Fitrenizi verdiniz mi?

Diyanet HABER- Kırıkkale İl Müftüsü Bekir Gerek, Fıtır sadakası nedir?… Fıtır sadakası ile ilgili hadisler nelerdir?… Fitre ile yükümlü olmak için gereken şartlar nelerdir?… Fitre nelerden verilir? konularına değindi

Fitrenizi verdiniz mi?

Diyanet HABER- Kırıkkale İl Müftüsü Bekir Gerek, Fıtır sadakası nedir?… Fıtır sadakası ile ilgili hadisler nelerdir?… Fitre ile yükümlü olmak için gereken şartlar nelerdir?… Fitre nelerden verilir? konularına değindi

30 Haziran 2016 Perşembe 01:30
Fitrenizi verdiniz mi?
KIRIKKALE İL MÜFTÜLÜĞÜ FITIR SADAKASI BASIN BÜLTENİ

Ramazan ayına mahsus mali ibadetlerimizden birisi de Fıtır Sadakasıdır. Fıtır Sadakası hicretin ikinci senesinde zekâttan önce vacip kılınmıştır. Halkımız arasında buna sadece "FİTRE" denilmektedir.

Fıtır sadakası, hür olan kadın-erkek her Müslüman' a asıl ihtiyacından başka (ev, elbise, ev eşyası, bineği ve silahı) elinde nisap miktarı dediğimiz (80,18 gram altın veya karşılığı para veya ticaret malı veya mülkü olan kimseye) muayyen bir servete sahip bulunanlara vaciptir.

Belirttiğimiz şekilde zengin olan kimse kendinin, küçük çocuklarının ve ücretsiz çalışan hizmetçisinin fitrelerini vermekle mükelleftir. Karısının ve büyük çocuklarının fitrelerini vermekle mükellef değildir. Ancak memleketimizde teamül haline geldiği için aile reisi vekâleten hepsinin fitresini vermektedir.

Fıtır sadakasını bayram gününden önce vermek müstehaptır. Çünkü fakir kimse bu vesileyle bayram için gerekli ihtiyacını temin ederek çoluk-çocuğu ile sevinç içerisinde bayrama çıkar. Eğer herhangi bir sebeple fitre bayramdan sonraya kalırsa, mükellef üzerinden sakıt olmaz, yine vermesi gerekir .

Hastalığı ve yaşlılığı sebebiyle oruç tutamayanlar da fitresini verir. Fakir ve mecnun olan babanın fitresi de çocukları tarafından verilir.

Fitre: Bir insanın iki öğün yemeği demek olduğuna göre, fitre vermesi vacip olan herkes, evindi normal olarak yediği iki öğün yemek kaça mal oluyorsa fitresini ona göre hesaplayıp vermesi gerekir. Bu yıl Ülkemizde en az fitre miktarı 15TL olarak belirlenmiştir. İsteyen daha yüksek verebilir hatta daha çok sevaptır. 

Fitrenin verilmesi ile sosyal adaletin tecellisine büyük katkıda bulunulmuş olunur. Fitresini veren, fakirleri sevindirmiş olur. Nitekim peygamberimiz (s.a.v.) "Fitre ile bu gün o fakirleri istemekten uzak kılınız." Buyurmuştur.

Fitre öyle rasgele yerlere verilmez. Fitrenin verileceği yerleri Allah (c.c.) Kur'an-ı Kerim' inde tayin ve tespit etmiştir. Günümüzde bunlardan önemli olan birkaç sınıf şunlardır: Fakirler, miskinler, borçlu düşenler, Allah yolunda mücadele edenler (Kur’an talebeleri ve diğer ilim tahsil edenler, askerler) ve yolda kalmış olanlardır.
(1)

Hemen kaydedelim ki Fitre Müslüman olmayanlara, zenginlere, karı kocanın birbirine, baba, anne, dede, nine, evlat ve torunlara, okul, yol, çeşme ve cami gibi tesislere, gayelerinin dışında kullanılan yerlere verilmez. Verilirse iadesi lazım gelir.

Bir fitre bölünmeden bir fakire verilmelidir. Her fakire ayrı ayrı Fitre verilebileceği gibi birkaç fitre de tek fakire topluca verilebilir. Fitre veren kişinin niyet etmesi kâfidir. Verdiği kimseye fitre olduğunu duyurmasına gerek yoktur.

Türkiye Diyanet Vakfı fitreleri gayesine uygun olarak hak sahiplerine ulaştırmak üzere 5601’e mesajla kabul etmektedir. Ayrıca Türkiye diyanet Vakfı Kırıkkale Şubesi fitreleri hafızlık yapan yatılı öğrencilerin gıda ihtiyacını karşılamak, fakirlere ulaştırmak üzere makbuz karşılığı Nur Camii avlusundaki yardım kabul yerinde kabul etmektedir. Buralara da fitrelerinizi verebilirsiniz.

Fitremizi vermek suretiyle şefkat ve merhametli ellerimizi fakir ve kimsesizlere uzatalım. Böylece Allah'ın rızasını kazanalım.Cenab-ı Allah fitrelerinizi kabul eylesin. 


KAYNAK :
1- Tevbe Suresi, Ayet : 60 
Son Güncelleme: 02.07.2016 00:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.