Diyanet'i ti'ye aldı

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mine G. Kırıkkanat, bugünkü köşe yazısında Diyanet'i ti'ye aldı.

Diyanet'i ti'ye aldı

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mine G. Kırıkkanat, bugünkü köşe yazısında Diyanet'i ti'ye aldı.

28 Şubat 2016 Pazar 11:40
Diyanet'i ti'ye aldı
Diyanet’in manevi iflası 

AKP iktidarının başladığı 2002 yılında, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaklaşık 70 bin imam, hatip, müezzin, kayyım, Kuran kursu eğitmeni, vaiz vb. kadrosu vardı. 
Bütçesi, güncel para birimiyle 553 milyon 364 bin TL’ydi. 
Bizzat Diyanet’in yayımladığı resmi istatistiklere göre memur sayısı her yıl ortalama 5 bin artarak 2014’te 119 bin 743’e yükseldi. 
2015 yılında, 12 bin ek kadroya ihtiyaç açıklayan Diyanet İşleri, tuttuğu istatistiklerde personel sayısının kaça ulaştığını pas geçti.
Aynı yıl, bütçesi 11 bakanlığın bütçesini geride bırakan Hz. Diyanet, kendisine ayrılan 5 milyar 700 milyon TL yetmediği ve harcamaları 6 milyar 400 milyona ulaşacağı için, 700 milyonluk ek ödenek istedi. 
2016’da Hz. Diyanet’e ayrılacak bütçe henüz belli değil. Kadrosunun ne kadar şişmanladığı da artık açıklanmıyor... 
Sizi sayılara boğmak istemiyorum... 
Zaten yurt sathında kaç bin Kuran kursu falan var, doğrusu bilmiyorum. 
Ama MEB Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, 2002’de 440 olan İHL sayısını 2014’te 1017’ye çıkarmış olmakla övünüyordu...

***

Halkın imana gelmesi için yapılan bunca yatırım, dini eğitime verilen böylesi önemin bir karşılığı olmalı. Örneğin İslamiyetin güzel ahlakı, insanlara iyilik, dürüstlük, hiç olmazsa din kardeşliği, ruh ve beden temizliği aşılayan yüce nitelikleri müminler arasında dalga dalga yayılmalıdır, değil mi? Ne gezer... 
Allah’ın işine bakın ki, 2016 itibarıyla Türkiye hapishanelerinde yer kalmadı. 
Hükümlü ve tutuklu sayısı 176 bin 116’ya ulaşarak Hz. Diyanet’in personel sayısını geride bıraktı. 
8 bin 496 mahpus, doluluk oranını çoktan aşan cezaevlerinde “kapasite fazlası” olarak yatıyor. Hatta yatamıyor. Şaka etmiyorum: Bazı cezaevlerinde koğuşlar öyle tıkış tıkış ki, bazı mahkûmlar ayakta dururken ötekiler yatıyor, onlar kalkınca ayaktakiler yatıyor. Bunu biliyor muydunuz? 
Üstelik Türkiye Türkiye olalı, hiç bu kadar soyguncu, hırsız, yağmacı ve tecavüzcüyü bir arada görmemiş; bunca şiddet, cinayet ve hırsızlığa tanık olmamıştı. 
Memleket, mahkemeye bile çıkarılmayan hırsız, soyguncu, talancı ve ahlaksız kaynıyor. 
2002’den 2016’ya rekor kıran kadın cinayetleri de cabası...
Bütün bunlar da bir şey demek değil mi? 
Ümmete din ve iman pompalandıkça şişen suç oranları, aslında Hz. Diyanet’in manevi iflası sayılmaz mı?

***

Diyanet İşleri Başkanlığı, Avrupa’ya da İslamın ışığını saçıyor. AB ülkelerinde 27 din müşavirliği, 21 din ataşeliği var ve 1800 küsur camiye, Türkiye’den imam, hatip atayıp maaşlarını ödüyor. 
Ancak Avrupa, özellikle Sünni İslamın; Katolik Kilisesi’nin çılgınca zenginleştiği ve müminleri Tanrı korkusuyla ezmekle yetinmeyip tıpkı IŞİD’inki gibi cinsel ayrımcı ve şiddete dayalı yöntemlerle hizaya soktuğu ortaçağına girdiğini ve çıkmaya da hiç niyeti olmadığını fark etti. 
Rasyonel bir mantıkla, “Madem Müslümanlar İslamiyet’te reform yapmıyor, biz yaparız!” diyen ülkelerin sayısı giderek artıyor. 
İlk adımı Avusturya attı ve 25 Şubat 2015’te kabul edilen İslam Yasası’yla ülkedeki camilere dış yardımı, yabancı parasıyla cami yapımını ve... ithal imam istihdamını yasakladı. 
Yasa, önümüzdeki 1 Mart yürürlüğe giriyor. 
Avusturya’da bundan böyle Avusturya’nın yetiştirdiği, sınadığı, onadığı, Almanca konuşan imamlar görev yapabilecek.

***

Bizim Diyanet’in Avusturya’ya gönderip maaşını ödediği bütün din görevlileri, 1 Mart’tan öteye memlekete dönmek zorunda. 
Zaten oturma izni yenilenmeyen ilk ithal imam da bir Türk oldu: Gölsen’deki bir camide imamlık yapan Yakup Aynagöz’ün evini polis bastı, eşiyle birlikte uçağa bindirilip 17 Şubat’ta Türkiye’ye gönderildi. 
Avusturya’daki 65 adet Diyanet imamı, İslam Yasası kapsamında önümüzdeki hafta Türkiye’ye dönüyor. 
İslam Yasası, diğer Avrupa ülkelerinde yoğun ilgiyle karşılandı. Almanya ve Fransa, Avusturya’dakini örnek alan yasama hazırlığında. 
Hz. Diyanet, gidişattan elbette müşteki. 
Bakalım Mehmet Görmez, Viyana bozgunu hakkında fetva verecek mi? 
İsim babası Avusturyalı Emil Jellinek olan Mercedes’ini haram ilan edecek mi?

“Nefret ve taciz etmek için yeterince dinimiz var, sevmek ve saymak için yok.” 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
af 2016-02-28 13:09:45

Bu zamana kadar bu kadar mahkumu görmeniz mümkün değildi elbet durmadan af çıkarıp bırakılıyorlardı.

Avatar
kanat kıran KARTAL 2016-02-28 13:57:57

bre kırık kanat 14 yıldır türkiye eski̇ türki̇yemi̇ hem si̇zi̇n gi̇bi̇ burnunun ucunu dahi̇ göremeyen zavallilarin güzeli̇m ülkemi̇n i̇hti̇yaçlarindan bi̇haber olmasi normal şaşırmamak lazım...gerçi sizin gibiler oturduğunuz yerde ülkenin sorunlarını nufus sayısını gazetenizin trajına göre değerlendiriyorsunuz trajınız azaldıkça nüfusun sorunları o orantıda azalıp çoğaldığını zan ediyorsunuz

Avatar
Gündelikçi 2016-02-28 22:06:14

Istatistikler ve diğer bazı güncel bilgilerin katkısıyla, dünya görüşüne uygun bir eleştiri yazısı yazmış. Tüm bunları biz de biliyorduk gerçi. De netice bağlamında istek, temenni bölümüne de şöyle olmalı, böyle olmamalı veya Diyanet Kurumu hakkında net dünya görüşünü de bir yazaydı iyi olurdu. Çünkü bu yazdıkları, orta halli bir Diyanet personeli tarafından zaten bilinen ve (doğruya ulaşabilmek adına) yerine göre eleştirilen konulardır. Sen, esas maksadın nedir? Niye dururken Diyanetin 120 bin personelinin ahını alıyorsun. Aym kararıyla dışarı salınan lar da, koğuşlarda yer olmadığı için mi salındılar?