Din Bir-Sen, Memur-Sen'e seslendi: Emeklileri Unutmayın!

Toplu Sözleşme masasında oturanlara sesleniyorum: “Kur’an’ın hak ve adalet prensiplerini unutmayın!”

Din Bir-Sen, Memur-Sen'e seslendi: Emeklileri Unutmayın!

Toplu Sözleşme masasında oturanlara sesleniyorum: “Kur’an’ın hak ve adalet prensiplerini unutmayın!”

06 Ağustos 2015 Perşembe 18:28
Din Bir-Sen, Memur-Sen'e seslendi: Emeklileri Unutmayın!
 
Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, 2015 yılı toplu sözleşme görüşmelerinin başlaması nedeniyle yazılı basın açıklaması yaptı. Açıklamasında, emeklilerin 2015 yılında yapılacak olan toplu sözleşme görüşmelerinde yüzünün gülmesini ümit ediyoruz, ancak ‘enflasyonun üzerinde zam alacağız’ iddiasında bulunan Memur-Sen’in gündeminde emekli yok,’ dedi. 
 
Şenocak, yazılı basın açıklamasında şunları söyledi: 
 
Masada sadece kamu çalışanları var.
 
“Hükümetle Toplu Sözleşme masasına oturan Memur-Sen’in hedefinde kamuda çalışan memurlar var. Kamu çalışanları için iyi sayılacak bir kazanım elde edilmesi için uğraşacakları ifade ediliyor. ‘Yüzdelik zam, taban aylığı, refah payı ve enflasyon farkı almayı hedeflediklerini’ söyleyen Memur-Sen’in, emeklileri de bu kapsamda masada değerlendirmesini istiyoruz. 
 
Emekliyi göz ardı edenlerin demokrasi anlayışları!
 
Masada, emeklilerin temsilcilerinin bulunmaması nedeniyle emekli adına karar verilmesi demokrasi açısından düşündürücüdür. Her fırsatta demokrasiden söz edenlerin, sadece kamu çalışanlarını gündemlerine alarak emekliyi göz ardı etmeleri onların demokrasi anlayışlarını gösteriyor.
 
Sizlerde birer emekli adayısınız.
 
Toplu Sözleşme Görüşmelerinde, emeklilerin temsilcisi ve sözcüsü bulunmuyor. Bu nedenle emeklilerin hakları hiç gündeme gelmiyor. Onlar, masada unutuluyor ya da göz ardı ediliyor. Toplu Sözleşme Görüşmelerinde masaya oturan taraflara şunu hatırlatmak istiyoruz; sizlerde birer emekli adayısınız. Bugün cebiniz şişkin olabilir, emekli olduğunuzda da emekliler gibi sıkıntı çekmeyecek olabilirsiniz. Ancak Kur’an’ın hak ve adalet ölçütlerini unutmayın. Huzuru mahşerde emeklilerin çektiği sıkıntıların müsebbibi olarak Allah’a hesap veremezsiniz. 10 milyon emekli yarın yakanıza yapışacaktır. İyi düşünün!”
 
Emekliyi, devletin sırtında kambur olarak görüyorlar.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kayıtlarına göre Türkiye’de 10 milyon 400 bin emekli bulunuyor. Bilindiği gibi ülkemizde ekonomik olarak en mağdur kesim yine emeklilerimizdir, Ülkesine hizmet eden ve artık yaşlılığında insanca, rahat ve huzurlu bir hayat yaşamak isteyen emeklilerimiz için devletin babalığını göstermesi bekleniyor. Emeklilerimiz geçim sıkıntısı içinde. Çocuklarını üniversitelerde okutmakta zorlanıyorlar. Emeklilerimizin sıkıntılarını görmek ve onlara hak ettikleri değeri vermek devletin görevidir. Emekliler, devletin sırtında kambur olarak görülmemelidir. Gençliğini devleti ve milleti için heba eden emeklilere saygı gösterilmeli ve onlara sahip çıkılmalıdır. 
 
Emeklilerimize promosyon verilmelidir.
 
Emeklilerimizde, çalışanlar gibi maaşlarını ve diğer ödemelerini bankalardan alıyorlar. Bankalar, çalışanlara yıllık promosyon verirken maalesef emeklilere vermiyor. Zaten burada bir adaletsizlik mevcut. Bu adaletsizliğin giderilerek emeklilerimize ekonomik bir rahatlama sağlanmalıdır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bu konudaki çalışmalarını kısa sürede sonuçlandırmasını bekliyoruz. Promosyonda anlaşma sağlanırsa emeklilerimizin ortalama 900 lira ek gelir sahibi olması, onların biraz olsun rahat nefes almasını sağlayacaktır. Kaldı ki promosyon emeklilerinin hakkıdır.
 
Bilindiği gibi bankalar, kamuda çalışan personele her ay maaş ödemelerine karşılık olarak promosyon adı altında anlaşma ile belirli bir ücret ödüyor. Kurumlar genel olarak 1-3 yıllık sözleşme yapıyor ve bu sözleşme karşılığında brüt maaşın yüzde 60’ı ödeniyor. Buna göre emekli içinde memura uygulanan aynı sistemin uygulanması halinde 1.500 lira maaş alan bir emekli ortalama 900 lira promosyon alacak. Anlaşmaya göre, bankalar bu miktarı bir seferde ödeyebildiği gibi aylara bölerekte ödeyebiliyor. 
 
Bankalar, emeklinin sırtından para kazanıyor.
 
Emeklilerimiz şu ana kadar maaş aldığı bankalar tarafından sömürülmüştür. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yatırdığı emekli maaşları bankaların havuzunda bekletilerek çalıştırılıyor. Ayrıca bütün bankaların bankamatiklerinde, emekliye maaşından ancak 10 lira 20 gibi tek seferde en düşük oranda ödeme yapıyor. Bankalar yaptıkları hizmet karşılığında emekliden faiz ve hizmet geliri alıyor. Görüldüğü gibi emeklinin parasını çalıştıran bankalar emekliye herhangi bir ücret ödemediği gibi emeklinin sırtından para kazanıyor. Burada bir nevi haksız kazançta söz konusudur. 
 
Din-Bir-Sen olarak, toplu sözleşme de emekliye promosyon hakkı verilmesini, bankamatiklerde emekli maaşından en az 10 lira 20 lira gibi ödeme yapılarak kalan paranın çalıştırılmasını kaldıracak düzenleme yapılmasını ve emeklilerin mağduriyetinin önlenmesini istiyoruz.”
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HASAN 2015-08-07 00:12:40

EVET EMEKLİLERİN SIKINTISINI DİLE GETİRDİĞİ İÇİN DEĞERLİ BAŞKANIMA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUMMM