SAYIN MEHMET GÖRMEZ HOCAMIZIN PERFORMANSI
 
1970 yılından beri yaklaşık 40 yıldır Diyanet’i  ve Başkanlarını takip ederim. Sayın Görmez dönemine kadar Diyanet’in hiç bu kadar dinamik olduğunu görmedim. Başkanın performansına da bin kere maşallah. O çalışmaktan yorulmuyor ama biz onu takip ederken yoruluyoruz. Sayın Görmez, Başkan yardımcı iken de aynı performansla çalışıyordu.

2010 yılında Başkan yardımcı iken bir vesile ile toplantıya gitmiştim. Bir müftümüz gündem dışına çıkarak özel bir soru sordu. Soru şöyleydi:

Sayın hocam, bu kadar yoğun bir temponun arasında kitap okumaya zaman ayırabiliyor musunuz?  Mehmet Görmez Hoca kitap okur mu? Okursa ne zaman ve ne kadar okur? Bu soruya Görmez Hocamız, “En çok uçakta kitap okuyorum. Hafta sonları, sabah ve akşam vakitlerinde kitap okumaya zaman ayırıyorum.” şeklinde cevap verdi.

Üst düzey bürokratların, bakanların ve devlet adamlarının konuşmalarını çoğunlukla danışmanları hazırlar. Başkanın da kendisine konuşma metni hazırlayan bir danışman ekibinin olduğunu biliyorum. Ancak O, yaptığı konuşmanın her satırına kendi bilgeliğini, duygusallılığını ve içtenliğini ustalıkla sirayet ettiriyor.

Geçen hafta Mardin’de yapılan İl Müftüleri İstişare Toplantısının açış konuşmasının bir bölümünü izleme imkanım oldu. Ülke  içi gündemle ilgili olarak Soma’daki kömür madeni  faciasından çözüm sürecine, dış politikada Mısır’da yapılan göstermelik seçimden Suriye’de yaşanan insanlık trajedisine varıncaya kadar her konuda bilgece tespit ve önerilerini beyan etti. Güncel olaylara angaje olmadan ve taraf tutmadan alim duyarlılığı ile gündemi yorumlayan ilk Diyanet Reis-i desem abartmış olmam sanırım.

2005 yılında İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreterliğine bir Türk ilim adamı olan Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu geldiğinde epeyce umutlanmış, Onun sayesinde ve Türkiye’nin aktif dış politikasının da desteği ile İİT’in uluslar arası arenada daha etkin olacağını umut etmiştik. İhsanoğlu’nun geçen yıl Mısır’da yapılan askeri darbeye destek vermesi büyük bir hayal kırıklığına yol çatı. Benim gibi keşke, 1924 yılında misyonu TBMM’ye devredilen hilafet makamı,  koordinatörlük düzeyinde de olsa İİT  tarafından yerine getirilse diyen kaç kişi vardır acaba? E.İhsanoğlu geçen yıl Cidde’de düzenlenen bir törenle görevini İyad Medeni’ye devretti. İhsanoğlunun zihinlerde iz bırakan ve tarihe geçen bir icraatını ben hatırlamıyorum. İyad Medeni’yi ve icraatlarını içimizde duyan kaç kişi var? 

Değişik platformlarda Sayın Görmez’i dinlerken ve faaliyetlerini takip ederken, geçmişte halifenin icra ettiği, günümüzde ise İİT genel sekreterinin yapmadığı yada yapamadığı  görevleri kendi imkanları ile yapmaya mı çalışıyor acaba diye düşünmeden edemiyorum. İslam ülkeleri arasında dini temsil ve din işlerini idare etmede üst düzey görev ifa eden ve  söylediklerine itibar edilen  iki isim biliyorum: Mısır’da Mısır eski Müftüsü Ali Cuma, Türkiye’de ise Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez. Mısır eski Müftüsü, Sisi’ye verdiği destekle kariyerinde onulmaz yaralar açtı ve bir ilim adamında olması gereken vakarı yerle bir etti. Görmez Hocamız ise sadece Türkiye’de değil bütün İslam aleminde belki de Başbakanımız Erdoğan ve Dış İşleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu’dan sonra en fazla takip edilen ve ne dediği merak edilen şahsiyetler arasında yer alıyor. Kanaatimce hilafet makamının TBMM’ye devredilen misyonunu resmen olmasa da fiilen ve kısmen ifa etmeye çalışıyor.Sayın Görmez, Mardin’deki toplantının ardından tarihi Orta Köy Camiinin açılışı için İstanbul’a gitti oradan da  Müşavirler ve  Ataşeler Toplantısı için Sapanca’ya gidecek. Orta Köy Camii açılışında Sayın Görmez, gelecek Berat Kandilinizi tebrik ederim demek isterken sürç-i lisanla Regaib Kandilinizi tebrik ederim dedi. Bunu duyunca, işte bir beşer takatini zorlayan yüksek performansın neticesi dedim, kendi kendime.

Görmez Hocamız, müftülere, vaizlere ve imamlara yaptığı konuşmalarda adanmışlık ruhu ile çalışmalarını tavsiye ediyor, adanmışlık ruhu ile nasıl çalışılacağını da kendisi bilfiil ortaya koyuyor.

Görmez Hocamızın, din hizmetlerini en ileri seviyeye taşımak ve  bu hususta geçmişte yapılan ihmalleri telafi etmek için can havli ile çalıştığına eminiz ancak haddim olmayarak şunu da belirtmek isterim ki yüksek performans, kafi miktarda istirahatı da gerektirir. Sayın Hocamıza, çalışmalarında başarılar dilerken, sa’yinin meşkur, amelinin makbul, manevi kazancımızın ise len tebur olmasını dilerim.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.