Erzincan Kız Kur’an Kurslar arası 40 Hadis yarışması

09.04.2014 Tarihinde Saat 13.30 itibariyle müftülüğümüz konferans salonunda Erzincan Müftülüğü'ne bağlı Kız Kur’an Kursları arasında 40 Hadis Metin ve Meal yarışması düzenlendi.

Erzincan Kız Kur’an Kurslar arası 40 Hadis yarışması

09.04.2014 Tarihinde Saat 13.30 itibariyle müftülüğümüz konferans salonunda Erzincan Müftülüğü'ne bağlı Kız Kur’an Kursları arasında 40 Hadis Metin ve Meal yarışması düzenlendi.

10 Nisan 2014 Perşembe 22:54
Erzincan Kız Kur’an Kurslar arası 40 Hadis yarışması

Sunumunu İl Müftü Yardımcısı Harun Özkan’ın yaptığı yarışma da Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu Koordinatörü ve İl Vaizesi Emine Sağlam ve Aile İrşat Ve Rehberlik Bürosu çalışanlarından Arzu…’in jüri olarak katıldığı yarışma İl Müftüsü Galip Akın’ın açış konuşmasıyla başladı.

Kutlu Doğum Haftasının da başlamasına az bir süre kala bu yıl ki Kutlu Doğum Haftası’nın temasına ve 40 Hadis ezberleme ile alakalı önemli konulara vurgu yaptığı konuşmasında İl Müftüsü Galip Akın şunları kaydetti:
“Hz. Peygambers.a.v’ in“Din Samimiyettir” mübarek sözünü herhalde duymayanımız yoktur. Yani dinin özü samimiyet, kıvamı da ihlas ve hayırlı işlerde yarışmaktır.

Bu noktada durup Kur’an-ı Kerim’e bakıldığında, kulluğumuzun genel anlamda “ibadet” kelimesiyle karşılandığı görülür. İbadet, geniş anlamda “Yüce Allah’ın kudreti Önünde baş eğip, ona karşı isyan etmemek ve tam bir teslimiyetle ona boyun eğerek emirlerini yerine getirmek ve yasaklarından uzak durmak suretiyle onun hoşnutluğunu kazanmak için çabalamak” şeklinde tanımlanmıştır. Buna göre kendisine duyulan saygının bir gereği olarak Allah’ın rızasını kazanmaya dönük her eylem, söz, tavır, niyet ve düşünce ibadet kapsamında değerlendirilir.Bu gün burada bu yavrularımız Hz. Peygamberin 40 tane mübarek sözünü anlamlarıyla birlikte ezberleme ve inşallah ezberledikleri bu hadisleri hayatlarında da uygulama gayretiyle bir yarışma vesilesiyle bir araya gelmiş bulunuyoruz. Biliyorsunuz Hz. Peygamberin 40 hadisini ezberlemekle alakalı Efendimizin mübarek müjdeleri var. Bunlardan iki- üç tanesini hatırlatmak gerekirse;
“Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur; "Kim dini konularda kırk hadisi öğrenir (ezberler, kitabına yazar), ümmetime ulaştırır, naklederse Cenab-ı Hak, onu fakih ve âlimler arasında haşreder."
İbn-i Abbas'ın (r.a) bir rivayeti de şöyledir; "Kim sünnetten kırk hadis öğrenir, ümmetime ulaştırırsa, ben ona Kıyâmette şefaatçi ve lehinde şahit olurum."

Abdullah İbni Mes'ud (r.a) da bu hususta şu hadisi rivayet eder; "Kim sünnetimden kırk hadis öğrenir, ezberler, ümmetime naklederse Kıyâmet Gününde ona şöyle denilir: "Cennet kapılarının hangisinden istersen oradan gir!”
İşte bu faziletleri yavrularımıza hatırlatmak ve onların dilinden bu hadis-i şerifleri dinlemek için burada toplandık. Allah çocuklarımızın yardımcısı olsun, kendilerini tebrik ediyor üstün başarılar diliyorum.”


İl Müftüsünün konuşmasını müteakip Bilal-i Habeşi Kız Kur’an Kursu ve Ersevenler Mahallesi Kız Kur’an Kursu Okul Öncesi Eğitim Miniklerinin sunduğu “Hadis Metin ve Anlamları ile ilgili ezber gösterisi”nden sonra Minik yavrulara birer Kur’an-ı Kerim ve Karanfil hediye edildi, daha sonra yarışmaya geçildi.

Ezberlenen hadislerle alakalı yarışmada uygulanacak kıstasların bildirilmesinden sonra, yarışmaya müracaat eden 25 öğrenciden 17’si katıldı. Katılan öğrenciler teker teker dinlendi. Sonra puanlamaya geçildi. Puanlama sonucu iki öğrenci arasında beraberlik bozulmayınca, ek hadis okutturma uygulamasına gidildi. Burada da beraberlik bozulmayınca çekilen Kur’a ile yarışmanın birincisi Kavakyolu Köprübaşı Kız Kur’an Kursu Öğrencisi Derya Akın olarak belirlendi. Yarışmada ikinciliği, Barbaros Mah. Kız Kur’an Kursu’ndan Yasemin Uslu, Üçüncülüğü ise Çukurkuyu Merkez Kız Kur’an Kursu’ndan Gülay Sarı adlı öğrenci elde etti.

Yarışmaya katılan tüm öğrencilere birer adet Kur’an-ı Kerim hediye edildi. Yarışmanın birinci, ikinci ve üçüncüsü seçilen öğrencilere hediyeleri 15 Nisan 2014 tarihinde gerçekleşecek olan Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek olan Kutlu Doğum Programı’nda takdim edilecek…
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.