İsmail Amasyalı'dan inciler!

Doğru Yol Partisi'nin eski vekili İsmail Amasyalı, Kocaeli Gazetesi'ndeki köşesinde bu defa da Diyanet'e ve Diyanet Vakfına iftiralarda bulundu.

İsmail Amasyalı'dan inciler!

Doğru Yol Partisi'nin eski vekili İsmail Amasyalı, Kocaeli Gazetesi'ndeki köşesinde bu defa da Diyanet'e ve Diyanet Vakfına iftiralarda bulundu.

02 Aralık 2014 Salı 22:17
İsmail Amasyalı'dan inciler!
Kamuoyunda, Eski DYP Kocaeli Milletvekili İsmail Amasyalı, imam ve müezzinlere hakaretinden sonra şimdi de Diyanet'e akıl vermeye kalktı. "Diyanet İşleri ve Diyanet Vakfı ne işe yarar? konularına değinen Doğru Yol Partisnin eski vekili "Süleymancı"  İsmail Amasyalı, ortaçağ'dan da kalma bir zihniyetin savunucusu oldu.

Diyanet'i eleştirmenin ötesinde iftira atmaktan da geri kalmayan zihniyet, Diyanet Vakfının yasal işlevsel konumuna da göz dikti. Bir önceki haberimizde "bu işte bir bit yeniği" var demiştik. Galiba o bit yeniği yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı.

Partisi yıllarca bu ülkeyi sömürmüş ve ülke bir adım dahi ilerlemeişti.  "Şimdi başta Başbakan, Bakan, Valiler, Müftüler ve Diyanet İşleri Başkanına sormak lazım" diyerek iftiralarına ve yalanlarına kılıf bulmaya çalıştı.


-İşte 6 defa gidip 7 defa gelen bir parti'nin eski vekil'in çıkar yazısı-Peki Diyanet İşleri Başkanlığı ne iş yapar?,


Anayasa Mahkemesi, Diyanet İşleri Başkanı, YÖK Başkanı vb kurumlara atanan kimseler süresi veya emeklilik yaşı dolmadan görevlerinden alınamazlar.

Göreve getirilinceye kadar delaletleri için çalmadık kapı bırakmazlar, atandıktan sonra da kendine özgü lehine özerklik anlayışı ile kurumları yönetmeye başlarlar.

Ülkemizde din hizmetleri 1965 yılına kadar Derneklerin, Vakıfların zengin insanların himayesindeydi kayyum, müezzin, imam ve vaizlerin maişeti karşılanır, cemaat ve tarikatların yönetiminde kur’an kursları inanç ihtiyaçlarına cevap ararlardı.

Tevhid-i Tedrisat’ın yürürlüğe girmesi ile 633 sayılı kanunla 22.06.1965 yılında DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI kuruluş ve görevleri düzenlemeye tabi tutulmuştur. 1965 yılından bu güne görev, kuruluş, camilerin ibadete açılması ve yönetimi hususunda 633 sayılı kanunun ruhuna uygun camiler yönetilmemektedir.

İslam dininin inanç, ibadet ve ahlak esaslarının yürütüldüğü yerler camilerdir. Hakiki ve hükmi şahıslar tarafından yapıldığı halde cami ve mescitlerin yönetimi 3 ay içerisinde Diyanet İşleri Başkanlığına devredilir.

Bu hüküm 31.07.1998 tarih ve 4379 sayılı değiştirilen kanunla yürürlük kazanmıştır. Ancak son yıllarda camiler bu kanun hükmü ile de yönetilmemektedir. Cami dernekleri, Belediye Başkanları cami yönetimine ortaktırlar.

Peki Diyanet İşleri Başkanlığı ne iş yapar?

Caminin anahtarı dernek başkanında camiyi o açar ve kapar. Kayyum ve müezzin ezan vakti camiye gelir, namaz sonrası cemaatten önce camiyi terk eder.


İmam, cemaat farz namazına kalkarken içeri girer, acele ile sarık ve cüppeyi kuşanır, öğlenle ikindi de kıraatı içinden okuduğu için telaşı sesine yansımaz, cemaatle beraber camiyi terk eder. Eskiden ve de teammüller gereği Cuma ve Bayram günlerinde imam hatip camiye vakitten çok önce gelir, ayetin meali, hadisi şerifin yorumu ile araştırma ve çalışma yapar, cemaatin temayüllerine göre terkibi hazırlar, hutbede hata yapmamak için defalarca gözden geçirirdi. Camide cemaatin düzenini, ahengini müezzin ile birlikte tanzim eder, vaizle birlikte minberin önünde yerini alır işte bu cami adabı ve disiplinidir.

Ancak son yıllarda hutbe Diyanet İşleri Başkanlığınca üstü örtülü, siyasi mülahazalar içeren, basmakalıp hazırlanan metin mail veya faksla gönderildiği için imam hatip cebindeki bu metinle birlikte ezanla camiye girmekte.

Caminin bir anahtarı da Belediye Başkanlığı Temizlik İşleri elemanının cebinde, itfaiye kapıda. Önce halılar deterjan ve köpükle yıkanır sonra da bahçe ve tuvaletler. Caminin kuruması için o gün ibadet memnudur. Halı çürümeye, bakteri üretmeye, insan sağlığını tehdide başlar. Cami derneği devreye girer, 4 Cuma para topladıktan sonra yeni halı alınır.

633 sayılı kanunun 25.nci maddesi SİYASET YASAĞI GETİRMİŞTİR, “Diyanet İşleri Başkanlığı kuruluşunun her derecesinde görev alan personel memurin kanununun hizmetliler için yasak ettiği siyasi faaliyetten başka, dini görevi içinde veya bu görevin dışında her ne suretle olursa olsun siyasi partilerden birini veya onların tutum ve davranışını ÖVEMEZ VE YEREMEZ.

Camilerin temizliği bakım ve onarımı, özel güvenlik elemanlarının apoletleri belediye başkanlıklarının amblemleri ile camileri siyasetin arka bahçesi haline getirmiştir.

Şimdi başta Başbakan, Bakan, Valiler, Müftüler ve Diyanet İşleri Başkanına sormak lazım. DİYANET VAKFI NE İŞ YAPAR ?

Türkiye Diyanet Vakfı, 13 Mart 1975 tarihinde özel hukukla kurulmuş tüzel kişiliktir. 27.12.1977 tarih ve 7/14433 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile vergi muafiyeti tanınmış, 12.07.2005 tarih 2005/9171 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile İZİN ALMADAN YARDIM TOPLAMA YETKİSİ verilmiştir.

İşte bu yetkiye dayanarak Diyanet İşleri Başkanlığı Diyanet Vakfı için camilerde para toplatmakta, milyar dolarla ifade edilen Hac ve Umre organizasyonlarını yapmakta, kurbanda binlerce ton et ve deri depolamakta.

Ancak eskilerin tabiri ile tek metelik kuruş camilerin bakım, temizlik, tamir ve onarımlarına harcanmamaktadır.

BU PARA İLE YURT DIŞINDA CAMİLER İNŞA EDİLMEKTE ve vakıf denetilememektedir.

Ben tüm bu tespitleri 13 Mart 2013 günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Sabiha Gökçen havaalanındaki çalışma ofisinde somut belgeleriyle anlattım.

15 Mart 2013’de dönemin Diyanetten sorumlu Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Bekir BOZDAĞ’a mükerreren arz ettim. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ’i aradı ve ona da aynı gün tespitlerimi aktardım.

Başkan GÖRMEZ özerk bir Diyanet İşleri Başkanı olarak yanında bulunan Başkan Yardımcılarına güç gösterisiyle “BANA BAŞBAKAN DA OLSA BAŞBAKAN YARDIMCISI DA OLSA TALİMAT VEREMEZ” dedi. Atanıncaya kadar işler zor tabi, atandıktan sonra kolay, riyaset makamından böyle görülüyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ALİ VELİ 2014-12-03 15:28:14

DİNİ HABERLER.COM LÜTFEN ŞAHISLAR ÜZERİNDEN CEMAATİ KARALAMAYALIM. HABER YAPIN FAKAT CEMAAT İSMİ ZİKRETMEYİN. İSMAİL AMASYALI CEMAATİ TEMSİL ETMEZ. İSMAİL AMASYALI NIN SÜLEYMAN EFENDİ CEMAATİ İLE UZAKTAN VE YAKINDAN İLGİSİ YOKTUR. EL- FİTNETÜ NAİMETÜN LEANALLAHÜ MEN EYKAZAHE.

Avatar
sacid 2014-12-03 10:47:04

Böyle güzide bir kuruma bunlar söylenmez, ayıptır, günahtır. Bir kısmın hatası diğerine yüklenmez, iftiradır. Sayın başkanımıza lütfen sataşmayın.

Avatar
yolcu yolunda olmalı 2014-12-03 15:56:24

diyanet kendi mecrasından çıkarsa ve her melanete bulaşırsa terbiye edecek biri çıkar elbette

Avatar
kemal 2014-12-03 19:03:22

arkadaslar ısmail amasyalının cemaatle alakası yok velevkı olsa bir kişi için camıaya laf atımaz o zamn bende sunu soylıyeyım gecen yıl 2014 kaç diyanet görevlısı gayri meşru yasak ilişkiden atıldı kaç kişi paradan atıldı onu bır araştırın binlercede hakkında soruşturma açılıp davası sonuclanmayan var o zaman din görevlilerinin tamamına zâni mi ( zina eden) diyecegiz ırz namus düşmanı hırsız mı dıyecegız

Avatar
emre aydın 2014-12-03 20:44:39

Soy ismi Amasyalı olsada bu s.o.ç amasyalı değil arkadaşlar.

Avatar
mehmet çetin 2014-12-03 21:33:49

Sayın admin başlıkta kullandığınız tabir çok çirkin ve seviyesiz.şahısların yaptıkları hatalar bir cemaati ne kadar baglar?ayrıca zihniyet ten bahsetmissiniz acaba sizin zihniyetiniz nedir?biraz vizyonunuzu genisletin.biz halk olarak ıslama hizmet eden tüm cemaatlere tesekkur ediyoruz.

Avatar
osm53 2014-12-03 11:46:17

bu herif süleymanlı değil önde gelen hiç değil nerden çıkarıyorsunuz bunları lütfen düzeltin.

Avatar
İZMİRLİ 2014-12-03 14:22:31

MİLLETİN DİNİ DUYGULARINI SÖMÜRÜP CEPLERİNİ BOŞALTAN CEMEATLER ..DİYANET OLMAZSA BU AZİZ MİLLETİN HERŞEYİNİ ÇALARSINIZ.. SAMİMİ OLANLAR HARİÇ