Anız yakmanın dini boyutu

Batman İl Müftüsü Hasan ÇAĞLAR Anız Yakmanın Dini Boyutu ile ilgili açıklama yaptı

Anız yakmanın dini boyutu

Batman İl Müftüsü Hasan ÇAĞLAR Anız Yakmanın Dini Boyutu ile ilgili açıklama yaptı

04 Temmuz 2015 Cumartesi 01:20
Anız yakmanın dini boyutu
Grup Sayfamız için

Cenâb-ı Allah insanlara, hayvanlara, çevreye ve tabiata zarar veren her fiil ve hareketi haram kılmıştır. Allah’ın kesin olarak yasakladığı bazı kötülükler vardır ki, zararları sınırlı değil çok sayıda insana, çeşitli canlı varlıklara ve çevreye sirayet eder. Bu tür kötülüklerden biri de anız yakmaktır.

Yaz mevsiminde biçilen ekinlerin tarlada kalan ve anız denilen saplarının yakılması son derece tehlikeli sonuçlar doğuran ve vebali büyük olan bir fiildir. Ciddi ölçüde hava kirliliğine, gökyüzünün dumanla kaplanmasına sebep olmaktadır.
Bu durum da kalp hastalığı, nefes darlığı ve astım gibi hastalığı olan binlerce insanın sağlığını da tehdit etmektedir. Nitekim bu hava kirliliği olduğu günlerde hastanelerin acil bölümleri mezkûr hastalarla dolup taşmakta ve birçok hasta evlerinde ızdırap içinde kıvranmaktadır. Bu durumun bazen ölümlere sebebiyet verdiği de görülmektedir. Dinimize göre kul hakkına tecavüz ve ölümlere sebebiyet verdiği için de cinayettir.

Ayrıca, anız yakan insan Allah’ın yarattığı tarlalardaki milyonlarca karınca,böcek ve diğer canlı varlıkları yakmış olur. Ki bu da büyük bir günahtır. Allah’ın gazabını ve azabını mucip bir fiildir.

Bu konu ile ilgili Peygamber Efendimizin (s.a.v.) çok şiddetli ikazı bulunmaktadır:

Peygamberimizin sahabelerinden İbn-i Mes’ud  şöyle diyor: Bir gün Hz. Peygamber ile bir seferde beraberdik. Ateş yaktığımız bir yerde karınca yuvası da yanmıştı. Hz.Peygamber bunu görünce pür hiddetle:

Karınca yuvasını kim yaktı? diye sordu. Ateşi biz yakmıştık cevabını verince Peygamber (s.a.v.) bizi sert bir şekilde ikaz etti ve
( Dikkat edin ) ateşle azap etmek, ateşin yaratıcısından başka hiç kimse için meşru olamaz.” Buyurdu ve canlı varlıkların ateşle yakılmasının büyük bir günah olduğunu ifade etti. Peygamberimiz bir tek karınca yuvasını yakanlar için bu şiddetli ikazı yaptığına göre  binlerce karınca yuvasını ve milyonlarca karınca,böcek vs. canlı varlıkları yakanların durumunun nasıl olacağını iman ve vicdanı olan herkes düşünmelidir.

Anız yakmak atmosfere karbondioksit salarak küresel ısınmaya da neden olmaktadır. Her yıl ülkemizde yakılan anızın hava şartları ve tedbirsizlik yüzünden büyük çapta yangınlara, hektarlarca ormanın yanıp kül olmasına da sebebiyet vermektedir.  Toprağın verimini düşürdüğü de yetkililerce ifade edilmektedir.

O halde Allah’a ve Peygambere imanı olan her insan,  tehlikeli, zararlı ve büyük günah olan anız yakmaktan sakınmalıdır. İnsanların bedduasını, yaktığı milyonlarca canlı varlıkların vebalini almaktan uzak durmalıdır. Bu dünyada cezasını çekmese de, öbür âlemde

Allah hesap vereceğini ve bunun şiddetli cezasını çekeceğini de unutmamalıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.