgili 8 husus dile getirilmiştir. 5 hususla ilgili çalışmalar yapılmış ve çözüme kavuşturulmuştur. 1 konu için mevzuat değişikliği gerekmekte olup, ilgili birimlerle paylaşılmıştır. 2 husus ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. 


İLÇE MÜFTÜLERİ KONGRESİ 2012 SONUÇ BİLDİRGESİ -YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ-
 
1. Sorun: Mahalli ihtiyaçlar için genel kampanya açılması,
 
Sonuç: Başkanlığımızca yurtiçinde ve yurtdışında meydana gelen tabii afetler sebebiyle kampanya açılması zorunluluk arz etmektedir. Mahalli ihtiyaçlar için düzenlenen yardım kampanyalarının yoğunluğu nedeniyle vatandaşlarımızdan sık sık eleştiri alınmaktadır. Son yıllarda Başkanlığımız bütçesine Camii, Kur’an Kursu ve Müftülük hizmet binaları ile alakalı makul düzeyde ödeneğin taşraya dağıtımı neticesinde sağlanan iyileştirme sebebiyle mahalli ihtiyaçlar için genel kampanya açılmamıştır. Son günlerde gerek yeni İlahiyat Fakültelerinin açılması ve gerekse İmam Hatip okullarının orta kısımlarının tekrar devreye girmesi sebebiyle yurt genelinde kampanya açılması konusundaki yardım talepleri, mahalli imkanlarla karşılanmak üzere geri iade edilmektedir.
 
2. Sorun: İl müftülüklerine teknik eleman desteği verilmesi,
 
Sonuç: İl Müftülüklerimizin teknik konularda ilçe müftülüklerinin tamamına rehberlik edecek nitelikte teknik elemanı bulunmaması sebebiyle sıkıntılarla karşılaşıldığı bilinmektedir. Bu hususta teknik eleman talep eden müftülüklerimizin talepleri imkanlar ölçüsünde Başkanlığımızca karşılanmaktadır. Ancak, yeterli teknik eleman bulunmadığından zaman zaman talepler karşılanamamaktadır. 
Taşra Teşkilatımıza Teknik personel kadrosu verilmesi konusunda İnsan Kaynakları
Genel Müdürlüğünce Maliye Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı nezdinde gerekli
çalışmalar yürütülmektedir.
 
3. Sorun: İl ve İlçe müftülüklerimizin, merkezi ve büyük camiler, müftülük hizmet binaları ve Kur’an kursu binalarının güvenlik ve temizliğinin sağlanması, 
 
Sonuç: Hizmet alımı ihaleleri konusundaki teknik destek verilmesi talepleri, Genel Müdürlüğümüzce karşılanmaktadır.
 
4. Sorun: Taşra teşkilatında görev yapan personele yönelik yardım fonu oluşturulması,
 
Sonuç: Diyanet İşleri Başkanlığı personeli ve Diyanet İşleri Başkanlığında hizmet alımı sistemi ile çalışanlara nakdi yardım yapmak amacıyla, Diyanet İşleri Başkanlığı Merkez Teşkilatında çalışan üst düzey personelin (3000 ve üzeri ek göstergeli personel ile sözleşmeli personel) gönüllü iştiraki ile “Diyanet İşleri Başkanlığı Özel Yardım Fonu” oluşturulmuştur. Fonda toplanan yardım bekletilmeden ihtiyaç sahibi olan personele verilmektedir.
Taşra teşkilatımızın böyle bir yardım fonu oluşturulması istemesi halinde kendileri ile
bilgi paylaşımı yapılacaktır.
 
5. Sorun: Hizmet yeri ihtiyacının karşılanması amacıyla gayrimenkul kiralanabilmesi,
 
Sonuç: Başbakanlığın 2007/3 sayılı Genelgesinde; “Kamu kurum ve kuruluşları tarafından yurt içinde ve yurt dışında hiçbir surette hizmet binası, lojman, her ne adla olursa olsun memur evi, kamp, kreş, eğitim, dinlenme ve benzeri sosyal tesis ve bunlarla ilgili arsa ve arazi satın alınmayacak, kamulaştırılmayacak, kiralanmayacak ve yeni inşaat yapılmayacaktır.
 
Ancak; sadece kesinleşmiş mahkeme kararı ile gayrimenkulün tahliyesi gibi kanuni zorunluluk halinde, o hizmet için tahsis edilebilecek Hazineye ait gayrimenkulün bulunmadığının tevsik edilmesinden sonra hizmet yeri ihtiyacının karşılanması amacıyla gayrimenkul kiralanabilecektir.”
 
Bu genelge kapsamında İlçe müftülerimizin lojman veya mesken ihtiyacının bütçe imkânları ile karşılanması mümkün bulunmamaktadır.
 
6. Sorun: İlçe Müftülüklerimize araç tahsisi yapılması,
 
Sonuç: İlçe Müftülüklerimize araç tahsisi yapılması konusunda; Başkanlığımız merkez ve taşra teşkilatına resmi araç satın alınması için anılan aracın, Başkanlığımız merkezi yönetim bütçesi (T)cetveli ve eki 5018 sayılı Kanuna ekli (I) sayılı cetvelde belirtilmesi gerekmektedir.
 
7. Resmi araç satın alınması,
 
Sonuç: Başkanlığımız bütçesinde yer alan araçlar bütçe kaynakları veya hibe şekliyle temin edilmektedir;
 
1. Söz konusu araçların temin edilmesine esas olmak üzere öncelikle Başbakanlıktan izin alınması gerekmektedir.
 
2. Gerekli iznin alınmasını müteakip bütçe imkânlarıyla temin edilecek araçlar bütçeye konulan ödenekler marifetiyle temin edilmektedir.
 
3. Hibesine izin verilen araçlar ise özel ve tüzel kişiliğe sahip olan yerlerden (şahıs, dernek, vakıf vb.) gelecek talepler doğrultusunda temin edilmektedir.
 
4. Hibe yoluyla temin edilecek araçların bütçe kanununa bağlı (T) işaretli cetvelde belirtilen azami satınalma bedelini (vergiler hariç) geçmemesi gerekmektedir.(Bu meblağ, 2013 bütçe doğrultusunda 38,500 TL (vergiler hariç) dir.)
 
8. Sorun: Resmi Araçların Tahsisi
 
Sonuç: Başkanlığımız merkezi yönetim bütçelerine taşıt alımı için, tasarruf tedbirleri neticesinde, yeterli ödenek konulamamaktadır. Bütçe marifetiyle temin edilen resmi araçlar; il ve ilçe müftülükleri ile eğitim merkezi müdürlüklerinden gelen talepler doğrultusunda değerlendirilmesi yapılarak ihtiyaç duyulan yerlere tahsisleri yapılmaktadır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ilimle meşgul müftü 2014-05-21 16:30:42

Araç araç araç 8 bildirgenin 3 ü araç istemi.Halkta öğrenci yetiştiren müftü istiyor.Müftüler hizmette geri ücrette illeri olmamalılar

Avatar
TÖVBEEE 2014-05-21 17:43:16

Bunlae ne yaa Allah aşkına....

Avatar
TÖVBEEE 2014-05-21 17:43:16

Bunlae ne yaa Allah aşkına....