Rahman ve Rahîm Olan Allah’ın Adıyla

Bizi, sonsuz nimetleriyle yeniden Ramazanın mânevi iklimine kavuşturan Allah'a hamdolsun.  Hayatın her alanında bizlere model olan kutlu elçiHz. Muhammed (sav)'e salât ve selâm olsun.

İnsan hayatının sermayesi, zamanla kayıtlı ömürdür.Yerküreimtihanyeri, ömür de imtihan zamanıdır.Ayların sayısını on iki olarak belirleyen Yüce Mevlâ, ramazan aylarınadaha çok bereket lutfeder. İnanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek yapılan her sâlihamele daha yüksek bir mükâfatla karşılık verir, zamanıkendi içinde yeniden yaratır. Orucun müminlere farz kılındığını bildiren âyetteramazanın bu yönüne değinilmiş, büyük bir nimet olduğuna işaret edilmiş, Allah'a yakınlaşmak ve takvâya erişmek için sayılı günlerin oruç ile ihyâ edilmesi emredilmiştir. Bu mevsimde orucun müminlere farz kılındığını,cennet kapılarının açıldığını, cehennem kapılarının kapandığını dile getirdiği hadiste de ramazan ayının bu ayırıcı vasfınadikkat çekilmiştir.

Kur'an, toplumu değiştirmek ve dönüştürmek üzere ilk kez asırlar evvel yine böyle bir ramazanda vahyedilmeye başlandı. Sadece Allah'a kullukta bulunmaya, ana babayıhoş tutmaya, düzgün davranışları tercih etmeye, Allah'tanaf dilemeye, yoksula, yolda kalmışa hakkını vermeye, aile efradına, akrabaya ve komşuya karşı görevleri yerine getirmeye, savurganlık ve cimrilik yapmamaya, yumuşak söz söylemeye, çocukları rızık endişesiyle öldürmemeye, rızka kefil Allah'ı bilmeye, kadın erkek arasındaki mahremiyet ilişkisine özen göstermeye, sarhoşluk veren maddelerdenuzak durmaya, öldürmemeye, yetim malınıel üstünde tutmaya, ahde vefa göstermeye, ölçü ve tartıya titizlik göstermeye, yeterli bilgi ile konuşup yorumlamaya, göze, kulağa ve kalbe görevlerini yaptırmaya, mütevazı davranmaya, yasaklara riayet etmeye, imkânsızlıkla imtihan edilenlere gerekli yardımı yapmaya ve kolaylık sağlamaya çağırmıştır. Yüce yaratana ait bu davet, her çağda beşer ihtiyaçlarına cevap verecek evrenselliğe sahiptir veilk günkü tazeliğini ve güncelliğini korumaktadır. O nedenle muhatabı olduğu insanın hayatında karşılık bulmalı, indirildiği ramazan ayımuhasebe ve yenilenme zamanı olmalıdır.

Doğru yolu göstermesi, hak ile batılı birbirinden ayıran delilleri içinde barındırmasıyla insanların hidayetinetahsis edilen Kur'an'ın bu ayda indirilmiş olması, Ramazan Ayına yücelik kazandıran yegâne unsurdur. Zira son vahiy, mülkün teminatı olan adaleti rahmetle yoğurmaya, ahlakı, bilgi ve hikmetle süslemeye, ramazanda başlamıştır. O nedenle asırlar evvelinde olduğu gibi modern zamanlarda da ramazan ayları hep değişime konu olmuştur. Bu ayıgören herkesin, eriştiği nimete oruçla mukabelede bulunma mecburiyeti, şükrün gereğidir. Ramazan ayında daha fazla öne çıkan ve varlık âlemini kuşatan rahmet ve mağfiretten faydalanabilmek için bu ayın istisnai durumunu ortaya koyan oruç ve teravih gibi ibadetlere sarılmalı, Kur'an'ı anlayıp yaşamaya ve Peygamber’e uymaya gayret edilmelidir. Zira Ramazan orucunun vesile olacağı takvaya erişme ve bin aydan değerli Kadir Gecesi’nin bereketinden faydalanma imkânı, bu hususlara riayet etmeye bağlıdır.

Ölçülü yaşamakla mükellef olan insan, zorlu imtihanda,girift beşeri ilişki ağıyla mücadelede,dininirade eğitimine ve nefis terbiyesine muhtaçtır. Ramazanayı bunabaşlamak için iyi bir fırsattır. Hayata dair teamülleri sorgulayabilir, geçmişle yüzleşebilir, varlığın gayesi üzerinde tefekküre geniş zaman ayırabilir, toparlanarak istikamete girebilir, sağlam bilgiyle yenilenebilir,ümmet ve milleti ilgilendiren meselelere ve müslüman topluma özgü özelliklerin muhafazası nakafa yorabiliriz.

Ramazan, beşere, hayatın bütününde nezaket ve nezahetin ihsan edildiği aydır. Nebevi uygulamalarla gönüllere işlenen bu estetik yaklaşım, iyilik üzerine kurulmuştur. Aileye, akrabaya, yoksula, yurtsuza, yaşlıya, kimsesize, dula veyetime, düşküne, tüm insanlara, mahlûkata, yere, göğe ve bütün eşyaya; merhamet, sevgi, şefkat, paylaşma, yardımlaşma, doyurma, gözetme, gönül alma, huzur, barış, birlik ve dirlik hâkim kılınmalıdır.

Gölgesi üzerimize düşen ramazan ayının, ülkemiz, milletimiz ve İslâm coğrafyası için iyiliğe, berekete, kurtuluşa, affa ve mağfirete vesile olmasını Yüce Mevlâ'dan niyaz ederim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.