Erdemli Müftüsü Türkmenoğlu Berat Kandili mesajı yayınladı

Mersin Erdemli İlçe Müftüsü Mahmut Sami TÜRKMENOĞLU Berat Kandili münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Erdemli Müftüsü Türkmenoğlu Berat Kandili mesajı yayınladı

Mersin Erdemli İlçe Müftüsü Mahmut Sami TÜRKMENOĞLU Berat Kandili münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

11 Haziran 2014 Çarşamba 21:39
Erdemli Müftüsü Türkmenoğlu Berat Kandili mesajı yayınladı
banner283
Haluk GÜLDOĞAN'ın Haberi / ERDEMLİ

Rahmet ve mağfiret mevsimi Ramazan ayının habercisi mübarek üç ayların sonuncusu, Berat Kandilini 12 Haziran 2014 Perşembe gününü Cuma'ya bağlayan gece idrak edeceğiz.
           
Kurtuluş, af ve arınma gibi anlamlara gelen, Ramazan ayının da müjdecisi olan Berat gecesi, inananlara, kulluk bilinci ve hesap verme şuuruyla günahlardan arınmaları ve Cenab-ı Allah'ın sonsuz rahmet ve merhametine iltica etmeleri gerektiğini bir kere daha hatırlatır.
           
İnsanımızın kandil olarak adlandırdığı bu mübarek geceler, bizlere geçmekte olan hayatta durup düşünme, özümüze dönme ve günahlarla kirlenen gönül dünyamızı temizleme fırsatı verir. Geçici olanla kalıcı olanı fark etme, kalp gözümüzü açma ve gönül dünyamızı temizleme fırsatı sunan, bu geceler Rabbimize, kendimize ve bütün insanlığa karşı sorumluluklarımızı hatırlatıyor. Berat Kandili, her türlü kötülükten beri olmayı öğretir.
           
Bu kandil, beratımızı almamızın ancak, hayat rehberimiz olarak gönderilen Kur`an-ı Kerim`i anlamakla, yaşamakla, Peygamberimiz (sas)`in bizlere miras bırakmış olduğu sünnetini ve evrensel ahlâkî erdemlerini hayatımıza tatbik etmekle mümkün olacağını öğretir.
           
Berat gecesini değerlendirme imkânını bulan herkes, Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim’deki; “De ki: ‘Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”(Zümer, 39/53) müjdesinin farkına vararak, ümitlerini canlı tutmalı, bağışlama ve bağışlanma duygularını güçlendirmelidir.
           
Bu gece, Kur’an’ın bizlere öğrettiği “Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik. Eğer bizi bağışlamaz ve bize acımazsan mutlaka ziyan edenlerden (kaybedenlerden) oluruz.” (A’raf, 7/23) gibi dualarla ve Sevgili Peygamberimiz’in (sav) bu gece bolca yaptığı “Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum, senden yine sana ilticâ ediyorum. Senin şanın yücedir. Sana yaptığım senayı, senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana layık bir surette hamd etmekten acizim” (Müslim, İbn-i Mâce) duasıyla Yüce Rabbimiz’e yakarma zamanıdır.
           
Berat gecesinin belli başlı özelliklerini sayacak olursak: Her hikmetli işin ayırımı bu gecede yapılır. Bu gece yapılan ibadetlerin fazileti çoktur.
Bu gece rahmet kapıları sonuna kadar açılır. Bu gece yapılan tövbelerin kabul olunacağı müjdesi verilir.
           
Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de sosyal, kültürel, ekonomik ve teknolojik değişimler hızla yaşanmaktadır. Hayat mücadelesinde zorlanan, maddi olduğu kadar manevi açıdan da korunmaya ve desteklenmeye ihtiyaç duyan kişilere el uzatmak, toplumdaki birlik, beraberlik ve dayanışma duygusunu güçlendirme yolunda çaba harcamak, Başkanlığımızın asli vazifelerinden birisidir.
           
İslam dini, ferdî sorumluluğu ön plana çıkardığı kadar, paylaşmayı, dayanışmayı ve hayatı birbirimize kolaylaştırmayı emreder. Bencilliği, diğerini yok saymayı yasaklar. Allah Resulü, “Kişi kendisi için istediğini din kardeşi için de istemedikçe tam anlamıyla iman etmiş olamaz.”sözleriyle müminler arasında bulunması gereken merhamet, muhabbet, şefkat gibi güzel hasletlere vurgu yapmış ve hayatı boyunca da bunları tatbik ederek kimsesizlerin kimsesi olmuştur.
           
Başkanlığımız, 2014 yılı Ramazan ayı teması “Hiç Kimse, Kimsesiz Kalmasın Bu Ramazan ve Her Zaman” olarak belirlenmiştir. Söz konusu tema kapsamında ay boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerde kardeşlik, birlik ve beraberlik duygularının, paylaşma, dayanışma ve duyarlılık bilincinin pekişmesine katkıda bulunulacaktır. Herkesin birilerinin kimsesi olması teşvik edilecek, “Müslümanların birbirlerinin kimsesi”olduğu hissettirilecektir.
           
İslâm dünyasının içinden geçmekte olduğu zorlu süreçte Suriye de, Mısır da, Filistin de ve islam coğrafyasında yaşanmakta olan fitne, kargaşa ve kaos ortamını unutmayalım. İslâm dünyası olarak barış, huzur ve güven içerisinde, arınmış gönüllerle, günah yüklerimizden kurtulmuş, her şeyden berat etmiş olarak Ramazan-ı şerife girmeyi nasip etmesini Cenab-ı Mevla`dan niyaz ediyoruz.
           
Bu duygu ve düşüncelerle başta Erdemli'li hemşehrilermizin, milletimizin ve tüm İslâm âleminin Berat Kandilini tebrik ediyor; bu mübarek gecenin özellikle şer odakları tarafından ülkemizin içine çekilmek istendiği, uyandırılmak istenen fitne ateşinden, kargaşa ve kaos ortamından uzak durmamıza vesile olmasını; İslâm dünyası olarak barış, huzur ve güven içerisinde arınmış gönüllerle, günah yüklerimizden berat etmiş olarak Ramazan-ı şerife girmeyi nasip etmesini Cenab-ı Mevla’dan niyaz ediyorum.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.