Cuma Tatil Olsun

Vekillere Dilekçe Yağmuru; ümmetin kaynaşması için harekete geçin....

Cuma Tatil Olsun

Vekillere Dilekçe Yağmuru; ümmetin kaynaşması için harekete geçin....

01 Şubat 2015 Pazar 19:53
Cuma Tatil Olsun

Hayatı ibadete göre değil de, ibadeti hayata göre, o da lütfen ayarlayan anlayışın ürünü olarak Cuma günlerinin çalışma günü olması vatandaşları yeni arayışlara yöneltti. TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvuran vatandaşlar, 1935 yılında geçilen uygulamanın iptali ve Cuma günlerinin tatil edilmesi için, yeni bir kanun yapılmasını istiyor. Dilekçelerde, Cuma tatili ile ortak bayram günleri gibi Müslüman ülkeler arasında da ümmet birliğinin sağlanacağına dikkat çekiliyor.

Türkiye’nin Müslüman ülke kimliğinin ve ümmet birliğinin gereği olarak Cuma günlerinin tatil olmasını isteyen vatandaş talepleri Meclis’e dilekçe olarak yansıyor. Mesai günü olması dolayısıyla Müslümanların mübarek günü ve buluşma namazı olan Cuma’yı tam idrak edememekten yakınan vatandaşlar vekillere ve Meclis’e çok sayıda dilekçe gönderdi.

Devlet millet kaynaşması için...

Bir dilekçede şu görüşlere verildi: “Esasen bu basit konunun çoktan halledilmesi gerekirdi. Çünkü herkes bu sorunu aynı ölçüde yaşıyor. Gerek kamu çalışanları, gerek özel sektör çalışanları, gerekse öğrenciler çoğu zaman isteseler de Cuma namazına gidememekte. Osmanlı’da Cuma Müslümanlar, Cumartesi Hıristiyanlar, Pazar da Yahudiler tatil yapıyorlardı.”

1935’ten Beri Cuma Günleri Çalışıyoruz

Cumhuriyet’in kuruluş yıllarında yapılan İzmir İktisat Kongresi’nde Cuma gününün tatil olmasının benimsendiği vurgulanan dilekçelerde, “1935’te çıkarılan bir kanunla Cuma tatili iptal edilmiş; tatil günü Cumartesi öğleden sonrasından başlatılarak Pazar’a alınmıştır. 1974’e gelindiğinde ise Cumartesi’nin tamamı tatil ilan edilerek haftalık tatil iki güne çıkarılmıştır” denildi.

Türkiye’nin Müslüman ülke kimliğinin ve ümmet birliğinin gereği olarak Cuma günlerinin tatil olmasını isteyen vatandaş talepleri Meclis’e dilekçe olarak yansıyor. Mesai günü olması dolayısıyla Müslümanların mübarek günü ve buluşma namazı olan Cumayı tam idrak edememekten yakınan vatandaşlar vekillere ve Meclis’e çok sayıda dilekçe gönderdi.

“Devlet millet kaynaşması için cuma tatilinde geç kalındı”

Bir dilekçede şu görüşlere verildi: “Esasen bu basit konunun çoktan halledilmesi gerekirdi. Çünkü herkes bu sorunu aynı ölçüde yaşıyor. Gerek kamu çalışanları, gerek özel sektör çalışanları, gerekse öğrenciler çoğu zaman isteseler de Cuma namazına gidememekte. Osmanlı’da cuma Müslümanlar, cumartesi Hıristiyanlar, pazar da Yahudiler tatil yapıyorlardı.”

1935’ten Beri Cuma Günleri Çalışıyoruz

Cumhuriyetin kuruluş yıllarında yapılan İzmir İktisat Kongresi’nde Cuma gününün tatil olmasının benimsendiği vurgulanan dilekçelerde, “1935’te çıkarılan bir kanunla cuma tatili iptal edilmiş; tatil günü cumartesi öğleden sonrasında başlatılarak pazara alınmıştır. 1974’e gelindiğinde ise Cumartesinin tamamı tatil ilan edilerek haftalık tatil iki güne çıkarılmıştır. Böylece Müslümanlar, cumartesi-pazar tatil yaparken kraldan çok kralcıların baskıları neticesinde neredeyse Cuma namazına gidemez olmuş; Cumaya giden kamu çalışanları fişlenmiştir.” denildi.

Vekiller, cuma için kanun teklifi verecek mi?

Bir dilekçelerde şu öneri getirildi: “Ya haftada iki gün tatilin bir günü Cuma olsun ya da Türkiye genelinde Cuma günleri 12.00 – 14.00 saatleri arasında öğle tatili olsun. TBMM ve Hükümetimizi ivedilikle bu can yakıcı sorunu çözmeye davet ediyoruz.” Konuyu görüşen TBMM Dilekçe Komisyonu da bu konu ile ilgili muhtelif kanunlarda değişiklik yapılmasının istendiği belirtilerek, “Komisyonumuz Başkanlık Divanı, yeni bir kanun veya bir kanun değişikliğini gerektiren dilekçelerin, Komisyonda görüşülemeyeceğini karara bağladıktan sonra, TBMM İçtüzüğünün 116/2-3’üncü maddesi gereğince, bu dilekçelerden kanun olarak düzenlenmelerinde toplumsal yarar görülenlerin birer örneğini, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına ve Başbakanlığa bilgi olarak göndermekte; ayrıca, kanun teklifi ve tasarısı gerektiren tüm kararları bastırıp, milletvekillerine dağıtmaktadır. Dolayısıyla vatandaşlarımızdan gelen yeni yasal düzenleme taleplerinden ve değiştirilmesi istenen kanunlardan, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin tamamı haberdar edilmektedir.” denildi.

Kaynak: Milli Gazete
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ihsan 2015-02-01 23:01:06

uygulamasını görmediğim için bilemiyorum. ama belki güzel bir uygulama olur.

Avatar
sebati 2015-02-02 00:19:40


cuma günü öğleden sonra tatil yapılabilir.Yada cuma,cumartesi tatil yapılıp,pazar tatil olmaktan çıkartılabilir.Yada cuma,cumartesi,pazar tatil yapılıp çalışanlar bayram eder

Avatar
Seheryeli Hasan 2015-02-02 09:52:10

Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah'ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır. Cuma Süresi Ayet 9

Avatar
mürşid dündar 2015-02-02 21:52:34

eğer cuma günü tatil olursa şeriatci (müslüman) bir ülke oluruz :) (inşallah)