Diyanet'in duayeni müftü Kolukısaoğlu, emeklilik yolunda...

Ordu il müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, Ordu iline atandığı günden bu tarafa hep ilklerin müftüsü olmayı başardı.

Diyanet'in duayeni müftü Kolukısaoğlu, emeklilik yolunda...

Ordu il müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, Ordu iline atandığı günden bu tarafa hep ilklerin müftüsü olmayı başardı.

20 Eylül 2016 Salı 20:33
Diyanet'in duayeni müftü Kolukısaoğlu, emeklilik yolunda...
DİN HİZMETİNDE GEÇEN BAŞARI DOLU KIRK BİR YIL

Müftü Mustafa Kolukısaoğlu, Ordu il müftüsü olarak atandıktan sonra halkın her kesimi ve din hizmetini birlikte yürüttüğü bütün din görevlileri ile kurduğu sevgi ve dostluk bağları sayesinde başarı ile uyguladığı projelerlerle hep ilklerin müftüsü oldu.

Mesaisinin tamamını sahada harcayan müftü kolukısaoğlu, halktan istisnasız her kesimin sevgisini kazanarak büyük takdir topladı. Ordunun en ücra ilçesinde bulunan din görevlilerinin günün 24 saati ulaşabildiği bir müftü olarak babacan tavırları ile din görevlileri ile arasında sevgi, saygı ve samimiyet esasına dayalı bir köprü oluşturmayı başarmış ender müftülerden birisi. 

Müftü Kolukısaoğlu, görev yaptığı süre zarfında din görevlilerine sürekli ‘mahallenin, köyün din görevlisi, din gönüllüsü’ olarak hizmet vermeleri şuurunu aşıladı. 

Müftü Kolukısaoğlu, 1 Ocak 1976 tarihinde başladığı diyanet görevinde bütün hayatı boyunca diyanet işleri başkanlığı dışında hiçbir cemaat ve cemiyetin adamı olmamış, kendi tabiriyle hep “diyani” kalmış bir teşkilat büyüğü. Diyanet işleri başkanlığı bünyesinde 40 yılı geride bırakan kolukısaoğlu başarının sırrını ‘kurum aidiyeti, atanmışlıktan ziyade adanmışlık, sevgi, saygı, samimiyet ve davaya sadakat olarak” tarif ediyor. 

Müftü Kolukısaoğlu’nun Örnek Projelerinden Bazıları…

Kuran eğitimi ve cami hizmetlerinin yanı sıra birçok sosyal ve kültürel içerikli din hizmeti ile ön plana çıkan müftü Kolukısaoğlu ilk defa uygulanan örnek projeleri ile de adından sıkça söz ettirdi. 

Bu projelerden bazıları; ORKUT (Ordu Din Görevlileri Arama Kurtarma Timi), AFAD eğitiminden geçmiş tamamı sertifikalı ve yine AFAD yönetiminde birçok arama ve kurtarma faaliyetine katılan timin tamamı din görevlilerinden oluşuyor. Katıldıkları arama ve kurtarma faaliyetlerinde halkın büyük beğeni ve takdirini toplayan ORKUT, ordu ilini temsilen Türkiye 100. yılında şehitlerine yürüyor etkinliğinde ordu ilini temsilen Kars Sarıkamış’ta katıldığı programda ordululardan büyük takdir topladı.

ORDU DİN GÖREVLİLERİ MEHTER TAKIMI; tamamı din görevlilerinden oluşan ve ordu ilinde ilk olan mehter takımı ordu ilinde özel günlerin en çok beğeni toplayan ve aranan ekibi olarak göz doldurdu. ORDU DİN GÖREVLİLERİ MUSİKİ TOPLULUĞU; din görevlilerinden oluşan musiki topluluğu ordu ilinde özel günlerde halka açık verdiği konserlerle halk ile din görevlileri arasında iletişimi kolaylaştırarak hizmetlere katkıda bulundu. DİNİ İRŞATTA SORUN ANALİZİ VE ÇÖZÜM ARAYIŞI ÇALIŞTAYI; İlahiyat fakültesinin koordinatörlüğünde yapılan çalıştay sayesinde ilin haritası çıkarılarak ihtiyaç ve sorunlar doğrultusunda etkili din hizmeti verilmesi sağlandı. 

KİMSESİZLERİN KİMSESİ OLMAK; Ordu Üniversitesi İlahiyat fakültesi işbirliği ile yürütülen projeden il genelinde muhtaç aileler tek tek belirlenerek devletin ilgili kurum ve kuruluşları ile buluşturuldu. Ayrıca bu ailelere din görevlileri eliyle her konuda destek olundu. 

İMAM-HATİPLER İLE EL ELE; uygulanan proje ile imam-hatip lisesi öğrencilerini mesleğe hazırlama ve ihtiyaç duydukları rehberlik ve koordinatörlük hizmetleri belirlenen din görevlileri vasıtası ile verildi. Ayrıca yatılı Kur’an kurslarında imam-hatip lisesi öğrencilerine meslek dersleri verilerek bu alanda yetişmelerine yardımcı olundu.  
ESNAF KUR’AN ÖĞRENİYOR, projesi ile ordu il genelinde bütün esnaflara kendi talepleri doğrultusunda iş yerlerinde kuran öğretilmesi,

PEYGAMBERİMİ ÖĞRENİYORUM; yine ilahiyat fakültesi işbirliği ile yürütülen Hz. Peygamberimizi anmaktan ziyade anlamaya amacıyla bu proje sayesinde tamamı il müftülüğü tarafından temin edilip il genelinde bulunan bütün okullara efendimizin örnek ahlakını ve hayatını anlatan 40 bin kitap dağıtıldı. Kutlu doğum haftasında il genelinde bulunan bütün okullarda merkezi sistem optik okuyucu yöntemiyle dağıtılan kitaplardan aynı anda yapılan sınavda dereceye giren öğrenciler çeşitli hediyelerin yanı sıra umreye gönderilerek de ödüllendirildi. 

MÜFTÜ ESNAFLA BULUŞUYOR; her sabah il müftüsü tarafından ziyaret edilen esnaf ile sohbet edilip işlerinin hayırlı ve bereketli olması için birlikte yapılan dua ile güne başlanıyor. Bu ziyaretler esnaf ile müftülük arasında kurulan sıcak diyaloga büyük katkı sağlıyor. 

SABAH NAMAZI BULUŞMALARI;  Müftü kolukısaoğlu’nun başlattığı sabah namazı buluşmaları il geneline yayıldı ve bütün ilçelerde uygulandı. İlçelerde yapılan sabah namazı buluşmalarına müftü kolukısaoğlu bizzat katılarak halkı teşvik ediyor. 

Son iki yıldır ilçe müftüleri ile yaptığı bütün toplantıların değişmeyen gündem maddesi 4-6 yaş grubu Kuran kursları olan Kolukısaoğlu, ilçe müftülerine ‘Diyanet'e olarak bizlere sağlanan bu büyük imkânı mutlaka değerlendirmeliyiz bu hizmet yapabileceğimiz en güzel Kur’an kursu hizmetidir’ diyerek bu konuda çalışmalar yürüttü. 

Ayrıca ordu ilinde müftü kolukısaoğlu döneminde din görevlilerinin bilgi ve becerilerini artırmaya yönelik onlarca panel, konferans, çalıştay ve seminer düzenlendi. 

Bunlar gibi daha onlarca örnek proje ile ordu iline din hizmetlerinde zirve yaptıran müftü kolukısaoğlu sorun üreten değil çözüm odaklı yönetim anlayışını ön planda tutan bir yönetici kimliği ile hizmetlerde engellere takılmayarak başarı ile görevini yerine getiriyor. Din hizmetlerini sadece camiler ve Kur’an kursları ile sınırlı tutmayarak halkı bizzat hizmetlerin içerisine dâhil edip başarıyı yakalıyor.  

Din hizmetlerinin verileceği fiziki mekânlarla da yakından ilgilenen il müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, örnek bir üniversite camisi, Karadeniz bölgesinde tek olan modern dizaynı ve akıllı sınıfları ile dikkat çeken açılışını Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in gerçekleştirdiği hafızlık bölge yatılı Kuran Kursu, Gençlik merkezi gibi bir çok fiziki yapıyı tamamlayarak orduya ve din hizmetine kazandırdı. 

Verdiği Fetva İle Gönüllere Su serpti…

15 Temmuz da milletimizin uğradığı alçak ve hain kalkışma gecesi meydana ilk inenlerden biri olarak büyük takdir toplayan müftü Kolukısaoğlu darbe girişiminin hemen ardından ordu ilinde yaşanan bir hadise üzerine verdiği fetva ile adeta yürüklere su serpti. Darbe girişiminde öldürülen bir darbecinin cenazesinin orduya getirilmesi üzerine ‘salalar milletimizin birliğinin ve dirliğinin sembolüdür. Hainler için sala verilemez, namaz kılınamaz diyerek, darbeci hainin cenazesi hiçbir şekilde camiye sokulmayacak, salası verilmeyecek, cenaze namazı kılınmayacak’ diyerek verdiği fetva ve talimat ile bir anda ülke gündemine oturdu. Ordu da Bu günlerde Hummalı Bir Çalışma Var…

Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile orduya üniversite okumak üzere gelen hiçbir öğrencimiz açıkta bırakılmayacak hiç kimseye özelikle de hainlere öğrencilerimizi muhtaç etmeyeceğiz diyen müftü kolukısaoğlu sözünün arkasında durdu. 

2015 yılında Diyanet Vakfı öğrenci evi hizmetlerini ordu ilinde başlatan müftü kolukısaoğlu, üç öğrenci evi açmış ve 15 öğrenciye hizmet vermişti. 15 Temmuz hain kalkışmasının ardından velilerin ve öğrencilerin en büyük sorunu olan barınma ihtiyaçlarını gidermek üzere kolları sıvadı. Kredi ve yurtlar kurumunda yer bulamayan bütün öğrencileri davet eden müftü kolukısaoğlu, bu güne kadar yapılan müracaatların hiçbirini geri çevirmedi. Türkiye diyanet vakfı eliyle 21 öğrenci evini acilen hizmete sokan kolukısaoğlu, şu ana kadar kendilerine müracaat eden 102 öğrenciyi bu evlerde barındıracaklarını ve kendilerinden hiçbir ücret talep etmediklerini de açıkladı. 

Müftü Kolukısaoğlu, Diyanet Vakfı öğrenci evi ve öğrenci sayısını talep durumuna göre artırmaya devam edeceklerini, bu konuda herhangi bir sınırlamaya gitmeyeceklerini de ayrıca sözlerine ekledi. 


Müftü Kolukısaoğlu, 30 Nisan 2017’de Yaş Haddinden Emekli Oluyor…

Bir ömür sayılabilecek 41 yıl aşkın zamanı din hizmetinde ve diyanet teşkilatında geçiren, müftülük yıları adeta bir başarı öyküsü olabilecek müftü Kolukısaoğlu 30 Nisan 2017 tarihinde yaş haddini doldurarak emekli olacağını bildirdi.

30 Nisan 2017 tarihinde yaş haddinden emekli olacağını kurban bayramı sabah vaazında ordululara açıklayan kolukısaoğlu“Din hizmetinin emeklisi olmaz, son nefesimize kadar din gönüllüsü olmaya devam edeceğiz. Böyle şerefli bir görevin hadimi olmayı bize lutfeden Rabbimize hamdolsun. Hizmetlerimizi yapma imkânı sağlayan devletimize, milletimize Allah (c.c) zeval vermesin. Ordu ilimizde çok güzel hizmetleri hayırsever, kadirşinas siz ordulu kardeşlerimizin büyük destek ve katkıları ile yapmaya gayret ettik. Hepinize müteşekkirim.  Allah sizlerden razı olsun’ diyerek resmi görevine veda etmeye hazırlandığını ordululara duyurdu. 


 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 21.09.2016 09:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mazlum 2016-09-20 15:02:40

Allah ilmi ile alim olan müftülerin sayısını artırsın. üzülerek söylüyorum ki müftü değilde müslüman olduğuna kırk tane şahid gerek olan ünvanı müftü olanlar var.Allah ilmi ile amel eden müftülerimizden ebeden razı olsun

Avatar
müftü 2016-09-21 15:46:02

adamın siması da temiz. yaradan hizmetlerini kabul etsin