FOX'a RTÜK'den İslami hassasiyet cezası
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Fox TV'de yayınlanan "Unutma Beni" adlı dizide oyuncak bir maymuna "Ali" ismi verildiği için kanala ceza kesti.
 
Kararda "Ali" isminin verilmesinin, İslam toplumu için manevi değeri son derece yüksek bir İslam büyüğüne hakaret edildiği algısına yol açtığı vurgulandı ve oy birliğiyle müeyyide uygulanmasına karar verildi.
 
RTÜK'ün CHP kontenjanından üyesi olan Ali Öztunç olayı Twitter'dan duyurarak "Fox Tv'de yayınlanan bir dizide, oyuncak ayıya Ali isminin verilmesine bugün ceza uyguladık. TV'de kimsenin inancına hakaret edilemez." diye yazdı.
 
RTÜK tarafından yapılan açıklamada Fox TV'de 26 Şubat'ta yayınlanan "Unutma Beni" adlı dizide "Ali" isminin maymun şeklindeki peluş oyuncakla özdeşleştirilmesinin, İslam toplumu için manevi değeri son derece yüksek bir İslam büyüğüne hakaret edildiği algısına yol açtığı göz önünde bulundurarak, yayınların toplumun milli ve manevi değerlerine aykırı olamayacağına ilişkin 6112 sayılı kanunun 8/1/f maddesinin ihlal edildiği sonucuna varıldığı ve bu nedenle ilgili kuruluşa oy birliğiyle müeyyide uygulanmasına karar verildiği belirtildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Mehmet 2 yıl önce

İsabetli olmuş.
Merak ettiğim husus:
Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan Charli hebdo (Peygamberimize hakaret) karikatürleri için ceza uygulandı mı?

Avatar
aciz bır kul 2 yıl önce

Rabbul alemin hadıdır Hidayet eyle

Avatar
kim 2 yıl önce

imamları rencide eden diziler neden yayından kaldırılmıyor.diyanet,sendikalar neden bu diziler hala yayında yeter artık