Müftü Abdurrahman Koçak, Göreve Başladı
İl Müftülüğündeki devir teslim törenine Muğla Vali Yardımcısı Salih Gürhan, Menteşe İlçe Kaymakamı Zeki Arslan, İzmir Müftüsü Prof. Dr. Ramazan Muslu, Aydın Müftüsü Ömer Kocaoğul, Denizli Müftüsü Veysel Çakı, Milli Eğitim Müdürü Zekeriya Çınar, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Ali Akkuzu, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Muğla eski Vali Yardımcısı Mestan Yayman ve din görevlileri katıldı.
 
Hasan Başiş yaptığı veda konuşmasında, iki buçuk yıla yakına Muğla'da görev yaptığını ifade ederek, "Bu sürede vefakâr ve sıcakkanlı bulduğum, din hizmetlerinin vermiş oldukları destek ve şahsıma göstermiş oldukları teveccühten dolayı herkese teşekkür ederim. Her ne kadar vücutlar ayrı olsa da gönüllerimiz hep aynı kalacak. Aranızdan ayrılırken burada geçirdiğim her günün güzellikler içerisinde geçtiğini belirtmek istiyorum." dedi.
 
Tokat'tan Muğla'ya atanan Abdurrahman Koçak ise din hizmetinin son derece önemli ve değerli olduğunu belirterek, "İşimiz zor, sorumluluğumuz büyük, mesuliyetimizin ağır olduğunu farkındayım. Bu zorlukların arkasında sığınmak değil, o zorlukları aşmak suretiyle insanımıza, toplumumuza, milletimize, memleketimize hayırlı olmak, hayırlı hizmetlerde bulunmak arzumuzdur. Rabbimin bizi muaffak etmesini temenni ediyorum. Bu nöbet değişiminin, bu bayrak yarışının ilimize hayırlı olmasını yüce Rabbimizden niyaz ediyorum." diye konuştu.
 
Vali Yardımcısı Gürhan da hüznü ve sevinci şu an bir arada yaşandığına dikkat çekerek, "İl Müftümüzle iki buçuk yıl önce Muğla'da birlikte göreve başladık. Nezaketiyle, ilgisiyle gönlümüzde taht kurdu. Halkla olan bütünleşmesinde takdire değer bir çalışıma ortaya koydu. Yeni müftümüze de üstün başarılar diliyorum." ifadelerini kullandı.
 
Konuşmaların ardından Başiş, Muğla yeni İl Müftüsü Koçak'a cübbe ve sarık giydirerek, çiçek takdim etti. Vali Yardımcısı Gürhan'da, Başiş'e hizmetlerinden dolayı plâket hediye etti. 



ÖZGEÇMİŞİ;

 
10.03.1959 Çorum-Alaca doğumludur. İlkokulu kendi köyünde okudu. 1976 yılında Çorum İmam-Hatip Lisesinden, 1980 yılında Samsun Yüksek İslam Enstitüsünden mezun oldu.
 
1981-1988 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı muhtelif okullarda (Ordu-Korgan İmam-Hatip Lisesi, Sakarya Hendek Lisesi, İzmir Seferihisar Ortaokulu olmak üzere) 7.5 yıl öğretmenlik yaptı.
 
Bilahare girdiği Müftülük sınavları neticesinde 1988 Yılında Kurum değiştirerek Diyanet İşleri Başkanlığına geçti ve sırasıyla 1988-1991 yılları arası Kars-Çıldır İlçe Müftüsü, 1991-1994 yıllarında Tokat Sulusaray İlçe Müftüsü olarak görev yaptı. 1994–2000 yıllarında Almanya-Münih’te din görevlisi olarak bulundu. 2001-2003 yılları arasında Manisa Kula İlçe Müftüsü,2003-2005 yıllarında İzmir Çiğli İlçe Müftüsü olarak görev yaptı.
 
25 Ağustos 2005 - 06 Eylül 2006 tarihleri arasında İzmir İl Müftü Yardımcılığı görevinde bulundu. 06 Eylül 2006 tarihinden itibaren Bornova İlçe Müftülüğü görevinde bulundu.
 
04.03.2009 tarihinde Tokat İl Müftülüğü görevini yürüttü. Abdurrahman KOÇAK, 5 Mart 2014 tarihinde Muğla Müftülüğüne Atandı. Evli ve 3 çocuk babasıdır.


ÖZGEÇMİŞİ;


29.03.1958 tarihinde Sakarya'da doğdu. 1969 yılında Adapazarı'nda İlkokulu tamamladıktan sonra 01.07.1976 tarihinde Sakarya İmam-Hatip Lisesinden, 1980 yılında İstanbul Üniversitesi Atatürk Eğitim Enstitüsünden,  11.11.1985 tarihinde de Medine İslam Üniversitesinden mezun oldu.
 
 1986 yılında Bursa-İznik İlçe Müftülüğünde Kur'an Kursu Öğreticisi olarak göreve başlayan Başiş, 30.01.1991 tarihinde Kastamonu-Araç ilçe müftülüğüne atandı.
 
 Daha sonra sırasıyla, 16.09.1999 - 16.01.2001 tarihleri arasında Sakarya Karasu ilçe müftülüğü, 16.01.2001 - 22.03.2004 tarihleri arasında Sakarya Müftü Yardımcılığı, 22.03.2004 - 02.02.2009 tarihleri arasında Karabük ili Safranbolu ilçe müftülüğü görevlerinde bulundu.
 
 02.02.2009 tarihinde Kars il müftülüğüne atanan Başiş, 02.09.2009 tarihinde de Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek kurulu uzmanlığına atandı. Bu görevi yürütürken Suudi Arabistan'da Medine Hac ve Umre temsilcisi olarak görevlendirildi.
 
22.01.2011 tarihinde Hac ve Umre İşleri Genel Müdürlüğü Umre Hizmetleri  Dairesi Başkanlığına atandı.
 
18.11.2011 tarihinde Muğla İl Müftülüğüne Müftü olarak atandı.

5 Mart 2014 tarihinde kendi isteğiyle  Diyanet İşleri Başkanlık Müşaviri olarak atandı.
 
Evli olan Muğla İl Müftüsü Hasan Başiş, iyi derecede Arapça biliyor.
 
 
 
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol