Konya  Müftülüğü'nün yürütmekte olduğu projeler
  *Konya İl Müftülüğü olarak yürütmekte olduğunuz projeler nelerdir? Bu konu hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Bizim hizmetler konusunda uzun bir listemiz var. Konya Müftülüğü ’nün oturmuş bir yapısı vardır. Herkes kendi alanı içinde elinden geleni yapar. Hizmet alanı içinde herkes bir takım projeler üretir. Bazı projelere işlerlik kazandırıyoruz. Tabi şunu da belirtmeden geçemeyeceğim zaman zaman haberlere yansıyor bir takım projeler. Biz özel sektör olmadığımız için reklam ihtiyacımız yok buna da gerek duymuyoruz. Bir stk çok küçük bir hizmetin reklamını haberini yaptırabilir, biz gündeme gelmiyorsak haberlerde çıkmıyorsak hizmet etmediğimiz,  yeni projelerimiz olmadığı anlamına gelmez bu.

Rakamlara bakarsak İl Müftülüğü olarak bizim Kur’an Kursu, cami sayımız hafız sayımız, kış dönemi- yaz dönemi öğrenci sayımız mukayese edilemeyecek kadar çoktur. Yaz kurslarımızı yüz binlerle kapatıyoruz oysa öbür tarafta 3 bin kişiyle 10 bin kişiyle yaz kursu bitiren bir kurum daha fazla gündeme gelebiliyor. Biz reklama takılmadan işimizi yapıyoruz. Ben size diğer müftülüklerde örneğine çokça rastlanmayan hizmetlerimizden bahsedeyim isterseniz.

Camide Buluşalım Ehline Soralım: Din İşleri Yüksek Kurulu Üyemiz Sayın Prof. Dr. Ahmet Yaman hocamızın katıldığı bir projedir. Vatandaşımız hocamıza sorusunu soruyor canlı canlı cevabını alıyor. Hacıveyiszade gibi merkezi camilerde cemaatin katılımıyla bunu gerçekleştiriyoruz. Çekimleri yapıldı sayfamızda da yayınlanacak bunlar. Geçen yıl başlayan bu proje bu yıl da Kapu Cami’sinde devam ediyor.

Canlı Vaaz: Bir diğeri 5 bin kişilik kampüs üniversite camisinde ayda bir canlı vaaz programımız var. Üniversite öğrencileri ayda bir sorularını yazılı ve sözlü olarak hocamıza soruyorlar ve cevabını alıyorlar. Zaman zaman bende katılıyorum bu vaazlara. Bu iki proje vaazlarımıza bir renk kattı yenilik getirdi diyebilirim.

Sanayi Camilerine Yönelik Projeler: Konya büyük bir sanayi şehridir. Sanayi cami imamları ile bir toplantı yaptık ve imamlarımızla istişareler sonucunda sanayi bölgesindeki işçi işveren kalfa çırak gibi vatandaşımıza hizmet götürmek için neler yapabiliriz konuştuk. Cuma hutbelerinde namazdan önce ve sonraki irşat faaliyetleri yanı sıra işyerlerine giderek neler yapılabilir, bununla ilgili çalışmalarımızı başlattık. Bazı iş yerlerimize mobil sistem din eğitimi götürüyoruz. Temel dini bilgiler yanında dini konularda duyarlılık kazanmaları için seferber olduk.

Okul camilerinin imamları ile toplandık ve öğrencilere yönelik hizmetlerimizi artırıcı projelerimiz var.

Konevi Tefsir Derslerigeçen yıl başlattığımız bu cami dersleri devam ediyor. Yerel televizyonlarden biri bunları çekiyor ve televizyondan de yayınlanıyor. Sahip Ata Tefsir Dersleri olarak bizim katılımımızla bu yıl da devam ediyor derslerimiz.

Hatimle TeravihBu konuda zengin bir altyapıya sahibiz. Geçtiğimiz yıl itibariyle ilimizde 60’ın üzerinde camide hatimle teravih kılındı. Kapu Camisi, İlahiyat Fakültesi Camisi gibi asgari cemaati 3 bin olan camilerimiz de vardı. Hatimle teravihler genelde küçük cemaatleri kapsar ama Konya’da biz büyük camilerimizde hatimle teravih namazları kılıyoruz. 130’a yakın hocamız aktif olarak vazife aldılar. Bu sayı hamd edilecek bir durum.

Yine yazın açık havada teravih programlarımız coşkuyla devam etti. Mevlana Meydanı’nda Enderun usulü misafir hocalar eşliğinde namazlar kılındı. Kadir gecesinde ilk sene 40 bin kişi ikinci sene 52 bin kişi katıldı bu namazlara.

Resmi Kurumlarla İşbirliği: Müftülük olarak kurumlarla çok sıkı işbirliklerimiz var. Sanayi Odası, Ticaret Odası, Borsa, Belediyelerimiz ve Valilikle iş birliği içinde müşterek salonları kullanarak din hizmetlerinde kaliteyi artırıcı yöntemler geliştiriyoruz. Büyükşehir Belediyemizin ve Milli Eğitim’in öncülük ettiği birçok projenin ortağıyız. Değerler eğitimi alanında Medeniyet Okulu Projesine desteklerimiz devam ediyor.

Din Gönüllülerinin Eğitimi: Geçen yıl haftalık olarak 300 civarında din gönüllüsü bay ve bayan hocamıza ayrı ayrı ilmihal dersi gerçekleştirdik. Prof. Dr. Orhan Çeker hocamız zaman zaman da Prof. Dr. Ahmet Yaman hocalarımızın katılımı ile bu dersler gerçekleşti. Her yıl bu ekibi yeniliyor daha fazla hocamızın bu eğitimi almasını arzu ediyoruz.

Vaizlerimiz arasında fetva birliğinin sağlanması için geçen yıl aylık okumalar başlattık ve bu yıl da devam ediyor okumalar. Vaizlerimiz halkın sorduğu sorulara müşterek cevaplar versinler diye okumalarımız ve istişare toplantılarımız düzenli olarak devam ediyor.

İslam Ailesi Dersleri: Geçen yıl 350 kişiyle İslam ailesi dersleri yaptık. İslam ailesi nasıl olmalı, aile fertleri nelere dikkat etmeli vb eğitimler veriliyor bu proje ile.

Diğer Projeler:

Engellilere yönelik çalışmalarımız var. Sevgi evlerindeki çocuklara, yükseköğretim yurtlarındaki öğrenciler için faaliyetlerimiz var.

Bir başka hizmet alanımız Suriyeli kardeşlerimiz. Şehrimizde 70 binden fazla Suriyeli kardeşimiz var. Suriyeli hocaların nezaretinde cami dersleri yapıyoruz. Bu kardeşlerimizin yoğun olduğu yerlerde Cuma hutbelerinin özet de olsa Arapça okutulmasına karar verdik.

Konya kadim bir şehirdir. Bir turizm şehri Konya ve bir din merkezi. Başkanlığımızın da pilot şehirlerinden biridir aynı zamanda. İstanbul ve Ankara’ya gelen misafirlerimiz heyetler halinde şehrimizi de ziyaret ediyorlar onlara da hem rehberlik yapıyor, hem ağırlıyoruz. Uluslararası trafik açısından yoğun bir şehirdir burası.

Uluslararası imam hatip ve ilahiyat öğrencilerimiz var onlara yönelik çalışmalar yapıyoruz.

4-6 yaş sınıflarında Konya ciddi bir mesafe kat etti. Karatay, Meram ve Selçuklu müftülüklerinde 4-6 yaş kurslarımız hızla artıyor. Bu yaş grubunda 2000 civarında öğrencimiz var.  Selçuklu ve Karatay müftülüğümüz bu konuda önde.

Meram müftülüğümüz 150’ye yakın üniversite öğrenicisi kızımız ile ilgileniyor. Bu öğrencilerimizin hem barınma hem de diğer ihtiyaçları karşılanıyor. Dersler veriliyor kendilerine.

Restore edilen ve yeniden düzenlenen Saka Mescidinde İrfan Mektebi projemiz devam ediyor. Metruk bir şekilde olan bu mescidimiz yeniden düzenlendi ve hanım kardeşlerimize tahsis edildi. Aile eğitim programlarımız da burada devam ediyor.

Yetimlere sahip çıkılması noktasında hem cami cemaatimizi hem Kuran Kursu öğrencilerimize yönlendirmelerde bulunarak her kursumuzun, camimizin bir yetimi olmasına çalışıyoruz.

Aile okulumuz devam ediyor. Aile ilişkilerine destek olmak için Gelinim kızım, kayınvalidem annem isimli bir projemiz var. Hem aile büyüklerine hem yeni yuva kuracak gençlere destek olmak maksadıyla bu projeyi başlattık.

KYK yurtlarındaki gençlerimize yönelik Müftülük Gençlerle El Ele projemiz devam etmektedir. Vaiz ve vaizelerimiz buralarda da göreve devam etmektedir.

Uyuşturucu madde bağımlılığının yaygınlaşmasını önlemek adına bir takım projelerimiz var. Özellikle kırsal kesimlerdeki gençlerimize yönelik çalışmalarımız ağırlıktadır.

Milli Eğitim’le işbirliği ile okullarımızda Mahremiyet Eğitimlerimiz devam ediyor. Komekle işbirliği içinde aile ve dini rehberlik projemiz vardır. Vaizlerimiz buralarda aktif olarak görev alıyorlar.

İslam Tarihinde İz Bırakan Kadınlar projemizde de yurtlar ve okullara ağırlık veriyoruz. Gençlerimize örnek olabilecek hanımları gençlerin tanımasına yönelik seminerler hazırlıyoruz. Meb ile ortak Aile Okulum Mahallemde projemiz devam etmektedir. Okullardan talep gelmesi halinde öğrencilerimizin velilerine kendi mahallelerinde aile okulu eğitimi verilmektedir.

Hocam maşallah proje çok.

Alo Kur’an projesini de analım burada. Konya’da çok ses getiren faaliyetlerimizden biridir bu. Daha önce de dediğim gibi mobil din hizmetlerine müftülük olarak büyük önem veriyoruz. Başkanlığımızın da bu konuda tavsiyesi caminin değil mahallenin imamı- hocası olmak yönündedir. Biz de bunu din görevlileri ile buluştuğumuz ortamlarda sık sık dile getiriyoruz. Vatandaşımızın din hizmeti alması için camilere kurslara müftülüklere gelmesini beklemiyor, biz vatandaşımızın ayağına gidiyoruz. Sanayi camileri, okul camileri bu noktada önemli bir yere sahip. Alo kuran ile Hacı Hasan Başı Kuran Kursu’nda bir akşam okulu gibi çeşitli mesleklerde çalışan erkek kardeşlerimizin gelip ders alabilme imkânını oluşturduk. Bize telefon ile müracaat eden kardeşlerimizle görüşüp onların müsait olduğu vakitleri tespit ederek ve gruplar oluşturarak din görevlilerimizi özellikle sanayi bölgesindeki iş yerlerine gönderiyoruz.

Kendi evinde tek başına Kuran öğrenmek isteyen vatandaşlarımız da oluyor tabi ki. Bir noktada bunu anlayabiliyoruz. Belli bir yaşa gelmiş bir erkeğin toplum içinde Kuran öğrenmekten çekinmesi anlaşılabilir bir durum fakat buna gücümüzün yetmeyeceği de bir gerçek. Böyle vatandaşlarımızla da istişare ederek onlara belli merkezlerde eğitim vermeye gayret ediyoruz. 

İlk röportaj için tıklayınız


DEVAMI GELECEK...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
..... 2016-02-26 13:35:07

Sayin muftum 2 yildan butarafa konya hafiz iho projesinde 360 tane hafızlığa çalışan iho.1.sinifa giden ve 2.sinifda araverip hafizligini tamamlamak uzere olan hafizlar var ve bu yil milli eğitim araciligi ile ilk okul 4.sinif öğrenci lerinden bu iho projesinde okumak üzere sinavla secilecek 7.000 başvuru var halk egitim kanaliyla okullar mahalindeki imamlardan yararlanarak bu sinava hazirlik kurslari açıyor bu calisma konyada ilk ve diger illerede ornek teskil ediyor bun hususuda burda hizmet olarak veya konya müftülüğü projesi kapsaminda degerlendirebilinirdi inşAllah bu yazdiklarim dikkate alinirda degerlendirilir.