Olağanüstü Din Şurası'nın anlam ve önemi nedir?

Olağanüstü Din Şurası'nın sonuç bildirgesini açıklanan kararlarla Diyanet'in bundan böyle sınırlar ötesine taşmanın yanında sosyal ve siyasal alanda daha etkin rol alacağı anlaşıldı. İşte alınan o kararların analizi...

Olağanüstü Din Şurası'nın anlam ve önemi nedir?

Olağanüstü Din Şurası'nın sonuç bildirgesini açıklanan kararlarla Diyanet'in bundan böyle sınırlar ötesine taşmanın yanında sosyal ve siyasal alanda daha etkin rol alacağı anlaşıldı. İşte alınan o kararların analizi...

04 Ağustos 2016 Perşembe 21:11
DiNiHABERLER.COM / ANALiZ

1-    Bu Türkiye’de ilk kez dini bir reaksiyon karşısında Diyanet’in çözüm üretme adına yaptığı bir toplantıdır. Cumhurbaşkanlığı ve devletin ileri gelen erkânının katılımı ve tam desteği ile toplumsal sorunlara müdahale etmesi için devlet Diyanet’i yetkili görmüş ve etkin kılmak istemiştir. 

2-    Osmanlının dağılış sürecinden bu güne özgür din alanı bıraktığı iddiasına rağmen ateist rejimin açtığı yaralara merhem olma adına mantar gibi patlayan köprü altı cemaatlerine karşı ilk kez saray âlimleri, halk âlimleri karşısında ciddi bir çalışma yapmıştır.3-    Laik rejim, köklü devlet geleneği ve anayasal gücüne rağmen Fethullahçı yapılanma karşısında yenik düşmüş ve atıl durumda bıraktığı Diyanet’i yardıma çağırmıştır.

4-    Dini hayatı düzenlemede laik rejimin sözde bilimsel tezlerinin yetersizliği bu gün itibariyle açıkça görüldü. 

5-    Dinin, vicdan ve gönül işi olduğu şeklindeki anlayışın sakatlığı ortaya çıkmıştır. Dini ilimlerin piyasa şartlarına bırakıldığı dini hayatın ilmi kariyer sahiplerince desteklenmediği takdirde boş bırakılan alanın büyük kitlelerin sömürülmesine yol açtığı ve devletin de bu konuda vatandaşın hakkını savunmada yetersiz kaldığı görülerek Diyanet çözüm için göreve çağrılmak zorunda kalmıştır.

6-    Laik rejimin "dini siyasetten, siyaseti dinden uzak tutan anlayışının" aldatmaca olduğu ortaya çıkmıştır. Rejim partilerinin dini hayatla ilgili ortaya koyabileceği sağlıklı tek bir öneri bile getirememesi bunun en açık göstergesi oldumuştur.7-    Kaynaklara hâkimiyet ve sahih İslam’ın müdafi Diyanet İşleri Başkanlığı olduğu teyit edilmiştir. Ağır aksak ilerlemesi eleştirilerine rağmen Diyanet, sosyal hayatın vazgeçilmez bir unsuru olarak dinihaberler.com ülke ve İslam âleminin dini sorunlarının çözümünde yegâne merci konumuna yükselmiştir.

8-    Cemaatlerin hoyratça kullandığı dini alanı düzenleme ve çıkan sorunlar karşısında ortamı dengeleme görevi, Diyanetçe başarılı bir şekilde yerine getirilmiştir.

9-    Ümmetin birliğine giden yolda millet ne yapacağını bilemez durumda iken Diyanet, devletin bir organı olarak alimleri toplayarak devrim niteliğinde çözüm önerileri sunmuştur.10-    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde hükümetin dini duyarlılığı karşısında Diyanet’in arzu edilir şekilde çalışmaya başladığı, kendinden beklenen çalışmalar yaptığı ve yapabileceği şura sonucunda görüldü.

11-    Devletin resmi organınca ilk kez dinler arası diyalog bu kadar yüksek sesle aleni bir şekilde reddedilmiş, haçlı batı zihniyetinin bir oyunu parçalanmış ve yüzlerine fırlatılmıştır. Vatikan, Ortodoks, Anglikan kiliseleri karşısında Diyanet, tüm dünya Müslümanlarını temsilen dik ve onurlu bir duruş sergilemiştir.

12-    Haçlı batı karşısında laik rejimin çekimser, korkak, kompleksli duruşu rafa kaldırılmış, Hz. Muhammed’in son peygamber olduğu vurgulanarak  O'nun peygamberliğini kabul etmeyen haçlı batı dünyası ile din adına konuşulacak hiçbir şeyin olamayacağı dinihaberler.com açıkça belirtilmiştir.13-    Dini, sosyal ve ekonomik hayatın düzenlenmesinde Diyanet’in önemi ortaya çıkmış; alınan kararlarla Diyanet'in saygın ve güvenilir kurum olduğu tescillenmiş; sonuç bildirgesiyle bu yetkinliğini Diyanet, tüm dünyaya deklere etmiştir.

14-    Cemaatlerin gerçekleştirmek istediği ama kendi başına buyruk liderler yüzünden bir türlü gerçekleştirilemediği istişare heyetinin kurulması, Diyanetçe gerçekleştirilecek. Bu adım, inhirafçı cemaatlerin ikaz edilmesi, durdurulması, hatalarının ilan edilmesi yönünüyle oldukça önemli.

15-    Avrasya İslam Birliğini toplayacak olan Diyanet, hilalin görülmesi meselesinde kaybettiği saygınlığı bu şura sonucunda aldığı kararla tekrar yakalama imkanı bulabilecek.16-    Sivil alanda teşkilatlanan inhirafçı cemaatlerin yol açacağı zararların önlenmesi için imam hatiple sınırlı kalan din eğitimi, bundan böyle Diyanet’in alacağı tavsiye kararlar ile tüm okullarda Milli Eğitim Bakanlığınca hayata geçirilecek.

17-    Bu şuranın en açık göstergelerinden biri şu ki Kurtuluş Savaşı’nda da etkin bir şekilde memleketin sorunlarının üstesinden gelen Müslümanlar, bir kez daha sokakta Gezivari yıkıcı faaliyetler içerisinde kaos çıkarmak yerine toplumun maslahatını gözetmede bu ülkenin ana unsuru olmuştur. “Kindar nesil yetiştiriliyor” diyen laikçi kanadın toplumsal hayatın sorunları karşısında muhalefet etmek ve ortalığı karıştırmaktan başka bir görev üstlenmediği bir anda bu şura, çözüm mercii olarak  Müslümanların önemini kez daha ortaya koymuştur.


 
Son Güncelleme: 04.08.2016 21:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ikilem 2016-08-04 21:33:33

hala cemaatçilik yapacak adam varsa, süleymancı, nurcu farketmez. devlette memur olmaktan vazgeçip gitsin cemaatine çalışsın ordan maaş alsın..

Avatar
Dil Terazisi 2016-08-05 15:09:27

Selamun Aleykum sayın yönetici hayırlı cumalar.Bu bildirgeyi çok önemli ve hayırlı buluyorum.H halkımızın çoğu bunu okumuş anlamış değil Gece nöbet meydanlarda bir sürü lüzumsuz işler var.Muftulerimizin bu bildirgeyi meydanlarda okunmasının isabetli olacağı kanaatindeyim.İlgililere duyurulur

Avatar
adem özoğul 2016-08-04 22:10:45

Siyaset ve yancılığın İslam a bulaştırılmak istendiğini gösterir açık belge. Başka söze gerek var mı?

Avatar
Ímamlığa hasret 2016-08-04 22:58:33

Ademözoğula cevap

Avatar
Ímamlığa hasret 2016-08-04 23:00:50

Adem özoģul a cevap kardeşim boyle bir durumda nasil sen nasil oyle bir sey soylersin hemen ozur dilemelisin

Avatar
Selim 2016-08-05 00:17:29

15 Temmuz'da korkudan evinden çıkamayanlar, FETÖ'yü bahane ederek,tanklara karşı yürüyüp şehitler veren cemaatlere tuzak kurma peşinde. Uyan!

Avatar
şura 2016-08-05 01:20:41

din şurasından kendinize de pay çıkardınız ya helal olsun size. 7. md çok beğendim