Çeşmeci: ''Gençlere güvenelim''

Bahar Gençlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akif ÇEŞMECİ günümüzde en önemli sorunun gençlere güvenilmemesi olduğunu söyledi.

Çeşmeci: ''Gençlere güvenelim''

Bahar Gençlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akif ÇEŞMECİ günümüzde en önemli sorunun gençlere güvenilmemesi olduğunu söyledi.

18 Temmuz 2014 Cuma 01:44
Çeşmeci: ''Gençlere güvenelim''
Sitemize açıklamada bulunan Mehmet Akif ÇEŞMECİ, “ Günümüzde anne-babalar ve din görevlileri olmak üzere toplumumuzun her bölümünde büyükler hep gençlerimizin önünü kesmektedir. Bu da gençlerimizi kötü alışkanlıklar kazanmalarına veya boş işlerle meşgul olmalarına sebep olmaktadır. Büyükler bunu kötü niyetlerden dolayı yapmayıp tecrübe denen olguyu ön plana sürse de bu duygu ve düşünce gençlerimizin hizmetten soğumalarına sebep olmaktadır. Ben bir genç olarak büyüklerimizin bu düşüncelerini aldırış etmeyip hizmete devam ettik. Teşekkür ederek söylüyorum ki arkamızda olan büyüklerimiz de oldu. Ancak Bahar Gençlik Derneği’nin şu ana kadar yapmış olduğu gençlere yönelik faaliyetlerde görmüş olduğumuz sorunun en önemli nedeni gençlerimizin hizmette önündeki engellerin büyükler tarafından kaldırması gerekirken tam aksine önüne engel konulmaktadır. Bunun da sebebi kendi tecrübelerine güvenip gençlerin heyecanına güvenmemeleridir. “ dedi.

Bu duygunun toplumun her çeşit alanında olduğunu ifade eden ÇEŞMECİ “Biz dernek olarak her türlü genç kesime hizmet etmeye çalışıyoruz. Derneğimizin kuruluş amacı da gençlerin önünü açmaktır. Eğitim hayatını bırakıp farklı meslek alanlarında çalışan gençlerimize yönelik irşat faaliyeti yürütüyoruz. Bu faaliyetlerimizde emsallerimizin gençlere güvenemediğini görüyoruz. Anne ve babaların çocuklarına ne türlü iş alanında olursa olsun güvenemediklerini görüyoruz. Üzülerek söylüyorum ki bu duygu din hizmetleri alanında daha yoğun bir şekilde hakim. Bugün bir din görevlimiz gençlere cübbesini vermekte tedirgin. Bugün bir vaizimiz gençlere kürsüyü vermekte tedirgin. Bugün bir Kur’an Kursu öğreticimiz gençlere eğitimciliği vermekte tedirgin” diyerek büyüklerin kendi tecrübelerine güvendiğinin yarısı kadar gençlere güvenselerdi bugün gençlerimiz bu halde olmazdı dedi.

Buna örnek olarak da bir yaz kursu fahri öğreticisinin kendisine gönderdiği örneği veren ÇEŞMECİ “ Genç ama birikimli olan bir hocamız bana bir yazı gönderdi. Bu yazısında daha yeni başladığı görev hayatında yaşadığı bu soruna dikkat çekmiş durumda. Büyüklerimiz fırsat elden gitmeden gençlerimizin önünü açmalı.” diyerek tamamladı.

İşte o yazı….

GERÇEK HİZMET İÇİN TECRÜBE DEĞİL ÖNCE AŞK GEREKİR

Sokakta gördüğü bir tabelayı ya da yere düşmüş olan bir gazete parçasını önce anlamak için okur insanoğlu… Okumanın da bir amaca hizmeti vardır. Peki ya anlamanın…? Anlamak her zaman herkese nasip olmuyor. Öyle şeyler var ki anlamak için hissetmek gerekiyor! Yeni nesil nereye gidiyor, insanlar ne yapıyor? Herkeste bir telaş var adına dünya hayatı deniliyor... Herkesin telaş içerisinde sürdürdüğü şu dünya hayatında telaşelerin en tatlısı olan Allah’ın dinine hizmettir. Biz insanoğlu Allah’ın dinine hizmette bile nefsimize kulak verebiliyoruz bazen… Nefis öyle bir şey söylüyor ki Peygamber emaneti olan bu dava gençlere emanet edilemez. Nefsimizin bu düşüncesine aklımdan şöyle bir sorular geçiyor. Allah’ın dinine hizmet, bu yolda mücahit ve mücahideler yetiştirmekten geçmez mi? Allah’ın ilk emri “Oku!”… Bilinenleri okumaktan ve okutmaktan geçmez mi? Görünen o ki çoğu yerde zamana ve mekana verilen olumsuzluklar, aslında insanın kendi içinden ortaya çıkıyor ve düzeltmek için bir çaba harcanmıyor. Gençler tecrübe desteği beklerken, tecrübe sahipleri sürekli gençleri yargılıyor, kalplerdekini unutuyor… Aslında istenen çok şey değil sadece fırsat… Desteğiniz yoksa kösteğinizde olmasın yeter.
Hatice KARATAŞ
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.