Olağanüstü Din Şûrası Sonuç Bildirgesi

Diyanet İşleri Başkanlığı, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından, olağanüstü Din Şûrasını sonuç bildirgesini açıkladı

Olağanüstü Din Şûrası Sonuç Bildirgesi

Diyanet İşleri Başkanlığı, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından, olağanüstü Din Şûrasını sonuç bildirgesini açıkladı

04 Ağustos 2016 Perşembe 15:02
banner283
Diyanet, tarihinde ilk kez dini alana yönelik eğitim tedbirleri almak ve kemalist sistemin bıraktığı boşluktan faydalanarak ortaya çıkan irili ufaklı sivil din teşekkülleri ile bir araya gelerek istişari geleneği başlatacak adımlar atmak üzere bir dizi tedbirler aldı.​

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Olağanüstü Din Şurası'nda sonuç bildirgesine konu olan maddeleri şu şekilde açıkladı:

1 - FETÖ dini bir cemaat ve grup kabul edilemez.

2 - Hiç kimse kendisini kayıtsız ve şartsız kendisine bağlılığa çağırmaz. Mutlak itaat İslam'da Allah'a aittir. Bu çerçevede bir kimsenin özel seçilmiş ve yanılmaz olduğu iddiası kabul edilemez. 

3 - FETÖ açıkça bir din istismarı hareketidir. Allah adı kullanılarak çeşitli hizip ve gruplara davet dine yapılmış en büyük haksızlıktır. 

4 - FETÖ din kisvesi adı altında bir  çıkar hareketidir. Böylece her tür kirli işlerini din ile perdelemek genel tutumlarıdır. 

5 - FETÖ sahte bir mehdi hareketidir. Tarih boyunca pek çok buna benzer fitne hareketi çıkmıştır. Hırs, karizma, menfaat elde etmek amacıyla kullanılmışlardır. 

6 - FETÖ'nün dini kaynakları şaibelidir. Rüyalar ve gizemler revaç bulmuş. Masum kitleler efsunlanmış. Sohbet vaaz yoluyla kitleler aldatılmıştır. Yapılan hatalı işler Peygambere intisap ettirilerek kitleler etki altına alınmaya çalışılmıştır.

7 - FETÖ İslam ümmetini parçalamak amacıyla ortaya çıkmış bir örgüttür. Hakikati kendi tekeline alarak herkesi dışlayan anlayış İslami kabul edilemez.

8 - FETÖ bir sır hareketidir. Mali yapı ve danışman kadronun açık ve şeffaf olmaması şaibeleri beraberinde getirmektedir. Bu yapı dini kendi amaçları doğrultusunda kullanmıştır.

9 - FETÖ gayri ahlaki bir harekettir. İki yüzlülük, kod adı kullanma, şantaj, mahremiyeti engelleme, gizli görüşmeleri kaydetme gayri İslamidir. Başta soru hırsızlığı yapmak üzere hedefine gitmek için her yolu mübah gören yapı İslami kabul edilemez.

10 - FETÖ dinler arası diyalog adına tevhidi parçalayan bir yapıdır. Batının muhabbetini çekme adına pek çok sırlı ve gizemli ilişki ile Müslümanların aleyhine uygulanacak projelerin uygulanması için çalışmalar başlatan bu örgüt tevhit dışıdır. Dinlerarası diyalog adı altında ortak bir dini kültür oluşturma çalışması hiçbir şekilde kabul edilemez. Allah Resulünün risaletini göz ardı etmek tevhide aykırıdır.

11 - Bu yapı gönül coğrafyamızda orta Asya ve İslam ülkelerinde kurdukları hegemonya tespit edilecek. Eylül ayında Avrasya İslam ülkeleri toplantısında bu yapının İslam coğrafyasında yaptığı tahribatlara yönelik çalışmalar başlatılacaktır.

12 - Diyanet ve İlahiyat camiasının ortak çalışma ile örgütü ve liderini yüceltici yayınlar bilimsel açıdan değerlendirilerek verdiği zararlar  tespit edilecek. İslam'ın temel kavramlarına dair tahrifatları tespit edilip açıklanacak.

13 - Din eğitim ve öğretim politikaları her seviyede gözden geçirilmelidir. Bu tür yapılara müsade eden eğitim sistemi gözden geçirilecek ve gerekli tedbirlerin alınması için tavsiye kararlar alınacaktır.

14 - Benzer hataların yapılmamasi için dini kurum ve kuruluşlar ile ortak çalışmalar yapılacaktır. Özgürlüklerine müdahale edilmeden tüm gruplarla bir araya gelinecektir.

15 - Ortaya çıkan boşlukta din eksenli yapılar ortaya çıkmıştır. Bu yapıların tekrar ele alınması bir mecburiyettir.

16 - Dini ve manevi yapıyı kirleten bu yapılan genç nesillerin dimağını kirlten bu yapıların zihin kirleten çalışmalarına karşı uyarıcı ve bilgilendirici çalışma yapmaları için gerekli çalışmalar yapılacaktır. 

17 - Allah için yapılması gereken ibadetler farklı amaçlar için istismar edilemez. Zekat ve sadaka gibi mali ibadetlerin din istismarı ile başka süfli duyguları beslemek için kullanılması kabul edilemez.


 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 04.08.2016 23:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
FETO ZEBANİSİ 2016-08-04 20:02:17

Sayın Başkan kim olursa olsun bizim görevimiz ise ucundan bucağından bu fetöye bulaşmış atacağız diye neden söylemiyor.diyanet hala fetöcü kaynıyor sayın Başkan.müftülüklerin sitesine mailler atıyoruz adamlar camiye kadar zaman gazetesi abonesiydi diye ilgililer dosya kapatıyor.bu nasıl iş ey diyanet.

Avatar
ali hoca 2016-08-06 15:55:21

altıeylül müftüsünün paralelci olduğu söyleniyor. önceki görev yaptığı yerden çok sayıda şahitleri var. araştırılmalı

Avatar
muhtar şükrü 2016-08-04 23:38:01

diyanet bu kararı almakta çok ama çokk gecikti. cumhurbaşkanımız bunlar haşhaşi derken kimse sn cumhurbaşkanımıza destek vermedi. yok yavv daha ne? bu kadarı da fazla diyenlerden bazıları darbenin 2. gecesinden sonra meydanlarda bol bol selfie çektirdiğine tanık olduk. fettoş melunu düyanetin bu boşluğunu ve zafını iyi değerlendirdi. keşke 2 sene önce bugün ki kadar cesur davransaydınız sayın görmez bey!!! ve onun değişmezi yardımcısı... oyle ki bu muhterem (sınavlardan önce yonetmelık değiştirerek ) avanesine uygun hale getırmiştir. (2013 müdürlük sınavlarına bir bakın ) takke düştü artık hele bir dere geçilsin reis gerekeni yapacaktır. ayrıca sayın şevki yılmaz beye az kulak verin...

Avatar
tamirci veli 2016-08-06 17:18:00

nasıl bilet kesmekmiş bu anlamış değiliz.denizli müftülüğündeki paralelciler olduğu gibi duruyor...ilçe müftülerinden paralel olanlar duruyor....nasıl bilet kesmek anlatında bizde anlayalım!!!!!!!!!