Miraç Kandili Miraç, uruc kökünden türemiş olup,merdiven, yükseğe çıkış, İsra ise yolculuk yapmak, gece yürüyüşü gibi anlamlara gelmektedir. Dini terminolojide İsra, Hz Muhammed'in Mekke’deki Mescid-i Haram’dan Burak adı verilen bir binek üzerinde Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya götürülmesini, miraç ise göğe yükselmesini ifade eder. 
 
Mirac hicret'ten bir yıl ya da 16 ay önce recep ayının 27. gecesinde gerçekleşmiştir. Hz. peygamber o gece Yüce Rabbimiz ile konuşmuş, görüşmüş, sohbet etmiştir. Ama bu görüşmenin keyfiyeti hakkında malumatımız bulunmamaktadır.  Sadece bir yay ile ok arasındaki mesafe kadar olduğu söz konusudur. Bu muhteşem mükalemeyi (konuşmayı) Mevlid yazarı Süleyman Çelebi şöyle kaleme almıştır 
 
Yürü kim meydan senindir bu gece
Sohbet-i Sultan senindir bu gece 
Ermedi evvel gelen bu devlete 
kimse layık olmadı bu rif’ate.
 
Mirac yolculuğu olurken Peygamberimiz'in Hz Cebrail ile olan diyalogları kitaplarımızda ayrıntıları ile anlatılmıştır. Bu ilahi gecede Peygamberimiz Yüce Mevlanın katından 3 hediye ile dönmüştür.
 
1-Beş vakit namaz, diğer ibadetlerde olduğu gibi  namaz ihlas ile kılınırsa kılıcısının miracı olur, sahibini Rabbisinin rızasına ulaştırır.
 
2-“Âmenerrasûlü” diye bilinen âyetleri getirmiştir. [Bakara, 2/285–286>.
 
“Peygamber, Rabbi'nden kendisine ne indirildiyse ona iman etti. Müminlerin de hepsi Allah'a, meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine iman ettiler. "Biz Allah'ın peygamberleri arasında ayırım yapmayız, duyduk ve itaat ettik. Ey Rabbimiz, bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır." dediler.  Allah hiç kimseye gücünün yeteceğinden başka yük yüklemez. Herkesin kazandığı hayır kendisine, yaptığı kötülüğün zararı yine kendisinedir. Ey Rabbimiz, eğer unuttuk ya da yanıldıysak bizi tutup sorguya çekme! Ey Rabbimiz, bize bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme! Ey Rabbimiz, bize gücümüzün yetmeyeceği yükü de yükleme! Bağışla bizi, mağfiret et bizi, rahmet et bize! Sensin bizim Mevlamız, kâfir kavimlere karşı yardım et bize. “
 
3. hiç bir şey'i Allah'a şirk (ortak) koşmayanların cennete gireceği mujdesi.
 
Bu hadisenin cereyan ettiği bu gece ülkemizde Miraç Kandili olarak kutlanmaktadır. Diğer kandil geceleri gibi bu gecede feyzi bol bir gecedir. 
 
Kameri aylardan Recep Ayının 27.gecesi kutlanmaktadır. 
 
Bu gece günahlardan tevbe etmeliyiz. Gerçek yurdumuz olan Ahiretteki makamımızın iyi olması için bu geceyi fırsat bilip  hiç olmazsa bundan sonraki hayatımızı İslam’ın emrettiği şekilde yaşayalım. Samimi bir şekilde Allaha ve Resulune bağlanalım. Fakiri fukarayı gözetelim. Kini nefreti sürgüne gönderelim. Biribirimizi sevelim. Çünkü her zamandan daha fazla şu dönemlerde sevgiye, kardeşliğe daha fazla muhtacız. Bizim birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyen, ve cennet vatanımızda gözleri olan şer güçlere fırsat vermeyelim. Dine vatana, bayrağa tüm dini ve milli değerimize sahip çıkalım. 
 
Özetle Gelin Tanış Olalım.
 
Miraç Kandili başata ülkemiz olmak üzere tüm dünyaya barış ve huzura vesile olsun. Kandiliniz kutlu olsun.
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner205