Hamza Atalay Kur'an Kursunda Cuma Sohbetleri

Manavgat -Taşağıl H.Hamza Atalay Kur'an Kursunda "Cuma Akşam Sohbetleri" devam ediyor.

Hamza Atalay Kur'an Kursunda Cuma Sohbetleri

Manavgat -Taşağıl H.Hamza Atalay Kur'an Kursunda "Cuma Akşam Sohbetleri" devam ediyor.

15 Mart 2015 Pazar 17:34
Hamza Atalay Kur'an Kursunda Cuma Sohbetleri
Grup sayfamız için  

Bu haftaki sohbet konusu Çanakkale'yi Geçilmez kılan ruh ve bu çerçevede güçlü toplum için güçlü nesiller yetiştirmenin önemi. Geçmişten örnek alarak geleceğe daha emin adımlarla yürümek.

Kur\'an Kursu Hafızlık Sınıfı Hocası Abdulaziz Cumhur'un yaptığı 9.Cuma Akşam sohbetine Kurs talabeleri ve Taşağıl ve çevresindeki vatandaşlar katıldı.

"Gelenek haline gelen Cuma Akşam Sohbetleri, Taşağıl beldesinin manevi atmosferini güzelleştirmeye ve değiştirmeye başladı. Bunun işaretlerini, sohbete katılımın her hafta artarak devam ettiğinde görmekteyiz" ifadeleriyle sözlerine başlayan Abdulaziz Cumhur, katılımcılara "hoş geldiniz" diyerek teşekkür etti ve Allah'ın selâmı ile selâmlayarak konuşmasında özetle şunları ifade etti: "Hepimiz, daha mutlu ve geleceğimizden umutlu olmak istiyoruz. Ve mazisi bin yıla dayanan, atisi / geleceği ise sonsuz ve müreffeh bir Türkiye olan yüce bir devletin varlığını sonsuza dek sürdürmesinin arzusunu taşıyoruz.

Ve bu arzumuzu gerçekleştirmek için de, güçlü bireylerin yetişmesi / yetiştirilmesi için bütün imkânlarımızla çalışıyoruz. Şu anda Cuma Akşam Sohbetleri kapsamında içerisinde bulunduğumuz Kur\'an Kursumuz ve İmam Hatip Okulumuz, diğer okullarımızdaki Kur\'an ve siyer-i nebi seçmeli dersleri... gelecekte ülkemizi idare edecek bu gençlerimizin uhrevi ve dünyevi ilimlerle mücehhez bir şekilde yetişmeleri için yapılan çalışmalardan sadece bir bölümüdür.

Bizler, yaratanımızın ve O'nun elçisinin emir ve yasaklarına uymakla görevliyiz. Daha mutlu ve geleceğimizden umutlu olarak yaşayabilmemiz; eğitime kalite kazandırmamız ve çocuklarımızı geleceğe daha iyi hazırlamakla mükellefiz. Burada "fıkıh" bizim için ne ifade ediyor, kısaca tarifini verelim ve anlamaya çalışalım. Fıkıh, kişinin kendi lehinde ve aleyhinde olanları bilmesidir.

Böyle olunca İslâm'ın esaslarını, imanın şartlarını, mükellefin fiillerini, edille-i şeriyye'yi ve diğer islâmi hüküm ve ölçüleri iyice öğrenmemiz ve bunların bize yüklediği sorumluluk ve mes'uliyetleri yapmamız gerekir. Dinin nizamı içerisinde en önemli hususlardan biri de "mes'uliyet"tir. Bir insan yaşarken, yaşadığından (yapıp ettiklerinden) mes'ul olmadığını düşünürse...

O insanın yapamayacağı / yapmayacağı hıyanet, menfaati için yapamayacağı haysiyetsizlik yoktur. 100. yıldönümünü yaşadığımız Çanakkale Savaşıyla ilgili olarak da kısaca ifade etmemizde fayda vardır: Tabiiki şanlı tarihimiz ve ecdadımızın yaptıklarıyla övüneceğiz, iftihar edeceğiz. Ancak sadece bu tarafıyla değil, ecdadımızın yaptıklarından örnekler, dersler ve ibretler alarak geleceğe daha emin adımlarla, güvenle yürümemiz gerekir. Bakınız, çok önemli bir hususa dikkat çekmek istiyorum: Çanakkale'yi geçemeyen ehl-i küfür, ("küfür tek millettir") top yekün islâm aleminin içeriden yıkılması için misyonerlik faaliyetlerini artırmış; zeki gençlerimizi, çocuklarımızı çeşitli burslarla kendilerine bağlayıp islâm alemini islâma isyan alemine (maalesef) çevirmişlerdir. Ülkemizin ve müslümanların yaşadıkları coğrafyalara baktığımızda bu üzücü durumu rahatça görebiliriz.

Ama şu noktadan teselli buluyoruz ve geleceğe güvenle bakıyoruz.Bu gün, yetişen yeni imanlı nesil, "ya istiklâl ya ölüm" düşüncesiyle din ile, millet ile devleti barışık hale getirmiştir. Eğitim kurumlarımızdaki Kur\'an, siyer-i nebi ve İslâmi kültür dersleri, fıkıh dersleri bunun bir göstergesidir. Artık görev bizlere düşüyor."
dedi.

Sohbetin son bölümünde Kur\'an Kursuna yapılacak EK BİNA ve İMAM-HATİP OKULU'nun binasıyla ilgili değerlendirmeler ve yapılabilecek olanların bir değerlendirmesi yapılmış davetlilere verilen ikramla birlikte sohbet sona erdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
abdulaziz cumhur 2015-03-26 00:03:46

Kur'an Kursları, sadece öğrencilere değil, velilere ve çevrede yaşayanlara da fayda temin etmek için eğitim, sohbet v.b. faaliyetleri sürdürmelidir. Taşağıl Kursu idaresini bu uygulamaları sebebiyle kutluyorum.