Yüce Allah (cc), Hz. Peygamber (sav)’e vahyettiği son ilahi kitap Kur’an ile tarihe, ona şahitlik edenlere, olaylara müdahale etmiş ve insanlara doğru ile yanlışın mahiyetini ve bunların sonuçlarını bildirmiştir. Melek Cebrail aracılığıyla Allah’tan beşer dünyasına indirilmesi, tevatür yoluyla nesilden nesile aktarılması, İslam dininin temel ilkelerini ve ilahi buyrukları içermesi,  okunarak ibadet edilmesi ve bir benzerinin bulunmamasıyla tanınan Kur’an;  bütün insanlara hitap ederek beşerin dünya ve ahiret mutluluğunu sağlamayı hedeflemiştir.
           
Bu ulvi gayenin gerçekleşebilmesi için muhatapların Kur’an’ı okumaya, anlamaya ve yaşamaya olan ihtiyaçlarının bilincinde olmalıdır. “
... İnsanlara, kendilerine indirileni açıklaman için ve düşünüp anlasınlar diye sana da bu Kur'an'ı indirdik” ayeti, Kur’an’ın insanlara indirildiğini, peygamberin de onu açıklamakla yükümlü olduğunu, işiten her muhatabın da onu etraflıca düşünerek anlamak zorunda olduğunu dile getirmektedir. Bu ilahi kurala riayet eden kimse en doğru yolu bulmuş olur. “Şüphesiz ki bu Kuran, en doğru yola iletir. İyi davranışlarda bulunan müminlere, kendileri için büyük bir mükafat olduğunu müjdeler” ayeti bu gerçeği dile getirmektedir.
           
Varlık alemin, hayatiyetini borçlu olduğu İlahi merhamet, Kur’an’ı anlayıp yaşamakla tecelli edebilir. “Bu Kuran da bizim indirdiğimiz bereket kaynağı bir kitaptır. Artık ona uyun ve Allah’a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin” ilahi buyruğu,  Kur’an’ın, insanın ihtiyaç duyduğu bolluk ve ongunluğun, feyiz ve feyezanın huzur ve sükunun kaynağı olduğunu vurgulamakta; onu anlayıp yaşamaya çalışan kimsenin bu rahmet deryasından faydalanacağını, ilahi şefkat ve merhametin şartını açıklamaktadır.
           
Kur’an’ın kendisini gereği gibi okuyanlara şefaat edeceği, vahyi getiren şerefli ve itaatkar meleklerle beraber olacağı, kekeleyerek de olsa okuyana da iki kat mükafat müjdesinin verilmesi; anlamaya ve yaşamaya götüren asıl unsurun okumak olduğunu göstermektedir. Geçmiş kavimler, ilahi kitabın hayatın içine çekilmesi ile ilgili bütün gücün seferber edilmesi, ondaki öğretilerin dinamik tutulması, söylenenlerin anlaşılması için peşin hükümlerden uzak durulması gerektiği hususunda uyarılmıştır; “Size verdiğimiz kitaba kuvvetle sarılın! Onda bulunanları dâimâ hatırlayın! Umulur ki bu sayede korunursunuz.” Yahyâ Peygamber de bu uyarıdan nasibini almıştır.
           
Kur’an, çağdaş insanları, da Allah’a kulluk özgürlüğünde birleştiren özelliğiyle ilahi mesaja sahip çıkmaya, onu hayatın her alanına egemen kılmaya ve huzuru sağlamaya çağırmaktadır. “Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın, parçalanıp bölünmeyin” ayetiyle bu hakikat dile getirilmektedir. Aklı olanları muhatap alan Kur’an’ın, tefekkür ameliyesinden mahrum bırakılması eleştirilmekte, ona ilgisiz kalanların dar bir geçime maruz kalacakları ahirette ise bu ilgisizliğinin karşılığı olarak kör olarak diriltileceği bildirilmektedir.

İlâhî mesajın anlaşılması ve yaşanması maksadıyla indirilmiş olan Kur’an, Allah’tan öğüt, gönüllere şifa, inananlara rehber ve rahmet olması itibariyle yaratan ile yaratılan, arasında bir köprüdür. Düşünülüp öğüt alınması için kolaylaştırılmış olan Kur’an’ı okuyan ve yaşam alanına aktaran kimse, asla zarar etmeyecek bir ticaretin erbabı olabilir.

İnsan hayatının önemine binaen ve kullarını Allah’a en fazla yaklaştıran şey olması itibariyle Hz. Peygamber (sav); Kur’an’ı öğrenen ve öğretenlerin insanların hayırlıları olduğunu, Kur’an’ı okuyup ezberleyen, O'nun helal kıldığını helal kabul edip haramını da haram sayan kimselerin cennete gireceğini ve ana babasına taç giydirileceğini müjdelemektedir.

Kur’an okuyan mümin, kokusu hoş ve tadı güzel portakala, Kur’an okumayan mümin de tadı güzel olup kokusu olmayan kuru hurmaya benzetilmiş; gıpta edilecek iki kişiden birinin Kur’an ilmi verilen kimse olduğu haber verilmiştir.
Dünya ve ahiret mutluluğuna ancak Kur’an ile erişilebilir. Ahde vefa göstermenin, Allah sevgisine mazhar olmanın yolu da Allah Resulünün emaneti olan Kur’an ve sünneti hayat sahasına katmakla mümkündür.

           
Hayat rehberimiz Kur’an-ı Kerim'i okuyup anlamak ve yaşamımıza tatbik etmek dua ve temennisiyle...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.