Yaşar Cengiz'i Tanıyalım
Grup Sayfamız için

05.01.1951 Eskişehir Mihalgazi İlçesi Karaoğlan köyü doğdu. Babası Mehmet oğlu Mehmet, Annesi ise Mehmet Ekşi kızı Ayşe. İlkokul tahsilini (5 sınıflı) köyünde tamamladı. Hıfzıma ise köyünde hafız olan Mustafa BALCI'da başlayıp Hafız Mehmet Sadık BİLGİN'de tamamladı. 1965-1966 öğretim yılında Seyitgazi ilçesi Kur'an kursuna devam ederek İmam-Hatip Hafız Ahmet Yaşar CANDEMİR hocadan kıraat dersleri aldı. 1966-1967 Öğretim yılında Eskişehir İmam-Hatip okuluna girdi. 1973-1974 öğretim yılında mezun oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı Taşra teşkilatında 28.08.1974 tarihinde Malatya İli Hekimhan İlçesinde Kur'an Kursu öğreticiliğine başladı.

........

1975-1976 öğretim yılında Kayseri Yüksek İslam Enstitüsüne kaydoldu. 1975 yılı sonunda Diyanet İşleri Başkanlığının açmış olduğu Cami Personeli Kontrol Memurluğu (Murakıp) sınavını kazanarak Nevşehir İli Ürgüp ilçesine Murakıp olarak atandı. Sırasıyla 16.02.1976/10.04.1978 Ürgüp Murakıplığı,21.04.1978/03.07.1980 Yozgat İli Akdağmadeni İlçesi Murakıplığı, 17.07.1980-22.10.1986 Konya İli Akşehir İlçesi Murakıplığı görevinde bulundu.


........

Akşehir'deki görevi esnasında yurtdışı sınavlarına katılarak 10.05.1983 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine din görevlisi olarak gitti. Lefkoşe'ye bağlı Alayköyde, 06.09.1986 tarihine kadar görev yaptı. 07.09.1986 tarihinde Türkiye'ye döndükten sonra Hatay İl Murakıplığına atanarak 05.11.1986 tarihinde buradaki görevine başladı.


.......

1989 yılı sonunda Diyanet İşleri Başkanlığının açtığı Müftülük-Vaizlik sınavlarını kazanarak 30.07.1990-28.12.1990 tarihleri arasında Antalya Hacı Mehmet Gebizli Eğitim Merkezinde Hizmet Öncesi Eğitim kursuna katıldıktan sonra Hatay'ın yeni ilçelerinden olan "Belen" ilçesini teşkilatlandırmak üzere İskenderun İlçesi emrinde Belen Vaizi olarak görevlendirildi.

01.02.1991 tarihinde Belen Vaizi olarak 16.09.1991 tarihinde de Belen İlçe Müftüsü olarak göreve başladı. Nakli dolayısıyla 16.04.1992 tarihinde Belen Müftülüğünden ayrılarak 29.04.1992 tarihinde Afyon İli Hocalar İlçesi Müftülüğüne, 30.09.2002tarihinde Kütahya İli Altıntaş İlçesi Müftülüğüne, 08.10.2009 tarihinde Eskişehir İli Han İlçesi Müftülüğüne başladı. 18.09.2012 tarihinden beri ise Eskişehir İli seyitgazi İlçe Müftüsü olarak görev yapmakta olan Müftü CENGİZ
Evli olup , 2 kız ve 2 erkek olmak üzere 4 çocuk babasıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mustafa doğan 2004 hilal turizm hac 2 yıl önce

sağlık sihhat huzur hayırlı ömürler hayırlı çalışmalar diliyorum