Ümmet Yok, Cemaatler Çok!

Vuslat dergisi editörü Ziya Gündüz, İslam dünyası, “ümmet” olmaya yerine “cemaatler” olma yolunda hızla ilerlediğini dile getirerek güzel bir konuya temas etti..

Ümmet Yok, Cemaatler Çok!

Vuslat dergisi editörü Ziya Gündüz, İslam dünyası, “ümmet” olmaya yerine “cemaatler” olma yolunda hızla ilerlediğini dile getirerek güzel bir konuya temas etti..

07 Nisan 2014 Pazartesi 17:16
Ümmet Yok, Cemaatler Çok!
İşte Ziya Gündüz'n o yazısı;


Günümüz dünyasında, Müslümanlar tek vücut olmak yerine birçok vücut olmayı tercih etmiş durumdalar. İslam dünyası, “ümmet” olmaya yerine “cemaatler” olma yolunda hızla ilerliyor. Bu hızlı ilerleyiş normal görünmekte… Kimse bundan rahatsız değil… Herkes kendilerinin doğru yolda, diğerlerinin ise yanlış yolda olduğuna inanmakta…

Günümüzde karşılaştığımız problemler noktasında, Müslümanların sorunlarını çözecek bir mercii yok. Müslümanların direnişte olduğu bölgelerde dahi, ümmet birlikteliği, yerini cemaat/grup birlikteliği yer alıyor.
 
Türkiye’nin fotoğrafını okuduğumuzda, Ortadoğu’nun veya İslam dünyasının fotoğrafını da tahlil edebiliriz.
 
Türkiye’de İslam’a hizmet eden, İslam için çaba sarf eden, insanların hidayet bulması için köprü kuran, ne kadar cemaat varsa, hepsinin en büyük kaybı; birbiriyle diyalog kurmak, birlikte yürümek yerine, “benmerkezci” mantık ile İslam’a hizmet anlayışını benimsemelerdir.
 
Şunu herkes çok iyi biliyor ki, ümmet anlayışı olmadan, cemaat anlayışı, Müslümanları bir yere taşımaz. Cemaatlerin varlığı, ümmetin varlığına dönüşmeden, Müslümanların dünyada söz sahibi olmaları imkânsızdır.
 
Günümüz Türkiye’sinde kanaat önderleri, cemaat liderleri, düşünürler veya üstatlar, aynı fotoğrafta görünmedikleri ve ortak bir bildiriye imza atmadıkları müddetçe bu parçalanmışlık, ayrılık ve birbirinin varlığını yok sayma devam edecektir. İslam ümmeti, birbirinin varlığını görmediği sürece Ortadoğu’nun düştüğü bu acı tablodan kurtulması imkânsızdır.
 
Bu Türkiye’de ki parçalanmış bölünmüş görüntü İslam dünyasının fotoğrafının görüntüsüdür. Günümüzde cemaat liderlerinin/şahsiyetlerin/ üstatların/ bir araya gelmesi ve ümmet adına ortak karar alması zaruridir. Ama maalesef üstatlarımız buna yanaşmıyorlar. Yanaşmak yerine, takipçilerini tek bir düşünceye ve tek bir topluluğa mahkûm ediyorlar. Böylece o tek topluluk, tek düşünce, ümmet olma noktasında her hangi bir adım atamıyor.
 
İslam dünyasının düştüğü bu utanç verici tablodan, önce cemaat liderleri sorumludur. Çünkü kitleleri harekete geçiren bu şahsiyetledir. Cemaatler bu şahsiyetlerin fikirleri çerçevesinde cemaat oluyorlar.
 
Bugün İslam dünyasının acılar içersinde olmasının en büyük nedeni ümmet gibi muhteşem bir birlikteliği bırakıp, cemaatler içersinde sıkışıp kalmamızdan kaynaklanıyor.
 
Her cemaat, kendini diğer cemaatten üstün görmekte.
 
Bu parçalanmışlık / bölünmüşlük en çok İslam düşmanlarını sevindirmektedir.
 
İslam dünyasının geldiği nokta, ümmet yok, ama cemaatler çok!
 
Ümmet birliğinin yerini cemaat birliği, birlikteliği almış. Bu cemaat birlikteliği, Müslümanların dertlerine çare olmaktan uzaktır.
 
Çünkü Allah, “ümmet” olun diyor. Ümmet olduğumuz gün, Müslümanların bayram ettiği gün olacaktır!
 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.