Bayram günleri sevinç ve coşkunun zirvede olduğu vakitlerdir. Kurban Bayramı da Hicri ikinci asırdan itibaren Allah'ın emrine itaat ederek, fedakârlık bilinciyle Allah adına boğazlanan kurbanların yine O’nun adına akraba, komşu ve muhtaçlarla bölüşüldüğü gündür. Mâlî ibadet imkânına kavuşmanın neşesini ve mutluluğunu yaşama günüdür.  O nedenle Allah Resulü (sav), sevince ve eğlenceye tahsis edilen bu günler için yeme ve içme günleri nitelemesinde bulunmuş ve bu günlerde oruç tutmayı yasaklamıştır.
    

Acıların ve sevinçlerin paylaşılması kardeşlik hukukunun gereğidir. Buna göre yakınını kaybedenin acısına, bir işte muvaffak olanın sevincine kayıtsız kalmak kardeşlik ahlakına uygun düşmez. Bayramların en önemli özelliği, toplumun bütün katmanlarında karşılık bulmasıdır. Kurban etleri dâhil bayram etkinliklerinin, ana-baba başta olmak üzere komşu, akraba, muhtaçlar, çalışma arkadaşları ve işçilerle bölüşülmeli, bu kapsamda değerlendirilmelidir. Herkese ihtiyacı olanı vermek İslâm'ın öngördüğü duruştur. İlgi de herkesin muhtaç olduğu şeydir. Bayramlar da bunun için en önemli vesiledir. Hasta ziyareti, sıla-i rahim, infak, kurban gibi ödevlerin hepsinde ilgi ve duyarlılığın, dolayısıyla insan saygınlığının canlı tutulması esas alınmıştır. Meşrû kılındığı günden itibaren kurbanlarda sembolleşen paylaşma kültürü ile de amaçlanan budur.  
    

Her biri, insanın bir yönünü tamamlama amacı taşıyan ibadetler, insanı tekâmül süreciyle eğitir. O nedenle her ibadet, kişiyi değerlerine sahip çıkmaya zorlamalı, içtimai hayat bunlarla güzelleştirilmelidir. Kurban bayramından sonra da Allah'a yönelik fedakârlık duygusu, insanlara yönelik yardımlaşma, dayanışma ve ihsanla muamele eğilimi gelişmelidir. Tevhîdin sembolü, toplumsal vahdetin vesilesi olan kurbanlıklarımıza iyi davranmalı, ilâhî rızaya vesile olacakları göz ardı edilmemelidir. Hayatın tamamı ibadet ekseninde tasarlanmalı, hayatın her alanına estetik hâkim kılınmalıdır. Bu yaşam tarzı dünya milletlerine örnek olmalı, cesaret vermelidir. Manen terakkiye hız kazandırmalı, geleceğe ışık tutmalı ve umut vermelidir. İçinde bulunduğumuz anın telafisi olmadığını, ölümün her an mukadder olduğunu ihtimal dâhilinde bulundurmalıyız.
    

Kurban Bayramının bütün kardeşlerimize, İlçemize, ülkemize, milletimize, soydaş ve dindaşlarımıza mübarek olmasını, kurbanlarımızın ve diğer ibadetlerimizin bizleri Allah Teâlâ'ya yaklaştırmasını, toplumun diğer fertleriyle kardeşlik esasında birleştirmesini, dünya üzerinde, çıkar çatışmalar nedeniyle mağdur edilmiş, müstemleke haline getirilmiş millet ve toplulukların kurtuluşuna, akıtılan masum kanının durdurulmasına, yerkürede yanmakta olan kin, öfke, intikam ve ihtiras ateşinin sönmesine, ülke sathında, sınır boylarında ve memleketimizin dışında ülkemizin itibarı, dinimizin ve devletimizin bekası, bayrağımızın dalgalanması, milletimizin iyilikte öncü olmasına ve kardeşliğimizin pekişmesine vesile olmasını, bizi yeniden bayramlara eriştirmesini Yüce Mevla'dan niyaz ediyorum.
    

Mevlâ’mız, ülkemize kasteden düşmanlara ve onlarla işbirliği yapan hainlere fırsat vermesin. Tuzaklarını başlarına tebdil eylesin. Onları dünya ve ahiret huzurundan mahrum bıraksın. Yedi düvele karşı verilen çetin mücadelede güvenlik güçlerimizi muzaffer eylesin. Bir vesile Mevlâ’mız, şehitlerimize, ebediyete irtihal eden gazilerimize, vatan için mukaddesat için değer üretenlere, değerlere sahip çıkanlara ve geçmişlerimize rahmet eylesin, hayatta olanlara sağlık afiyet ihsan eylesin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.