Ali Bulaç da günah çıkardı

Ali Bulaç, Gülen Cemaatini Topa Tuttu: Hakkımı Helal Etmiyorum. Cemaat'e yakınlığıyla bilinen Ali Bulaç, Gülen cemaatinin bu girişimin içinde olduğuna dair somut emarelerin olduğunu söyledi. Bulaç, 'Amerikan destekli darbe' dedi.

Ali Bulaç da günah çıkardı

Ali Bulaç, Gülen Cemaatini Topa Tuttu: Hakkımı Helal Etmiyorum. Cemaat'e yakınlığıyla bilinen Ali Bulaç, Gülen cemaatinin bu girişimin içinde olduğuna dair somut emarelerin olduğunu söyledi. Bulaç, 'Amerikan destekli darbe' dedi.

23 Temmuz 2016 Cumartesi 18:52
Ali Bulaç da günah çıkardı
Paralel Medya'nın haşin kalemlerinden Ali Bulaç, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminden 8 gün sonra yaptığı açıklamada "Darbe teşebbüsüne Fetullah Gülen grubunun kalkıştığına dair somut emareler de yok değil" dedi. Darbe teşebbüsünün Amerikan destekli olduğunu söyleyen Bulaç "Birinci hedef Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dı" şeklinde konuştu.

Uzun yıllar boyunca FETÖ'nün medya üssü Zaman gazetesinde yazarlık yapan, son olarak Yarına Bakış gazetesinde yazan Ali Bulaç, Gülen çetesine yönelik cuntanın planlayıcısı suçlamasıyla ilgili "İster bilerek ister oyuna getirilerek Gülen hareketinin bu işe dahil edilmesi ve darbe teşebbüsünün onlara fatura edilmesi, Hareket’in önemli zaaflarla malul olduğunu göstermektedir. Eğer bilerek bu işin içinde yer almışlarsa onların lehine söylediğim her söz için kişisel olarak hakkımı helal etmiyorum" dedi.

"Darbenin birinci derecedeki hedefi Sayın Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan’dır" diyen Bulaç, “Erdoğan nefreti kendilerinde sabit fikir haline gelmiş farklı hasımları bir araya getirmiş, ancak 'öfkeyle kalkan' bu hasımlar 'zararla oturmuşlar'dır" ifadesini kullandı.

Ali Bulaç'ın bazı medya kuruluşlarına gönderdiği yazılı açıklamasının tamamı şöyle:

1)      50 senedir yazı ve fikir hayatımda benim için a) Şu veya bu dava için şiddet ve terör, b) Askeri darbe ya da ihtilal meşru değildir. “Dinde zorlama yoksa”, yönetim ve siyasette de zorlama olmaz; kim şiddet ve teröre veya darbelere başvuruyorsa gayrımeşru bir işe kalkışmış, suç ve günah işlemiş demektir.

2)      15 Temmuz darbe teşebbüsü bu kabil bir fiildir. Gayrımeşrudur, suç ve günah bir fiildir, nitekim masum insanların hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına sebebiyet vermiştir.

3)      Bu teşebbüsün bir ittifak veya bir koalisyon olduğu yolunda emareler var, ancak şu anda bu cürüm Fethullah Gülen grubuna fatura edilmektedir. Ben mü’min insanların darbeye, teröre teşebbüs etmeyeceklerine inanıyorum. Ancak bu yönde somut emareler de yok değil. Şu veya bu grup olsun, kim bu darbeye a) Azmettirmişse; b) Teşebbüs edip içinde yer almışsa; c) Ve meşru bir teşebbüs olarak görüyorsa suç ve günah işlemiştir.

4)      İster bilerek ister oyuna getirilerek Gülen hareketinin bu işe dahil edilmesi ve darbe teşebbüsünün onlara fatura edilmesi Hareket’in önemli zaaflarla malul olduğunu göstermektedir. Tepedekilerin veya içlerine sızmış olanların Hareket’i söz konusu cinnet fiiliyle ilişkili hale getirmeleri, hem 40 yıllık görünen misyona ve iddialara aykırı düşmüş, hem sadece Allah rızasını gözeterek kendini hizmete adamış onbinlerce masum insanı derin travmalara itmiş, telafisi çok zararlara uğratmıştır. Buna kimsenin hakkı yoktur. Eğer bilerek bu işin içinde yer almışlarsa onların lehine söylediğim her söz için kişisel olarak hakkımı helal etmiyorum.

5)      Azmettirenlerin, teşebbüs edip destekleyenlerin yargı önünde hesap vermeleri ve müstahak oldukları cezaları almaları en büyük dileğim ve beklentimdir. İslam nokta-i nazarında “Suçlular korunmaz”, suçlunun dinine, mezhebine, cemaatine, kavmine bakılmaz.

6)      Bu darbe teşebbüsünün Amerikan destekli olduğu anlaşılıyor. Allah muhafaza, başarılsaydı Mısır türü bir darbe olur, bugünkünden çok daha fazla oluk oluk kan akardı.

7)      Darbenin birinci derecedeki hedefi Sayın Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan’dır. “Erdoğan nefreti” kendilerinde sabit fikir haline gelmiş farklı hasımları bir araya getirmiş, ancak “öfkeyle kalkan” bu hasımlar “zararla oturmuşlar”dır.

8)      Darbeyi asıl önleyen birinci faktör toplumun, ama özellikle İslami/İslamcı ve muhafazakar kitlelerin gözünü kırpmadan meydanlara inmesi, kendilerini tankların önüne atmasıdır. Sayın Erdoğan’ın da kararlı, cesur duruşu ve çağrıları darbe teşebbüsünün akamete uğramasında belirleyici rol oynamıştır. Eğer 27 Mayıs 1960’ta bugünkü gibi halk meydanlara inseydi ihtilal başarılmayacak, Menderes ve arkadaşları idam edilmeyecekti. 15 Temmuz darbe teşebbüsü son teşebbüstü, darbelere karşı böylesine duyarlı ve kararlı duran halk oldukça, hiçbir darbe başarılmayacaktır.

9)      Darbe tehlikesinin büsbütün geçmediği anlaşılıyor, OHAL’ın ilan edilmiş olması yerinde olmuştur. Bundan sonrası bir yandan yeni hamlelere karşı uyanık davranırken, diğer yandan sosyal barışı zedeleyecek fevri, aşırı, hukuk dışı hareketlere ve cezalandırmalara, toplumsal yaralar açacak tasfiyelere ve mağduriyetlere karşı da dikkatli olmakta zaruret var. Bu çerçevede herkesin seçilmiş hükümetin yanında yer alıp her türden darbe teşebbüsüne karşı tavır alması sosyal barışımız ve bekamız açısından şarttır.

10)   Ben hayatım boyunca İslam davasının neferi olmaya çalıştım. Benim için İslam’ın izzeti her cemaat ve partinin üstündedir. Benim savunduğum İslam; teröre, darbelere iltifat etmez; özgürlük, ahlaki dörüstlük, adalet ve barış içinde sözleşerek bir arada yaşamayı vaadeder.

Benim başka bir düşüncem, iddiam, duruşum, tavır alışım ve davam olamaz. 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali bulaç 2016-07-23 19:25:48

Sen şerefsizsi nerdendin bu zamanakadr

Avatar
Sefa 2016-07-23 21:03:01

آلآن وقد عصیت قبل

Avatar
hiç 2016-07-23 20:16:49

Benim yorumum neden yayınlanmıyor..Bolu-Seben ilçe müftüsü Mustafa Yıldız ve eşi paralelcidir.Sık sık Pensilvanyaya gider.1 kerede Bilecik il muftusu Necati Akkus u götürmüstür...

Avatar
eeeh 2016-07-23 21:31:53

aaal ane vekad asayte min kablu ve kunte minel müfsidin

Avatar
Ahmet 2016-07-24 01:26:01

Ali Bulaç günaydın yeni mi aklın başına geldi. kusura bakma ama sen ahiret günü inşAllah ahmak olarak olarak dirilirsin. Bu dünyanı sayma. Ahiretini düşün.

Avatar
ıspartalı 2016-07-24 01:46:02

Bilmeyerek derken.çıbanın başı fetö zaten ve çanak yalayıcıları

Avatar
Erhan 2016-07-24 09:33:10

Bu millete verdiğin yanlış bilgilerin hakkını nasıl ödeyeceksin

Avatar
fahri 2016-07-23 21:22:18

2011de kadroya alınan fahrileride inceleyin.