Adnan Zeki Bıyık İl Müftüsü oldu!

Türkiye'nin Sıradışı Müftüsü Adnan Zeki Bıyık İl Müftüsü oldu.

Adnan Zeki Bıyık İl Müftüsü oldu!

Türkiye'nin Sıradışı Müftüsü Adnan Zeki Bıyık İl Müftüsü oldu.

08 Mayıs 2014 Perşembe 14:53
Adnan Zeki Bıyık İl Müftüsü oldu!
ERDİ KARADENİZ / ANKARA

Diyanet İşleri Başkanlığında 25. yılını çalışan Kıkrlareli İl Müftü Yardımcısı Adnan Zeki Bıyık, kamuda yapılan bazı yanlış atamaları eleştiriyor, atamaların liyakate göre yapılması gerektiğine dair yazılar yazıyordu. Böyle davranıldığında kamu kuruluşlarındaki güven oranının daha yükseleceğini savunan makaleleri ile tanınan Müftü Bıyık,  Kırklareli İl Müftüsü oldu.

Kırklareli Müftüsü İsmail Bayrak, umre görevi sebebi ile Suudi Arabistan'a İrşad hizmeti vermek üzere görevlendirilince Müftü yardımcısı Bıyık da bir ay boyunca İl Müftülüğüne vekâlet edecek. Site yönetimi olarak  "El vekilû ke'l asîl" (Vekil asil gibidir) hükmü gereğince Sayın Müftü Adnan Zeki Bıyık'ın vekâleten de olsa il müftüsü olmasından dolayı kendisini  kutluyoruz. Sitemizin de sevilen yazarlarından olan Adnan Zeki Bıyık'ın yoğun tahsilinden ve sosyal kişiliğinden dolayı asaleten de İl Müftüsü olacağına inanmaktayız.
 
Müftü Adnan Zeki Bıyık'ın Özgeçmişi
 
* 1970 Samsun Havza doğumlu..
 
*Havza İmam hatip Lisesi (7)
 
*AÖF Sosyal Bilimler (2)
 
*E.Ü ilahiyat Fakültesi (5 Yıl)
 
*D.İ.B Kayseri E.M Müftüler ve Vaizler İhtisası (2.5 yıl)
 
*A.Ü Türk Dili ve Edebiyatı (4 Yıl)
 
*Kayseri Belediye Konservatuarı (4 Yıl -TSM)
 
*S.Ü İslam Tarihi ve Sanatları Yüksek Lisans (3 Yıl -Dinî Mûsikî)
 
Müftü  Adnan Zeki Bıyık,
 
15 Yıl Ankara ve Kayseri'de Müezzinlik ve İmam-Hatiplik görevleri yaptı . Konservatuar yıllarında Viola sanatçısı ve Bestekâr Dr Mustafa UYAN’ dan mûsikî bilgisi ve repertuar dersleri alarak müzik bilgisini ilerletti. Ayrıca Neyzen Dr Hakkı TEKİN’den tefeyyüz etti. Ankara da görev yaptığı yıllarda Ankara Büyükşehir Belediyesi TSM ve THM korolarında korist olarak çalıştı. Kültür Bakanlığı Devlet Halk dansları Hocalarından Ulya TURGUT Hanım’dan Sahne estetiği ve diksiyon dersleri aldı. Kültür Bakanlığı THM sanatçısı Salih TURHAN’dan müzik alanında istifade etti. Kayseri’de İlahiyat eğitimi aldığı sıralarda Neveser Musiki Topluluğu ve Aydınlar Ocağı Türk Tasavvuf müziği Topluluklarını kurdu. Bu topluluklarla binlerce konserler verdi . Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı iki buçuk yıllık müftüler ve vaizler ihtisası eğitim merkezini bitirdi. Görevde yükselme sınavlarında başarılı olunca 2005 yılında Afyon Dinar Vaizi 2005 Ekiminde Hakkâri Çukurca Müftüsü olarak atandı.
 
2007 Yılında Konya’nın Tuzlukçu İlçesine müftü olarak atandı. Kendi ilçesinde 12 imamdan oluşan “Nasrettin Hoca Türk Tasavvuf Müziği Topluluğunu oluşturdu, bu ekiple birçok konserler verdi. Konya Beyşehir’de ise “Eşrefoğlu Türk Tasavvuf Musikisi Topluluğunu" kurdu ve şefliğini yaptı.
 
30 adet bestesi bulunan Bıyık'ın. “Yandır Beni” ve “Ya Vedûd” adlı iki albümü vardır. Yüksek Lisansını, Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam Tarihi ve Sanatları ABD’de Türk Din Mûsikîsi alanında tamamladı. Master tezi olarak yine Türkiye’de bir ilk olan “Günümüz Mûsikîşinas Din Adamları” adlı konu ile bilim uzmanı oldu. 
 
Diyanet İşleri Başkanlığınca Eylül 2011'de Çorum Ortaköy İlçesine tayin edildi. Hititler’in başşehirliğini yapmış Ortaköy’ün Hitit Dönemindeki adı olan Şapinûva ismini taşıyan kurduğu “Şapinûva İmamları” adlı korosu ile Türk-İslam Kültürüne hizmete devam etmektedir. Dini Haberler.com, Yayla Haber, Turkey Trıbune, Türkiye Manşet, Din Diyanet Net ,Cami Mûsikîsi Com, Yazete Com gibi Muhtelif haber ve sanat sitelerinde makaleler yazıp köşe yazarlığı yapmaktadır. Çeşitli konularda beşyüz civarında makalesi yayınlanmıştır. Yurt içi ve yurdışında yüzlerce konferans ve vaazlar vermiştir. Din hizmeti, kültür ve sanat faaliyetleri sebebiyle çeşitli resmi ve sivil toplum örgütlerince kendisine verilmiş yüzlerce ödülü bulunmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda 25. yılını çalışan Müftü  Bıyık, halen Kırklareli İl Müftü Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.
 
"Atatürk ve Etrafındaki Müzisyen Din Adamları", "Yaşayan Mûsikîşinas Din Adamları", "Makalelerim", "Fetvalarım" adlı kitapları basılmaktadır. Evli ve 3 Çocuk babasıdır, Arapça, orta derecede İngilizce  bilir.
 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
dert babası 2014-05-08 22:48:15

Bu güzel insanın gönlümüzdeki yeri başkadır. nice makamlara layıktır.

Avatar
muhteşem 2014-05-09 15:45:20

abd kardeşim seninle tartışmayacağım, o dediğin rast şu bu onlar ne demek anlayamadım. Biz müftülerin en iyisiyle çalışıyoruz. şeker gibi Adnan Hocamız

Avatar
Ali Türmekoğlu 2014-05-21 02:16:28

gıybetçi remzi, bu toplum için ne yaptın bir yaz da görelim. Müslüman adam asil olur, çamur atma işini Yahudiler yapar. Müftümüzün internette onbinlerce vaazı var aç bir tanesini dinle. Yazdığı muhteşem yazılar ortada sen ve senin gibi pısırıklar peygamberimize ve kurana hakaret edilirken çil yavrusu gibi kaçışırken o herşeyini feda edip bu saygısızlara haddini bildirdi, o koltuk böyle yiğitlerin mekanıdır. korkakların değil. Azıcık adam ol, fesatlığı terket. Adnan Hocamız gelmiş geçmiş en cesur en bilgili (5 tane diploma) müftülerdendir. herşeyden de öte maiyyetine karşı olağanüstü müşfiktir.

Avatar
osman kuloğlu 2016-04-08 20:48:58

ALLAH ın selamı üzerine olsun

Avatar
MÜFTÜ MEHEMMET 2014-05-08 15:58:02

MUHTEŞEM ADAM SEN DAHA YÜKSEKLERİ HAK EDİYORSUN

Avatar
ömer osman çelik 2014-05-08 16:03:39

Bari siz doğru yazınız insanları aldatmayınız vekili asıl gibi yazıp sonra doğrulama yapmayığnız lütfen

Avatar
ufuk 2014-05-08 16:16:15

Vekil asil gibi imza yetkisine sahip değil mi ömer abi

Avatar
ferhat seçkin 2014-05-08 16:54:06

Hocama yakışır.