Ak Parti Aday Adayı Kotan, Babasının Yolundan...

7 Haziran’da yapılacak olan milletvekilliği genel seçimleri öncesinde iktidar partisi Ak Parti’de ki hummalı hazırlıklar sürerken aday adaylarının da seçim çalışmaları gözlerden kaçmıyor.

Ak Parti Aday Adayı Kotan, Babasının Yolundan...

7 Haziran’da yapılacak olan milletvekilliği genel seçimleri öncesinde iktidar partisi Ak Parti’de ki hummalı hazırlıklar sürerken aday adaylarının da seçim çalışmaları gözlerden kaçmıyor.

15 Mart 2015 Pazar 12:54
Ak Parti Aday Adayı Kotan, Babasının Yolundan...
banner283
 
Bir süre önce başvurusunu yapan 137 aday adayının tanıtım ve sonrasında yapılan temayül yoklamaları ile kamuoyunun huzuruna çıkmasının ardından eğitimi ve Erzurum sorunlarına vakıf oluşu ile dikkatleri üzerine çeken İlahiyatçı Eğitimci Yazar Fatma Kotan’ın bayan kontenjanında aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Ankara’da yapılan mülakatlarda da performansı ile göz doldurduğu söylenen Kotan’ın, İlahiyatçı ve Ergaz A.Ş’nin kurucularından olan işadamı İhsan Yağız’ın kızı olması referanslarını güçlendiriyor. Erzurum’da eğitim ve ekonomide büyük emekleri olan ve binlerce kişiye iş istihdamı kazandıran İhsan Yağız’ın izinden giden kızı Fatma Kotan’ın Nisan ayında Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklayacağı aday listesinde olacağı düşüncesi Erzurum’da her fırsatta dile getirilen bir temenni oldu.
 
Fatma Kotan’ın Erzurum’da bulunduğu süre içerisinde yaptığı hasbi çalışmaları Erzurumlular tarafından hiç unutulmamış, her fırsatta konu ediliyor. Ankara da çalıştığı dönemlerde bile Erzurum’un her çağrısına koşarak gelen, ayağını Erzurum’dan kesmeyen birisi olarak biliniyor. Fatma Kotan’ın Refah Partisi döneminde siyasete katkısı, toplumun sosyal problemlerinin çözümüne yönelik, projelerde yer alması, iyi bir hatip olduğu için aileyi, kadını, çocuğu ve değer eğitimlerini konu alan seminerlerin vazgeçilmez ismi olması, aile ve çocuğun eğitimine yönelik hazırlanan kitap çalışmalarına yazar olarak katkı sunması ve dahi bir çok niteliği, meclisteki toplum tabanlı çalışmalarda faydalı olabileceğini gösteriyor. Ayrıca Hınıs’lı olması hasebiyle güney ilçelerde Ak Parti’nin oy oranını fazlasıyla artırabileceği de kulislerde konuşulan konular arasında yer alıyor. Kotan’ın seçim çalışmaları için köy, köy ve ev, ev gezmeyi planladığı, söyleniyor. Anlaşılan o ki; yılın altı ayını yurt içi ve yurt dışı seminerlerde geçirdiği söylenen Fatma Kotan’ın bir bayan olarak bu yoğun çalışma temposu gözünü korkutmuyor.
 
FATMA KOTAN KİMDİR
 
09.07.1968 tarihinde Erzurum’un Cedit Mahallesinde doğdu. Erzurum’a istihdam alanı sağlayan Ergaz A.Ş’nin kurucularından olan İlahiyatçı İhsan Yağız’ın kızıdır. Aslen Tortum’ludur. Ancak doğup büyüdüğü bölge Hınıs, Karaçoban dır. İlkokulu Kâzımkarabekir İlkokulunda, orta ve lise eğitimini ise Erzurum İmam Hatip Lisesinde tamamladı. Bir yıl İstanbul’da özel hocalardan Kur’an- Kerim, Tefsir, Hadis, Arapça dersleri aldı. Kur’an Kursu Öğreticiliği sınavını kazanarak 1988 tarihinde ilk görev yeri olan Oltu/Tutmaç Köyünde göreve başladı. İki yıl bu bölgede talebe yetiştirmekle birlikte vaaz ve irşat programları düzenledi. 1990 tarihinde Erzurum Merkez Yunus Emre Mahallesinde Cemaliye Kız Kur’an Kursunda görevine devam etti. Çok sayıda yüzünden ve hafız talebeler yetiştirdi.
O yıllarda MGV Kadın Kollarının oluşumuna katkıda bulundu ve çalışmalarında aktif görev aldı. Vakıf tarafından Afganistan, Çeçenistan ve fakir öğrenciler için düzenlenen kermeslere öncülük etti. Üç yıl Refah Partisi il kadın temsilciliği görevini yürüttü. İl, ilçe ve köylerde kadınlara yönelik vaaz-irşat programları düzenledi. 1991 Tarihinde İlahiyat Fakültesini kazandı ve kurs öğreticiliği ile eğitimini beraber yürüttü. 1996 tarihinde yapılan mülakatla Erzurum Müftülüğünde Din Hizmetleri Uzmanı görevine başladı. Haftanın 4 günü merkez camilerde, ayda iki kez ilçe ve köylerde dini içerikli programlar düzenledi. Alo fetva ve aile irşat görevini yürüttü. Belçika’ya ve Suudi Arabistan’a görevli olarak gönderildi.
 
2001 tarihinde bir sağlık problemi sebebiyle tayinle Ankara Müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı olarak görev yapmaya başladı. Yaptığı girişimler sonucunda Ankara da ilk defa SHÇEK de din görevlilerin ders vermesine öncülük yaptı. Alo fetva, vaaz-irşat ve ihtida merasimleri görevlerini yürüttü. Birçok kutlu doğum programları, konferans ve paneller organize etti. Yurt dışındaki vatandaşlarımıza din hizmeti vermek üzere Almanya’nın farklı bölgelerine, Belçika’ya, Hollanda’ya, Fransa’ya, Avusturya’ya, İsviçre’ye gitti. Yoğun talepler doğrultusunda Almanya’da bir aylık görev süresi beş ay daha uzatıldı. 2004 tarihinde başarılı çalışmaları sebep gösterilerek Diyanet İşleri Başkanlığı Merkez Teşkilatında Uzman olarak görevlendirilen ilk kadın oldu. Başkanlığın en önemli projelerinden “Kurlu Sistem Eğitimi”, “Hizmet Çeşitliliği Projesi”, “Hafızlık Eğitimi”, “Engellilerin Din Eğitimi”, “Okulöncesi Din Eğitimi” gb. Birçok projeyi yürüttü. Din Görevlilerine yönelik düzenlenen “Hocam Okuyor” kampanyasını yürüttü.
 
2004 tarihinden itibaren Kur’an kurslarındaki öğreticiler ve öğrenciler için hazırlanan mevzuat, müfredat ve ders materyalleri çalışmalarını yürüttü ve katkıda bulundu. Okulöncesi din eğitimi için hazırlanan 4 ders kitabının editörlerinden ve yazarlarından biri oldu. Okulöncesi din eğitiminde görev alacak olan öğreticilere, Başkanlığın (15 günlük) ve Gülistan Eğitim ve Danışmanlık Firmasının ( 3 Aylık) düzenlediği sertifikalı eğitim programlarında uygulamalı eğitimler verdi. Yaz Kur’an kurslarında din eğitimi alan ilköğretim birinci kademede çocuklar için ders kitabı, öğretici kitabı ve öğrenci kitaplarını yazan ekipte editör ve yazar olarak yer aldı.
 
Bu dönemde, Drama (2 Yıl), NLP, Kişisel Gelişim, İletişim Becerileri, İnsan Kaynakları, Hızlı Okuma gb. Daha birçok sertifikalı eğitim aldı. Türkiye’de her yıl mutat olarak yapılan ve birçok kadın STK’nın katıldığı “Kadın Buluşmaları” toplantılarına katılarak, sunumlar yaptı. Aldığı drama eğitimini geliştirerek Türkiye’de ilk defa din eğitiminin drama ve oyun içerisinde verilmesine yönelik seminerler verdi. Uluslararası sempozyumlarda tebliğler sundu.
 
Türkiye’nin birçok ilinde, Avrupa’nın birçok ülkesinde 200 den fazla “Aile Eğitimi, Ailede Çocuk Eğitimi, Ailede Manevi Eğitim, Eşler Arası İletişim, İletişim Engelleri, Ana Kucağında, Baba Ocağında Eğitim, Fındık Kabuğundakiler, Dünya Ahiret Eşim Ol” vb. başlıklı seminerler verdi. Ak Parti Kadın Kollarının “Anne Akademisi ”ne (3 Aylık), KAGEM’in “Aile Okulu” na ( 3 Aylık ), KAGEM’in “Din Görevlileri İçin Aile Eğitimi” ne (3 Aylık ) ve Yalova, Bolu, Düzce ve Pursaklar Müftülüğünün düzenlediği “Aile Okulu” projesinde eğitici olarak görev yaptı.
 
Birçok özel gün ve haftalarda müftülüklerin, belediyelerin ve STK’ların halka yönelik düzenledikleri programlara konuşmacı olarak katıldı.
 
10 yıldır Diyanet, MEB, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, DİB Vakfı Kadın Kolları, Bazı STK’lar ve mahallinde düzenlenen seminerlerde; öğretmenlere, vaizlere, imam-hatiplere, Kur’an kursu öğreticilerine “Kurum Kültürü” “Din Eğitiminde Yeni Yöntem ve Teknikler”, “Din Eğitiminde Yeni Bir Yöntem Drama” “Yetişkin Eğitiminde Yeni Öğretim Metotlarının Kullanılması” “Sosyal Etkinlik ve Rehberlik Dersi İçin Uygulama Örnekleri” “Okulöncesi Çocukların Din Eğitiminde Drama ve Oyun Yöntemi” “Nasıl Anlatabilirim” vb.konularında seminer ve ders veriyor. MEB’in “Engelsiz Eğitim Projesi” ile “Okulöncesini Güçlendirme Projesi” (UNİCEF 3 Yıl) çalışmalarına Diyanet’i temsilen katılarak katkıda bulundu. MEB ile ortak Ağrı, Adana ve İzmir’de din görevlilerine yönelik seminerler düzenledi ve bu seminerlere konuşmacı olarak katıldı. Osman Gazi, Düzce Üniversitesi ve Antep İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği “Değerler Eğitimi Buluşması” nda bir hafta öğretmenlere “Eğitimde yeni yöntem ve teknikler” konusunda sunumlar yaptı. Bir kaç uluslararası sempozyumda “Din Eğitiminde Drama ve Oyun” konulu tebliğ sundu.
 
Diyanet Aylık, Avrupa, Çocuk ve Turuncu dergisinde, bazı internet sitelerinde eğitim, kadın, aile çocuk ve drama içerikli yazıları yayınlandı. Diyanet TV, TRT, Dost TV, Kardelen TV (Ulusal) gb bazı TV’lere muhtelif dini konularda konuşmak üzere konuk olarak katıldı. Diyanet TV Önce Çocuk programında defaten çocuklarla canlı olarak değer eğitimi dersleri işledi.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile KAGEM’in ortak olarak hazırladığı ve aile eğitimlerinde kullanılması planlanan dini modülün yazar ekibinde yer aldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Diyanetin ortak olarak hazırladığı yetiştirme yurtlarında kalan çocuklar için din ve değer eğitimlerini konu alan modülü hazırlayan yazarlardan biri oldu. Ankara Mutlu Yuva Mutlu Yaşam Derneği’nin çalışmalarına destek verdi. Türk Dil Edebiyat Derneği’nde Nisa Okumalarında seminer verdi. İlk Der, Dost Yar ve Server gb. bazı derneklerin çalışmalarına destek verdi. İngilizce ve Arapça bilen Fatma Kotan Erzurumlu tıp doktoru Muhammed Kotan ile evli ve iki çocuk annesidir.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şerife Aydın 2015-03-15 14:25:25

Hocam gerçekten hem kendisi hem de gönlü çok güzel bir insan. Bulunduğu her ortamı bir hizmet alanına çevirip gayretle çalışan, gördüğü her sorunu, kendine dert edinip iyileştirmeye çalışan biri. Rabbim yar ve yardımcınız olsun kıymetli hocam...

Avatar
Abubekir Hoca ( Doçent Dr.) 2015-03-15 18:39:05

Kıymetli Fatma Hocam yaptığınız çok değerli çalışmalarınıza Türk toplumunun çok ihtiyacı olduğu ve olacağı gerçeği nedeniyle tüm gücümüzle yanınızdayız. Web sayfanızda da yer alan projeleriniz ha deyince olacak işler değil. Altında yatan emeği görmemek olmaz. Siz işin bu yönüyle Türkiye için kıymetli bir insansınız. İnşallah Mecliste projelerinizle ve eğitimci kişiliğinizle yer alarak milyonlara ışık olacaksınız. Dua ve desteğimiz sizinledir.

Avatar
Erzurumlu 2015-03-15 21:38:16

Fatma Hocam bu hayati projelerinize ülkemizin ne kadar ihtiyacı var bunun farkındayız. Onun için sizin mecliste olmanızı gönülden istiyoruz. Çünkü mutfaktan biri olarak bu projelerin Ülkemize ve insanımıza sunulmasında çok ciddi katkılarınızın olacağına yürekten inanıyoruz. Tüm desteğimizle yanınızdayız. Yolunuz açık, Cenabı Mevla'm Yardımcınız olsun.

Avatar
Nurcan Yılmazcılar 2015-03-16 11:19:42

Hala Derslerimde, insan ilişkilerimde Fatma Kotan Hocamdan öğrendiklerimi uyguluyorum. Bazı insanlar bilgi ve tecrübelerini paylaşmaz tek olmak isterler. Ben hayatımda Fatma Hocamız kadar verici ve faydalı bir insan görmedim. Hani Peygamberimiz "İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır" buyuruyor. İnşallah bu ülke sizden faydalanmayı başarır. Yolunuz açık olsun...

Avatar
Zekiye Sancar 2015-03-16 11:27:12

Fatma Kotan Hoca hanımı Karayazıda dinledim vallahi hayran kaldık. Biz çok iyi temsil edeceğine inanıyoruz. Çok etkili konuşuyor. Biz bölgemizde onunla birlikte seçim çalışmalarını kol kola yürütebiliriz. İnşallah diyoruz. Yanındayız Hoca Hanım.

Avatar
slm 2015-03-16 11:32:04

her gün 20 haber başlığından biri F K ne hocammış maşallah

Avatar
SELİME KK MÜDİRESİ Erzurum 2015-03-16 13:13:13

Saygıdeğer Fatma Hocam; Siz bizim Diyanet İşleri Başkanlığındaki her türlü işimize samimiyetle yaklaştınız, sorularımıza ve sorunlarımıza en sıcak ve dolaysız çözümler ürettiniz ve en doğru yaklaşım konusunda her zaman rehberlik ettiniz, bize ışık oldunuz ve elimizden tuttunuz. Rabbim de sizin elinizden tutsun. Sizi çıktığınız bu yolda canı gönülden destekliyoruz.

Avatar
tortumlular 2015-03-16 13:39:18

yorum yapan tüm kardeşlerime candan teşekkür ediyorum benim kız kardeşim fatma kotan hanıma verdiğiniz destek için.ancak yorum yapmayı yeterli bulmuyorum bundan sonrası için hep birlikte durmadan çalışmalıyız