Yine Diyanet ile Uğraşmaya Başladılar!

Ulusalcılar ve Paralelciler Diyanet ile uğraşmaya devam ediyor...

Yine Diyanet ile Uğraşmaya Başladılar!

Ulusalcılar ve Paralelciler Diyanet ile uğraşmaya devam ediyor...

25 Mart 2014 Salı 15:13
Yine Diyanet ile Uğraşmaya Başladılar!

Bir yandan ulusalcılar diğer yandan ise paralelciler Diyanet'i yıpratma politikası uygulamaya devam ediyorlar. Gün içerisinde Vatan Gazetesi, "Diyanet’e usulsüz devir Sayıştay raporunda iddiası!"  yayınlandığı haber de, olayları tamamen çarpıtma yoluna gitti. Paralel örgüt ile birlikte hareket eden Ulusalcı gazete gazetenin iddiaları tam bir skandal..

-İŞTE O HABER-

Diyanet’e usulsüz devir Sayıştay raporunda iddiası!

Meclis'e getirilmeyen Sayıştay raporları ile ilgili çok çarpıcı bir iddia gündeme geldi. DHMİ, 22.4 milyon liraya kamulaştırdığı araziyi, cami için bedelsiz olarak Diyanet’e devretti ancak cami yapımı için herhangi bir girişim yapılmadı. Bir diğer iddiaya göre ise söz konusu araziye şimdi AVM yapılma isteniyor.

Sayıştay’ın Meclis’e gönderilmeyen bir raporu, kamu arazilerinin devriyle ilgili tartışma yaratacak bir gerçeği ortaya çıkardı. Meclis’e gönderilmeyen Sayıştay Raporu’nda tartışma yaratacak tespitler var.

Sayıştay raporunda yer alan tespitler şöyle: DHMİ, 22.4 milyon liraya kamulaştırdığı araziyi, cami için bedelsiz olarak Diyanet’e devretti. 2011’deki usulsüz devirin ardından cami inşası için girişim yapılmadı.

Sayıştay’ın 2013 yılı Ağustos ayında tamamladığı Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) raporunda çok tartışılacak bir işleme yer verildi. Vatan'ın haberine göre raporda, Ankara’nın en değerli bölgelerinden biri olan Samsun-Konya Yolu’ndaki DHİM’ye ait 14 bin metrekarelik arazinin, Diyanet İşleri Başkanlığı’na bedelsiz devredildiği belirtildi.

DİYANET İSTEDİ

Söz konusu gelişme, Sayıştay’ın 2013 Ağustos ayında tamamlanan DHMİ 2012 yılı hesaplarına ait raporun 38-40. sayfalarında yer alıyor. Raporda kuruma verilen zararın altını çizen Sayıştay, işlemlerin baştan sona yanlışlığına dikkat çekiyor.

Sayıştay raporunda yer alan bilgilere göre süreç şöyle işledi: DHM Genel Müdürlüğü, 2007’de 22.4 milyon TL bedel ödeyerek Samsun-Konya yolu üzerindeki 14.002 metrekarelik araziyi kamulaştırdı. Arazi, “Hava Seyrüsefer Hizmet ve Eğitim Kompleksi” yapılması amacı ile 2011 yılı Yatırım Programına alınarak, proje ihalesine çıkıldı. Ancak bu sırada Diyanet’ten DHMİ’ye gelen 5.9.2011 tarih ve 6578 sayılı yazı ile arazinin cami yapılmak üzere kendilerine tahsisi talep edildi.

DHMİ, Diyanet’e gönderdiği yazıda, arazinin bedelsiz devredilemeyeceği vurgulandı. Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan gelen 6.10.2011 tarih ve 8089 sayılı yazıda ise, kendilerine, yasa gereği satın alma ve kamulaştırma ödeneği ayrılmadığı belirtilerek arazinin bedelsiz bir kez daha istendi.

DHMİ Yönetim Kurulu, bu yazının geldiği gün toplanarak 7363 ada, 17 nolu parseldeki arazinin, cami yapılması için Diyanet’e bedelsiz devri için Ulaştırma Bakanlığı nezdinde girişimde bulunmasına oy birliği ile karar verdi. Daha sonra Ulaştırma Bakanlığı, kendisine ait arazinin Diyanete bedelsiz devri için girişimde bulundu. Bakanlar Kurulu da bu girişim sonucunda 11.10.2011 tarih ve 2011/2349 sayılı kararı ile arazinin bedelsiz olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilmesini kararlaştırdı. Bakanlar Kurulu kararına müteakip Yenimahalle Tapu Sicil Müdürlüğü’nde imzalanan 6.04.2012 tarih ve 15030 yevmiye nolu resmi senet ile taşınmazın bedelsiz olarak Maliye Hazinesi’ne devri yapıldı.

ZARAR KAYDEDİLDİ

Kuruluş, 25.06.2012 tarihinde 15097 sayılı yevmiye kaydı ile “Maddi Duran Varlık” hesabında 23,1 milyon TL ile izlenen taşınmazın terkinini yaparak, söz konusu tutarı “Diğer Olağandışı Gider ve Zararlar” hesabına kaydetti. Ardından da arazi Diyanet’e devredildi.

’AVM İÇİN ÖN GÖRÜŞME YAPILDI’ İDDİASI

Sayıştay raporunda devrin gerçekleştiği 2011 Ekim ayından Ağustos 2013 tarihine kadar söz konusu arazide cami yapımına ilişkin hiçbir girişimde bulunulmadığı özellikle vurgulandı. Sayıştay raporuna da yansıyan bu olaylar dizisinin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait bir vakıf üzerinden söz konusu araziye AVM yapılması için bir çalışma başlatıldığı bilgisi kulislere sızdı. Resmi olarak doğrulanmayan bu bilgiyle ilgili yetkililer, söz konusu AVM için bazı markalarla ön görüşmelerin yapıldığını belirttiler.

Kaynak: Vatan

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Alaattin DORUK 2014-04-02 12:10:19

Dini haber sitesi kurmuşuz maşallah akp ( bu fikrim bir tarafa yakıştırılmak istemem kul hakkını ihlaldir) seçim koordinasyon merkezi gibi tabi uğraşırlar.
Bu ne kardeşim ben bir diyanetçi olarak rahatsızım.