Vakfıkebir'de Özel Kız Kur'an Kursu

Karadeniz Bölgesi’nde bir benzeri daha bulunmayan ve Vakfıkebirli hayırseverler tarafından yaptırılan Kız Kur’an Kursu’nun inşaat alanında hafriyat boşaltma çalışmalarına başlandı.

Vakfıkebir'de Özel Kız Kur'an Kursu

Karadeniz Bölgesi’nde bir benzeri daha bulunmayan ve Vakfıkebirli hayırseverler tarafından yaptırılan Kız Kur’an Kursu’nun inşaat alanında hafriyat boşaltma çalışmalarına başlandı.

04 Kasım 2014 Salı 20:16
Vakfıkebir'de Özel Kız Kur'an Kursu


KIZ KUR’AN KURSU İÇİN İLK KAZMA VURULDU

Karadeniz Bölgesi’nde bir benzeri daha bulunmayan ve Vakfıkebirli hayırseverler tarafından yaptırılan Kız Kur’an Kursu’nun inşaat alanında hafriyat boşaltma çalışmalarına başlandı.

Vakfıkebir İlçe Müftülüğü’nün organizesi ile Vakfıkebirli hayırseverler tarafından yaptırılacak olan Vakfıkebir Kız Kur’an Kursu yerleşkesinde ayrıca 200 kişilik bir de modern kreş yer alacak. Kirazlık Sahil Camii’nin yaklaşık 500 metre arkasında yapılmaya başlanılan ve 3710 metrekarelik alan üzerinde inşa edilecek yerleşke iki bloktan oluşacak ve yerleşkede 180 kişilik kız öğrenci pansiyonu yer alacak.

“BİZ EKSİK KALIRSAK HEPSİ EKSİK KALIR”

Ellerinde bazı projeler olduğuna dikkat çeken Vakfıkebir İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, öncelikli hedeflerinin Kız Kur’an Kursu projesini bitirmek olduğunu kaydetti. Köksal, “Kız çocukları, genellikle kadınlar Kur’an Kurslarına daha çok rağbet ediyorlar. Daha ziyade Kur’an Kurslarında din odaklı faaliyetler söz konusu olduğu için kızlarımız erkeklerden daha çok istekli. Maalesef bizim de fiziki olarak yapı itibarıyla ters orantımız var. Yani erkeklerle ilgili fiziki şartlarımız daha müsait, kız çocuklarımızla ilgili fiziki şartlarımız çok daha zayıf. Bina olarak sıkıntılıyız. Dolayısıyla ilk geldiğimde öncelikli proje olarak onu başlattım. Bana personelimiz ilk önce bir hizmet binasına ihtiyacımız var, onu yapalım dediler haklı olarak. Ama ben, bu şartları gördüğümde ilk önce onu yapalım, biz bir yerde otururuz dedim. Dolayısıyla biz burada ilçemizin çehresini değiştirecek, kültür seviyesine katkıda bulunacak, adab- ı muaşeret kurallarını tamamıyla yerleştirecek, toplumsal yaşama kültürünü egemen kılacak bir eğitim verilmesinin nasıl olabileceği üzerinde çalışıyoruz. Bu gün devlet şemsiyesi altında milli eğitimin yaptığı, bizim yaptığımız, Sağlık Bakanlığı’nın yaptığını birleştirdiğimizde biz de orada bir parçayız. Biz eksik kalırsak hepsi eksik kalır.

“VAKFIKEBİRLİLERİN ESERİ OLACAK”

Şu anda hafriyat boşaltma çalışmalarının sürdüğü arsaya ödenen 250 bin TL’nin Vakfıkebirli esnaflar tarafından karşılandığına vurgu yapan Müftü Köksal, “250 bin TL’yi ortada bir şey yokken kolay toplayamazsınız. Anadolu’da böyledir. Vatandaş mutlaka bir yerde bir şey görecek. Biz burada 250 bin TL’yi ortada bir şey yokken topladık. Yani bu bir güvenin eseri. Biz de vatandaşlarımızın bizlere olan güvenini tesis etme noktasında, boşa çıkarmama adına projemizi gerçekleştirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bunun yanında başka şeyler de devam edecek. Bir yere takılıp kalmış değiliz. Eğitim- öğretim, camilerdeki hizmetlerimiz, bu tür inşaat işlerimizi birkaç ekiple yürütmeye çalışıyoruz. Bu işler ekip işidir. Eğer birlikte çalışma ruhu, anlayışı ve kültürü yoksa sonunda başarılı olma imkânı da yoktur. Şu anda yapımına başlanılan Kız Kur’an Kursu’nu bir kişi yapıp kendi adını vermesi teklifi bize gelmiş olmasına rağmen ‘hayır, bunu Vakfıkebirli yapacak’ dedim. Arkadaşlarla istişare ettik.

Vakfıkebirlilerin yapması hususunda hem fikir olduk, onun için ayağa kalktık. Yine aynı fikirdeyim. Vakfıkebirli yapacak. Arsa parasını toplarken vatandaşlarımıza şöyle dedim: “Bugün sizden para istiyorum, yarın çocuğunuzu isteyeceğim. O da gelip okuyacak. Kur’an Kursu’nu sen yaptın, şimdi ver de çocuğun okusun diyeceğim. Ayrıca yatılı Kur’an Kursu’nda kendi hocalarımızı da yetiştirmek istiyoruz ki; hocayı başka yerden almayalım. Buralı olsun; nezaketiyle, edebiyle, terbiyesiyle ve yetişmiş olduğu kültürle kendi çevresine, bulunmuş olduğu muhite faydalı olsun. Bu bağlamda kurumsal olarak büyük bir eksiği gidereceğimize inandığımız için gece- gündüz çalışıyoruz. İnşallah yakın bir zamanda temel atma törenini gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

“ÖDENEĞİMİZ ESNAFLARIMIZ VE KARDEŞLERİMİZ”

3710 metrekarelik bir arazi üzerinde inşa edilecek olan Vakfıkebir Kız Kur’an Kursu 1200 metrekarelik bir alan üzerinde iki blok olarak inşa edilecek. Blokların birisi sadece yatılı olarak öğrenim gören 180 kişi kapasiteli pansiyon olacak ve altında küçük çocuklar için de 200 kişilik modern bir kreş yer alacak. Proje hakkında bilgi veren Müftü Köksal, “Pansiyon ve derslikler tamamen modern eğitim sistemine uygun olarak ayrı iki blok halinde yapılacak, pansiyondan çıkılıp derse girildiğinde oraya ancak akşam dönülebilecek. Pansiyon ve dersliklerin iç içe olmasının eğitimi psikolojik olarak olumsuz etkileyeceğini düşünerek projeyi ona göre hazırladık. Binada öğrencilerin oturacağı, çay içeceği, dinleneceği istirahat yerleri olacak. Hocalarımızın da hem bütün olarak oturacakları yer olacak, ayrıca öğrencisiyle özel görüşebileceği bir büroları da olacak. Bu özellikleri hiçbiri bu gün var olan Kur’an Kurslarında yok. Çünkü Samsun’dan Rize’ye kadar olan Kur’an Kurslarını gezdim ve eksiklikleri not aldım. Oluşturduğumuz şablonu da projeyi çizen arkadaşımıza verdim. Projeye, dışarıdan gelecek misafirler için dinlenecekleri ve kalacakları yerler de ekledik. Ancak, tüm bunları yaparken Devlet tarafından verilen bir ödeneğimiz yok. Ödeneğimiz, esnaflarımız ve kardeşlerimiz” dedi.

“200 KİŞİLİK KREŞ OLACAK”

Yerleşkede 200 kişilik modern bir kreşin de yer alacağını ifade eden Köksal, “İlçede hem bu kadar geniş kapsamlı, hem de kurumsal olarak üst seviyede bir kreş yok. İşte bunu gerçekleştirmek istiyoruz. Burada çocuklarımızı ne kadar iyi eğitirsek, geleceğe hazırlarsak, geleceğimiz o kadar parlak olacaktır. Çocukların eğitilmediği, gençlerin de organize edilmediği bir toplumun gelecekten fayda bekleme lüksü yoktur. Onun için biz vatan sevgisini, bayrak sevgisini, bulunduğu yere fayda sağlamak zorunda oluşunu, dine bağlılığını, Allah sevgisini, Peygamber sevgisini burada öğretmek; bunun bir yaşam tarzına dönüşmesini istiyoruz. Velilerimizle bir araya geldiğimizde onlara; çocuklarımızın burada aldıkları yaşam tarzı onları demoralize eder, ikilemde bırakır. Onlar burada bazı şeyler öğrenecek, bazı şeyleri siz de yeni öğreneceksiniz ama çocuklarınızın dediğini yapın dedim”

“Ne yapıyorsak, hiçbir karşılık beklemeden ve sadece hizmet amaçlı olarak yapıyoruz” diyen Müftü Köksal, “Eğer bir yerden bir kuruş geliyorsa, onu hizmet odaklı harcıyoruz ve çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için uğraşıyoruz.” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
çakır 2014-11-05 00:30:16

Kıymetli hocam, İnşaatına başlamış olduğunuz Kur'an Kursunu en yakın zamanda bitirebilmenizi Cenab-ı Haktan diliyorum. Mevla kolaylıklar ihsan eylesin. Allah (cc) bu ümmet için yapmış olduğunuz hizmetlerde sizi muvaffak kılsın. Selam ve dua ile..........

Avatar
berkant 2014-11-05 04:08:02

erkek kursları niçin azalıyor.halbuki mihraba eleman yetiştirilmesi daha öncelikli olmalıdır.türkiyede işlerimiz hep tersine döndü gibi...ümmet birliği için hiçbir adım atılmıyor.lakin paralar betonlaştırılıyor.ya da israf ediliyor....

Avatar
h e 2014-11-05 16:43:04

Vakfıkebire yapılacak olan bu K kursu aynı zamanda yeni yetişecek olan erkek hafızların anneleri olacaktır

Avatar
furkan muezzinoglu 2014-11-05 17:10:27

Alaninin uzmani !
Huseyin hocam yine kendine ve ailesine yakisani yapti.
Onceligi makam arabasi ve makam odasi degil, bizzat halkin kendisi. Yuvayi yapan kadin olduguna gore, kadina yapilan yatirim gelecek nesil icin atilan en guzel adim olacak. Allah muvaffak etsin hocam...

Avatar
h.ince 2014-11-05 19:03:16

Yorumunuz rabbım hayırlısıyla bitirmek nasip eyler inşallah. Her zaman ardındayız hocam.