FETÖ'nün yanlış dini yapılanması ortaya çıktı ya diğer cemaatler

FETÖ'nün İslam adı altında sunduğu çarpık İslam anlayışı sonucunda Haçlı batının köpeği bir kitle ehli küfrü dost, Müslüman kardeşini düşman görmüştü. Peki ya diğer cemaatler bunun ne kadar dışında

FETÖ'nün yanlış dini yapılanması ortaya çıktı ya diğer cemaatler

FETÖ'nün İslam adı altında sunduğu çarpık İslam anlayışı sonucunda Haçlı batının köpeği bir kitle ehli küfrü dost, Müslüman kardeşini düşman görmüştü. Peki ya diğer cemaatler bunun ne kadar dışında

04 Ağustos 2016 Perşembe 10:46
FETÖ'nün yanlış dini yapılanması ortaya çıktı ya diğer cemaatler
banner283
Yeni Akit'ten Abdurrahman Dilipak, FETÖ'den sonra diğer dini cemaatlerin de kendini gözden geçirmesini bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın gerekli tedbirleri almasını gündeme getirdi.

Dilipak'ın "Cemaatler aslına dönmeli" başlıklı öz eleştiri içerikli o yazısı...

DİB “Mini din şûra”sının ana konularından biri de buydu sanırım..

Tarikatlar kendi içine bakmalı artık.. Yoksa çok başları ağrıyacak.. Bazı tarikatlar holding havasına büründü, bazıları devlet içinde örgütlendi..

Sahih sufi gelenekte, müridan devlet kapısından uzak durur. Siyaset ve memuriyet onların işi değildir.. Ama gelinen noktada ve hâlâ FETÖ’nün izinden yürüyen birçok tarikat var. Kendi din yorumlarını “dinin tek mümkün doğru yorumu” gibi sunan tarikatlar var. Siyasi olarak örgütlenen tarikatlar var. Siyasete adam sokmak için parti yöneticileri ile pazarlık yapan “hoca efendiler” var..

Kendi dini yorumlarını yaymak için kitaplar yayınlıyor, okullar, kurslar açıyorlar, radyo-Tv kuruyor, sosyal mediayı örgütlü bir şekilde kullanıyorlar. İşletmeler, STK’lar kuruyorlar..

“Paralel din” sadece FETÖ ile sınırlı değil.. Yıllar önce “Bu din benim dinim değil” isimli kitabımda “atomizasyon”, “nötralizasyon”, “agnostizm” sürecini anlattım. “Amerikano mehdi”, Amerikalı İslam, Protestan İslam, Amerikalı Mehdi sürecini yazdım. 

Örgütlü dini topluluklar, kendilerini dinin merkezine koydukları için uyarıları kendi dışındakilerin sebeb olduğu sorunlar olarak gördü.. Bu curcunanın dışında kalanlar ise ya “TSE damgalı bir din”e yöneldiler ya da, “Folk İslam” dedikleri, gelenekten ibaret, menakıb ve mefahirle süslenmiş “Atalarının dini”ne döndüler.. Laikler için ise zaten din bir vicdan sorunu idi. Siyasal talepler onlara göre dini siyasallaştırıyordu.. Din onlara göre bireysel planda vicdanlara, toplumsal planda mabedlere hapsedilmeli, ritüel, seremoni, ikon ve ayinlere indirgenmeli idi.. “Neo sufizm” “aşk, hoşgörü, evrensel kardeşlik” gibi bir evrim geçirecekti..

Bunların çoğu, insanları İslam’a değil kendilerine çağırıyorlar, kendi şeyhine, liderine, örgütüne.. “Dine karşı bir din”e dönüşüyorlar.. Müslümanları Müslümanlığa çağırıyorlar. Kendilerini dinin merkezinde gördükleri için ötekileri “tekfir” ediyorlar.. Düşünsenize, Allah’ın emrine uymazsanız haram, resulün sünnetine uymazsanız mekruh, ama birilerinin peşine takılmazsanız dinden çıkarsınız, şeyhiniz şeytan olur!

Allah “din büyüklerinizi İlah ve Rab edinmeyin” diyor, birileri “Musalla taşındaki meyyid gibi olunuz” diyor.. Şimdi bir de Neo İslam, Euro İslam diye bir şey çıkıyor.. Kur’an’ın şifresinden Kur’an’ın tarihselliğine, Kur’an’da sembolizmden, Risaletin bugüne dönük dini yorumlardaki etkisine kadar her şeyi tartışıyoruz. Din akıl, din ilim ilişkisi, bilgisayar teknolojisinin ortaya çıkarttığı yeri sorunlar hepsi üst üste geldi.. Din üzerinde arkaik tartışmalardan protest akımlara, Scietolojist yaklaşımlara kadar ne abukluk isterseniz var.. Dinler arası diyalog, mezhep ve tarikatların dinleştirilmesi gibi daha bir sürü sorun yaşıyoruz.. Laikçiler zaten dini, ekonomik, sosyal ve siyasal hayattan tamamen tecrid ediyorlar.. Onlara göre din bir gönül işi sadece.. Onların “kalpleri temiz”!? Kimileri din, ideoloji ve siyaset üçgeni içinde yeni bir din ve devlet vaad ediyor, kimi Mehdi gelene kadar bekleyin, sadece bekleyin diyor.

Bu iş böyle devam edemez. “Devletin malı deniz, yemeyen domuz” değil.. “Bir hırsız bir bağdan bir bostan çalar, rüşvet alan, bir bostan ya da bir selam karşılığı bir bağı satar”. Hangi tarikatın hangi bakanlıklarda, KİT’ler, BİT’lerde örgütlendiğini bilmeyen var mı? Hangi üniversitelerin yönetimini kimlerin ele geçirmeye çalıştığını ya da.. Hani işi ehline verecektik. Hani adil şahidler olacaktık! Birileri FETÖ’den boşalan yeri doldurmaya çalışıyor sanki. FETÖ’cüler de onların arasına sızmaya çalışıyor. Zaten FETÖ’yü örgütleyen uluslararası sistem, daha önce onlar arasına da sızmaya çalışmadı mı sanıyorsunuz.. Unutmayın paralelin de paraleli var! 

Şeyhini mutlaklaştıran biri, emri kimden alır?. O zaman siyasette, bürokraside hiyerarşiyi nasıl muhafaza edebilirsiniz? Adam muhkem nas’la sınırlı bir dine sahip değil, Şeyhinin müteşabih bir alandaki tercihini din kabul ediyorsa onu ne yapacaksınız? Zaten onun şeyhi gaybı da biliyor. 3’ler, 7’ler, 40’lar aleminden haber getiriyor. Resulullah’la rüyasında buluşuyor, Cebrail’le görüşüyor.. “Şeyhinin bir gülüşüne tüm varlığını feda etmeye hazır” birinden söz ediyoruz.

Bakın, aşk ve öfke gözü kör eder. Orada akıl yoktur.. Orada siyaset tabii mecrasından sapar, din de sapar. Aklınız kadar iman edecek, aklınız kadar amel işleyeceksiniz. Dininiz aklınızdan daha fazla olamayacağına göre, çünkü bilmediğiniz şeye iman edemeyeceğinize, onu bir ahlak, sorumluluk ve davranışa dönüştüremeyeceğinize göre, aklınızı baskılayan her şey dininize bir sınır koyar. Kuşkusuz akıl tek başına hakikatin kaynağı ve ölçüsü değildir ve olamaz..

Bizim, “Atalarımızın dini”nden vazgeçip, “Allah’ın dini”ne, “Müslümanların kardeşliği” temelinde, Allah, Resul ve kitabla mukayyed bir dine geri dönmemiz gerek. Dinin cami merkezli, ümmetin vahdetini esas alan bir yapıda olması gerek.. Ümmetin kendi öz denetim mekanizmasını kurması gerek.. Bu şekilde bir yere gidemeyiz.. Dün, dinin muhafazası için bir imkan olan bu yapılar, bugün tefrikanın asıl sebebi. En fazla okumuşu olan, en fazla ekonomik güç oluşturan, en son İslami hareketlerden biri olan Nurcuların geldikleri nokta ortada, birbirine selam bile vermeyen, hatta birbirini tekfire varan suçlamalar yönelten bir düzineden fazla fırkaya ayrıldılar.. Esed’le işbirliği yapıp, Sünni kardeşini Yezid gören Ali Şiasından uzaklaşıp, Safevi Şiasının peşine takılan Şia, Sisi’ye itaat edip, Mursi’ye isyan eden, Sufiyi müşrik gören, Selefi Salihin’in çizgisinden uzaklaşıp, Avami Selefi, Şii’yi ve Selefi’yi mürted gören, ehli Suffe çizgisinden uzaklaşıp, Hind mistizmi ya da sofistike akımların peşinden savrulan Sufi ile biz nereye kadar gidebiliriz.. Bakın, mezhep ve tarikat din değil, biri dini yorumlama, öteki ahlaken yücelme ve farzı kifayelerin tenfizi konusunda dini hizmetlere nefsini memur etme mektebidir. İslam ümmetinin önündeki en büyük tehlike, dışarıdan İslam’a ve Müslümanlara yöneltilen tehdit değil, içimize salınan tefrika, cahillik ve din kisvesi altında örgütlenmeye çalışılan “Dine karşı dindir”.. Öyleyse haydin, Allah’a, Resulüne, kitaba.. Öyle ise din namına FETÖ’cülere, 28 Şubat Şeyhlerinin, ne idüğü belirsiz birtakım sahte din bezirganlarının pazarlamaya çalıştıkları nevzuhur kerameti kendinden menkul “hocaefendiler”in pençesinden yakamızı kurtaralım.. Bize, İlahlık ve Rablik taslayanlara “LA” diyelim. Şeytan bizi Allah’la aldatmasın! Dikkat: Ağuyu altın tas içre sunarlar, bal da onun suç ortağı. Unutmayın: Cehennemin yolları iyi niyet taşları ile döşelidir! 

Aynı Allah’a, Resulüne, kitaba, iman edenler, tek bir millet, tek bir ümmet, tek bir cemaattir. Kim ki, başka bir cemaatten söz ediyorsa, kendine ya yeni bir ilah, ya yeni bir kitap, ya da yeni bir resul uydurmuştur. Biz Müslümanlardanız ve Müslümanlar kardeştir. Başkaları bizi hesaba çekmeden, biz kendi özel ve tüzel nefsimizi hesaba çekmeliyiz. Selâm ve dua ile.
Son Güncelleme: 04.08.2016 23:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İdris cansiz 2016-08-04 16:20:32

Bu adamı iyi tanıyın 28 şubatta İHL zor durumda iken çocuklarını ilk kaçıran kişidir o dönemde bende İHL de okuyordum düzen adamıdır sadece konuşur. .. gerçek ve samimi cemaat ve Tarikatlar daima var oldu ayrıca 1960 lardan beri nurcular fetö yu dislamis asla kabul etmemislerdir bu çakal suyu bulandirmanin peşinde dikkat edin lütfen

Misafir Avatar
Halil ağa 2017-08-16 13:36:52 @İdris cansiz

doğrular bam telinize mi dokundu.

Beğenmedim! (1)
Avatar
FATİH 2016-08-04 13:11:21

ne hikmettirki,süleymancı kardeşlerimizi ne meydanlarda ne de demokrasi nöbetlerinde göremiyoruz.ağızlarını açmıyorlar.hayırlısı inşAllah

Misafir Avatar
Raci 2016-08-05 16:44:48 @FATİH

süleymanlı kardeşlerini zamanında dinleseydin zaten bunlar başımıza gelmezdi. adamlar yıllardır bunlara karşı uyardı bizleri. çamuru yanlış yere atıyorsun. iyi niyetle bile olsa böyle şeyler fitneye sebebiyet verir. vesselam.

Beğenmedim! (7)
Avatar
AHMET 2016-08-04 15:32:11

her cemaati aynı katakoride değerlendirmemek lazım bu örgüt islami bir cemaat değildir sadce taban edinebilmek için bu kavramın arkasına sığınan bir turuva atidir . yoksa gerçek anlamda islama hizmet eden kuran sünnet eksenli cematlari itham etmemek lazım bence. Allah için çalışan herkes benim kardeşimdir. bir cemaatte olmamanız doğru yolda olduğunuz anlamına gelmiyor. kuran sünnet diyoruz samimi olun ne kadar tatbik ediyoruz hayatımızda hadisin beyanıyla herşey dilde kuranin (hak etmeyenleri tenzih ederek) hancereden kalbe inmdeiği bir dönemdeyiz. herrrrr kessss kendini düzeltsin toplum pürü pak olur. tuzun koktuğu zaman maalesef.

Avatar
AKDENİZ 2016-08-04 12:38:43

cami dernekleri kesinlikle kapatılmalı ve diyanet vakfına bağlanmalı

Avatar
İrfan KORKMAZ 2016-08-04 13:03:07

1987 yilindan bu tarafa bunlarla mücadele edi̇yorum etmeye devam edecem.ben bunlarin ne mi̇krop olduklarini 30 yil önce gördüm söyledi̇m her ortamda ve her zaman üm cemaat tari̇kat ve derneklere karşi olmuşumdur.çünkü amaçlarindan sapiyorlar kendi̇leri̇ni̇ bi̇r halt olarak görüyorlar.bi̇ze kuran bize resulullah yeter.elhamdulillah müslümanız türkiye cumhuriyeti vatandaşıyız çok şükür dinimizi öğretecek resmi kuruluş diyanetimiz var.hiç bir cemaat dernek vakıf devletten büyük olamaz olmamalıdır.ama görüyorum ki
fetö terör örgütünden hala ders alınmamış olacak ki
abdurrahman dilipak böyle bir yazı kaleme almıştır ki
bende katılıyorum din kisvesi altında insanlar diyanet düşmanı din düşmanı yapılıyorlar.ne olur müslümanlar örneğimiz ve önderimiz hz muhammed mustafa s.a.v dir yetmezmi

Misafir Avatar
kutuplaşma engellenmeli 2016-08-04 16:28:45 @İrfan KORKMAZ

süleymancılar 2002 yılında ve sonra 2004 yerel seçimlerde öyle bir çalıştılarki ak-parti çok kan kaybetti... bunlara da birileri dur demeli... Allah diye yola çıkanlar sonunda milletin kanını , malını sömürüp halding haline geliyor.

Beğenmedim! (21)
Avatar
Mahir 2016-08-04 19:34:42

bu halk yine kandırılıyor! i̇nanmayın bunların hiç birine! nasılda hedef şaşırtıyorlar. nasılda kendilerini aklayıp cemaatleri yok etmeye çalışıyorlar. fetö cemaati diye bir cemaat yoktu. fetö bir devlet politikasıydı. fetö bir paralel din hareketiydi. bu yüzden de hiç bir cemaat detöcü olmadı. hepsi fetö düşmanı oldu. hiç biri fetöyü svemedi. hepsi mesafeli oldu. hepsi insnaları fetöye karşı uyardı. kimse dinlemedi. şimdi kalkmışlar kandırıldık deyip işin içinden çıkmaya çalışıyorlar. malisef diyanet de buna dahil. yok 2012 öncesi masum, yok 2014 öncesi masum. onlar kandırıldı. yok ya. hangi kandırılan tankın altına yattı. hangisi kurşunlara siper oldu. hiç biri. şimdi boş meydana çıkıp ahkam kesiyorlar. zerre kadar onurları varsa türkçe olimpiyatlara verilen devlet teşviğini açıklasınlar. kiliselerde sordum sarı çiçeği söyleyip ağlayan cemaatlermiydi? evet cemaatler içinde sapkınlıklar var. hatta sapkın cemaatlerde var. nerede sağkınlık yok ki . diyanette yok mu? imamlarda yok mu?

Avatar
Selimiyeli 2016-08-04 22:26:46

Dilipak herzaman kaçak dövüşen suyu bulandırmaya çalışan zoru görünce kaçan bir insan olduğu için sözlerini pek ciddiye almayın derim...

Avatar
hakan61 2016-08-04 12:24:55

çok iyi bir yazı.