Şanlıurfa eski Valisi şimdiki Belediye Başkanı Celâlettin Güvenç, Ramazan Ayında, caminin mahyasına adını yazdırmıştı. Bu yazdırma işi dün 10 Kasımda Atatürk’ün ölüm yıldönümü  sebebiyle tekrar gündeme geldi. Gazetelerde  Başkan Güvenç’in bir panoya “10 Kasım Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun” yazısını yazdırdığına dair konuyu haber yaptılar. Durum bu minval üzere iken bazı okuyucular Mahyalara devlet büyüklerinin veya siyasi kişiliği olanların adının yazılması dine ve kanuna veya yönetmeliklere uygun mu diye sordular.

Biz burada Başkanın, belediyeye ait panoya yazdırdığı yazı veya afişlerle ilgili değil de camiye mahyasına yazılan içerikle ilgili beyanatta bulunmak isteriz. Başkan belediyeye ait panolara yasal olan ve genel ahlaka aykırı olmayan her şeyi yazar, yapıştırır buna kimse karışamaz.

 

Peki Başkan Güvenç Mahyaya ne yazdırmıştı?

 

C-E-L-Â-L-E-T-T-İ-N

 

Camiler tüm Müslümanların ortak ibadet mekânıdır. Muhtelif  farklı görüşlere sahip, farklı mezhep veya cemaat veya adı ne olursa olsun değişik oluşumlara mensup her Müslümanı bir çatı altında toplayan mukaddes mekânlardır. Hal böyle olunca bir belediye başkanı çıkıp bu ortak mekânı (mabedi) kendi öz babasının tapulu mülküymüş gibi adını mahyaya yazmak suretiyle tasarrufta bulunamaz. Bu hem kamuyu karşı karşıya getirir, bölünmeye sebebiyet verir, hem de herkesin Allahın katında eşit olduğunu söyleyen İslam dininine aykırılık teşkil eder. Camiler kişilerin veya grupların reklam yapma yeri değildir. Mahyalara yalnızca dini ve ahlaki sözler yazılır. Bu bir ayet-i kerime  olabilir, hadis-i şerif olabilir, veya “Ramazan Rahmet Ayıdır, Yardımlaşma Mevsimidir” tarzında insanlara didaktik (öğretici) ve hatırlatıcı mesajlar yazılabilir. Ecdadımızdan gelen gelenek de budur.

Geçmişte buna benzer hatalar yapıldı, Örneğin “Varol İnönü” yazmak nasıl yanlışsa “Padişahım Çok Yaşa “yazmak da o denli yanlıştır. Şimdi mezkur Şanlıurfa Belediye Başkanının yaptığı da çok büyük kusurdur. Buna izin veren o şehrin il müftüsü de büyük kusuru vardır. İl Müftüsü böyle bir şeyin dine de yönetmeliklere de aykırı olduğunu bilmesi gerek. Sayın Müftü, bu durumu biliyor da başkanına yani eski valisine ses çıkaramıyor da camiyi şahsa özel kullandırıyorsa o il müftüsü şahsi kanaatime göre o koltuğun adamı olamaz.

Zamanında kendini Napolyon sanan bir kaymakam belediye başkanıyla küs olduğu için belediye hopörlerinden ilanlarını başkan, bozuk diyerek duyuru yapmayınca kaymakam bana turizmle alakalı camilerden anons yapmam için emir verdi, ben de o ilçenin müftüsü olarak, bu emriniz yönetmeliklere aykırı yerine getirmem dedim. Cami minareleri kriz zamanları haricinde ezan ve salâ dışında kullanılamaz dedim. Kaymakam da il idaresi KANUNUNA GÖRE EMREDİYORUM. Dedi. Ben de o zaman yazılı olarak emrinizi gönderin dedim. Mecburen oldukça nazik  bir üslupla  bize yazıyı gönderdi.

Konuyu şuraya bağlayacağım. Kitap der ki “Şerefûl mekâni bil mekin” yani makamlara izzet veren orayı hak ederek işgal edenlerdir. Belediye başkanı sizin makamınızı hiçe sayıp ismini sizin nezaretinizde olan caminin mahyasına yazdırıp egosal işler yapıyorsa, bunun hesabını önce Allah’a sonra da kamu vicdanına verirsiniz.

Konu ile alakalı Diyanet İşleri Başkanlığının görevi ile Resmi Gazetede yayınlanan Yönetmelik,

CAMİLERİN BAKIM ONARIM TEMİZLİK VE ÇEVRE TANZİMİ YÖNETMELİĞİ

7- (Ek alt bent: 22/01/2010 tarihli ve 27470 sayılı Resmi Gazete) Bütün camilerde asılacak mahyalarda yer alacak metinleri Din İşleri Yüksek Kurulunun incelemesinden geçtikten sonra uygulamaya koymak.

8- (Ek alt bent: 22/01/2010 tarihli ve 27470 sayılı Resmi Gazete) Uygun görülen camilere Ramazan ayında, dinî bayramlarda ve dinî günlerde dinî içerikli mahya asmak veya astırmak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner205