Araklı Müftüsünden İstikal Marşının kabülü mesajı

İsitklal marşının kabulunün 94. Yıldönümü münasebetiyle Trabzon İli Araklı İlçe Müftüsü Osman Zeki YAĞCI bir mesaj yayınladı

Araklı Müftüsünden İstikal Marşının kabülü mesajı

İsitklal marşının kabulunün 94. Yıldönümü münasebetiyle Trabzon İli Araklı İlçe Müftüsü Osman Zeki YAĞCI bir mesaj yayınladı

14 Mart 2015 Cumartesi 06:20
Araklı Müftüsünden İstikal Marşının kabülü mesajı
banner283
Grup sayfamız için  

Bütün dünya milletlerinin kendilerine özgü milli marşları vardır. Türk milleti olarak bizim de benimsediğimiz ve bünyemize kazandırdığımız milli marş, İstiklal marşıdır. On kıt’adan ibaret olan bu kıymetli kültür mirasımızı gelecek kuşaklara aktarırken milli mücadele ruhunu yaşatarak aktarmalıyız.

Merhum Akif bu marşı kahraman ordumuza ve milletimize ithafen kaleme almıştır. Zira istiklal ve istikbal mücadelesinde devlet-millet birlikte hak sahibi olmuştur. Sarıklı mücahitlerden, eli kazma tutan Fatma Bacı’lara varıncaya kadar her kesimin milli mücadeledeki çok değerli katkılarını aziz bir hatıra olarak ayrıca anıyoruz. Ruhları şad, mekânları cennet olsun.

İstiklal Marşının yazılması için 1920’de oluşturulan ilk meclisin açmış olduğu müsabakaya 724 şiir gelmişti. Oluşturulan komisyon ile seçim yapılmış ve altı tanesi istiklal marşı için uygun görülerek meclis matbaasında bastırılıp mebuslara dağıtılmıştı. Ancak Merhum Akif, Burdur Milletvekili olarak mecliste bulunduğu ve mükâfat olarak 500 lira takdir edilmiş olduğu için müsabakaya iştirak etmemiştir. Kendisine Maarif Vekili Hamdullah Suphi Bey’in, ayrıca bir marş yazılması konusundaki ısrarı üzerine Akif, Tacettin Dergâhına çekilerek İstiklal Marşı şiirini kaleme aldı. Yarışmada değerlendirmeye tabi tutulan şiirlerle İstiklal Marşı arasında; herkesin kolayca fark edebileceği şekilde bir fark gözükmekteydi.
İstiklal marşı, 12 Mart1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından coşkun bir heyecan ve vecd içinde kabul edildi. Milletin ruhuna tercüman olan ve Millet Meclisi’nin kabulü ile resmi bir mahiyet kazanan İstiklal Marşının ayakta dinlenmek üzere, Maarif Vekili (Milli Eğitim Bakanı) tarafından bir defa daha Meclis kürsüsünden okunması teklif edildi ve teklif kabul olundu. Meclisin tüm üyeleri ayağa kalkarak Milli Marşımızın tamamını ayakta dinlediler. Böylece bu marş artık tüm milletimizin ortak değeri oldu. Merhum Mehmet Akif bu eseri millete armağan etmiş olduğu için Safahat’ına almadı. İstiklal marşı için ödül olarak gösterilen 500 lirayı da müsabakaya katılmadığı gerekçesiyle almamıştır. Sarıkışla Hastanesi’nde tedavi gören yaralı gazilere hibe etmiştir.

Bu vesile ile büyük vatan şairi Merhum Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyoruz. Bizzat kendi ifadesi ile  “Allah bu milleti, bir daha İstiklal Marşı yazmaya mecbur etmesin…” Milli marşımızın kabul yıldönümünde İstiklal Marşı şairimizin ruhuna Fatihalar, Yasinler ithaf etmeyi, âcizane bir şükran ifadesi olarak değerlendirelim.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bedirhan bahtlı 2015-03-14 17:45:52

bu mesajda merhum akifin şu mısraları bulunmalı idi:

bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli,
ebedi yurdumun üstünde benim, inlemeli... mekanı cennet olsun...

Avatar
Cemil Aktoprak 2015-03-17 18:57:27

Kısa ve öz mesajların milletimiz nezdinde daha fazla rağbet göreceği kanaatindeyim.